Etiket: Türkche

Türkçemiz İçin Birkaç Yararlı Servis

Tarih: 9 Ağustos 2010   Yazar: editor  |  1.973 kez okundu
Türkçemiz İçin Birkaç Yararlı Servis

Son zamanlarda Facebook, Twitter , MSN v.b sosyal uygulamaların özellikle genç kısımı etkilemesi nedeniyle Türkçe gittikçe bozulmaya başladı. Özellikle Türkçe karakterler için kullanılan ve alfabemizde bile olmayan bazı harfler nedeniyle bu yozlaştırma işlemi iyice abartıldı. Örnek verecek olursak bazı kelimelerde; “g” harfleri yerine “q” veya “ş” harfleri yerine “sh” gibi karakterlerle değiştirilmektedir. Ben de ana dilimizin kullanımının artmasına yardımcı olmak için böyle bir arşiv hazırladım. Devamını Oku »

Türkche Konushalım…

Tarih: 28 Kasım 2009   Yazar: SO  |  791 kez okundu
Türkche Konushalım…

İnternetin hayatımıza girmesinden sonra, değişim sürecine girdik. Allah sonumuzu hayır etsin! Genellikle sohbet ederken, artık daha kısa diye midir yoksa daha güzel görünüyor ondan mıdır bilinmez ama İngilizce dilimize iyice yerleşmiş durumda. Bununla ilgili bir çok yazı yazıldı, şarkılar söylendi, şiirler bile yazıldı.  Ama önemseyen kim! Üç beş gün gündemde yer aldı, herkes “evet haklılar dikkat etmeliyiz, herkesi uyaralım” diye konuşup durdu. Peki ya sonra? Sonrası malum… Unutuldu gitti, ikinci hatta üçüncü plana düştü, kaybolup gitti tozlu raflarda… Devamını Oku »

Sorbize RSS Beslemesi    Sorbize E-Posta Aboneliği    Sorbize'yi Facebooktan Takip Edin    Sorbize'yi Twitter'dan Takip Edin    Abone

Yazılar E-Posta'na Gelsin:

Lazım Olabilir
  • Webmaster Portalı
  • Url Kısaltma Servisi
  • Sorbize.com bir çok kategoride güzel ve özgün makaleler okuyabileceğiniz güncel web 2.0 bir blogdur.
    © Tüm Hakları Saklıdır.
    Bu websitesi DMCA Protection ile lisanslanmıştır. Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.