Etiket: css dersleri

Basit CSS Komutları {2}

Tarih: 29 Mayıs 2011   Yazar: editor  |  2.598 kez okundu
Basit CSS Komutları {2}

Bir önceki yazımızda CSS’ye yeni başlayacak olan arkadaşlarımız için başlangıç makalesi hazırlamıştık ve bunun devamı geleceğini söylemiştik. Ben de arayı fazla soğutmadan ikinci makalemi hazırlamak istedim. Diğer yazımızda body, background, renk, yazı tipi v.b başlangıç komutlarını anlatmıştık. Bu yazımızda ise padding, margin gibi değerlerden bahsedeceğiz. İlk olarak bir önceki yazımızda yaptığımız sayfayı inceleyerek, o sayfanın kodlamasını devam ettirmek istiyorum.

Devamını Oku »

Basit CSS Komutları {1}

Tarih: 18 Mayıs 2011   Yazar: editor  |  2.093 kez okundu
Basit CSS Komutları {1}

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda daha önceden CSS’ye sıfırdan başlayacak olan arkadaşlara yardımı olacak bir konuya değinmek istedim. CSS’de bildiğimiz, bilmediğimiz bir sürü komut var. Bazen sitede CSS nedeniyle herhangi bir kayma oluyor. Bilmediğimiz ama daha önceden kaymayı düzelten bir kodu hatırlayıp ekliyoruz. Kayma düzeliyor. Fakat aklımıza şu soru takılıyor: “Bu komut ne işe yarıyordu da kaymayı düzeltti?”. Bu yazı serisinde CSS komutlarını iyice açıklayacağım.
Devamını Oku »

CSS ile Bir Nesneyi veya Yazıyı Döndürmek

Tarih: 29 Ağustos 2010   Yazar: editor  |  2.034 kez okundu
CSS ile Bir Nesneyi veya Yazıyı Döndürmek

Merhaba :) Bu yazımda sizinle işe yarar bir css kodu paylaşmak istedim. Bu kod sayesinde herhangi bir yazıyı, başlığı, v.b bir şeyi 90º, 270º gibi değerler ile döndürerek estetik bir şekile dönüşmesini sağlayabilirsiniz. Örnek olarak, yatay ve klasik bir arama formu yerine sitenizin en sağuna dayalı şekilde duran dikey bir menü göze çok daha hoş ve yaratıcı gelecektir. Bu teknikle oluşturulan bir arama formuna çoğu kişide rastlanmadığından ilgiyi sitenize çekebilirsiniz. Devamını Oku »

CSS ile Sitenize Özel Fare İmleci Seçin

Tarih: 20 Ağustos 2010   Yazar: SO  |  3.167 kez okundu
CSS ile Sitenize Özel Fare İmleci Seçin

Css ile hayal gücü bir araya geldiğinde gerçekten sıra dışı güzel özellikler ortaya çıkıyor. Bize düşen sadece hayal gücümüzü kullanıp başka neler yapabiliriz diye düşünmek. Zaten bu düşüncenin ortaya çıkardığı sonuç her geçen gün web sitesi sahiplerinin kişisel özelliklerini yansıtan web sitelerinin daha da türemesi. Eskiden büyüklerimizin şöyle bir sözü vardı. Bana dostunu söyle sana kim olduğunu söyliyeyim. Şu sıralar  bu söz bana siteni göster sana kim olduğunu söyliyeyim şekline dönüştü. Devamını Oku »

Div Id ve Class Arasındaki Temel Fark Nedir?

Tarih: 10 Temmuz 2010   Yazar: admin  |  3.255 kez okundu
Div Id ve Class Arasındaki Temel Fark Nedir?

Web tasarıma yeni başlayan tasarımcıların en çok sorduğu sorulardan biride div id ve class arasındaki temel farkın ne olduğudur. Aslında aralarındaki fark çok basittir. Div id ve class işlevsel olarak tamamen aynı görevi görürler. Ancak yinede aralarında bir fark vardır ve bu farkı oluşturanda XHTML kuralları oluyor. Bildiğiniz gibi XHTML kuralları büyük bir düzen gerektiriyor. Bu XHTML kurallarına göre ise id ve class’ın kullanım alanlarında farklılıklar doğuyor. Peki nedir aralarındaki bu farklar? Devamını Oku »

CSS ile Seçilen Yazıların Rengini Değiştirin

Tarih: 8 Haziran 2010   Yazar: admin  |  2.254 kez okundu
CSS ile Seçilen Yazıların Rengini Değiştirin

Genellikle yazıları okurken nerde kaldığımı işaretlemek için veya daha rahat okuyabilmek için yazıyı seçerek okurum. Bu şekilde çok daha rahat yazıyı takip edebiliyorum. Yazıları seçerken normalde seçim renkleri tarayıcının standart renklerdir. Ancak bu renkleri isterseniz CSS’ye ekleyeceğiniz bir kaç satır kod ile değiştirebilirsiniz. Bu şekilde hem web sitenizde renklerde uyumluluk sağlamış olursunuz hemde ziyaretçilerinizin daha renkli bir seçim yapabilmelerini sağlarsınız. Peki nasıl yaparız bunu hemen anlatayım. Devamını Oku »

10 Adet Mükemmel CSS Menü Dersi

Tarih: 4 Haziran 2010   Yazar: admin  |  2.550 kez okundu
10 Adet Mükemmel CSS Menü Dersi

CSS artık modern bir web sitesi tasarımının vazgeçilmez bir aracı haline geldi. Neredeyse bütün web 2.0 web sitelerinde CSS’ye rastlamak mümkün. Kullanım bukadar fazla olunca CSS hakkındada internette bir çok eğitici ve öğretici makale yazılıyor. Heleki şu son zamanlarda CSS menü tasarımı hakkında bir çok ders yayınlandı. Bende bu dersler arasından en beğendiğim 10 dersi seçip siz sorbize okuyucuları ile paylaşmayı düşündüm. İşte o harika css menü dersleri. Devamını Oku »

Web Sitenizde İstediğiniz Yazı Tipini Kullanın

Tarih: 31 Mayıs 2010   Yazar: admin  |  5.029 kez okundu
Web Sitenizde İstediğiniz Yazı Tipini Kullanın

Bir web sitesi tasarladınız ancak sizin kullanmak istediğiniz yazı tipi (font) ziyaretçilerinizin bilgisayarında bulunmayacağı için internet tarayıcısı bu yazı tipini tanımayacak ve yazılarınız için bir başka yazı tipi kullanacaktır. Bu ve bu gibi durumlarda seçtiğiniz yazı tipinin herkes tarafından tanınmasını ve kullanılmasını istiyorsanız istediğiniz yazı tipini sunucunuza yükledikten sonra CSS’nizde tanımlayacağınız “@font-face” etiketi ile ziyaretçilerinizin seçtiğiniz yazı tipini görmesini sağlayabilirsiniz. Devamını Oku »

Harika CSS3 Menü Dersleri

Tarih: 2 Mayıs 2010   Yazar: SO  |  5.713 kez okundu
Harika CSS3 Menü Dersleri

CSS3 ile değişen ve dahada kolaylaşan CSS ile tasarım yöntemleri button yapımında oldukça önemli olan css sprite yönteminide beraberinde oldukça geliştirmiştir. Ama benim en çok beğendiğim button tarzları genelde resim kullanılarak yapılan butonlar olmuştur. Şimdi sizler için internetten derlediğim bir kaç oldukça iyi fikir edinmenize ve button yapma konusunda kendinizce bir şeyler öğrenmenize imkan sağlayacak button derslerini derledim. Devamını Oku »

Css ile resim köşelerini düzenleme

Tarih: 10 Nisan 2010   Yazar: SO  |  1.976 kez okundu
Css ile resim köşelerini düzenleme

Merhaba arkadaşlar aslında farklı amaçlar için öğrenmenizde faydalı olacağını düşündüğüm bir konudan bahsetmek istiyorum css ile resim köşelerine bir nevi animasyon tadında üstüne gelince efekt oluşturan bir düzenleme yapacağız efekt diyince kafanız karışmasın sadece resmin üstüne gelince kenar çubuğunun rengini değiştireceğiz o kadar bu gün çoğu blogçu bu tarz küçük tasarıma öznellik katan dokunuşlar yapıyorlar. Devamını Oku »

Sayfa 1 : 212
Sorbize RSS Beslemesi    Sorbize E-Posta Aboneliği    Sorbize'yi Facebooktan Takip Edin    Sorbize'yi Twitter'dan Takip Edin    Abone

Yazılar E-Posta'na Gelsin:

Lazım Olabilir
  • Webmaster Portalı
  • Url Kısaltma Servisi
  • Sorbize.com bir çok kategoride güzel ve özgün makaleler okuyabileceğiniz güncel web 2.0 bir blogdur.
    © Tüm Hakları Saklıdır.
    Bu websitesi DMCA Protection ile lisanslanmıştır. Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.