Ağaç Okuma Sanatı

Tarih: 29 Kasım 2009   Yazar: SO  |  1.326 kez okundu
Ağaç Okuma Sanatı

Nedir bu ağaç okuma sanatı, 10 yıldır doğa ve ağaç fotoğrafları çekiyor ağacı sanatsal öğe olarak kullanıp algıda seçicilik yaratıp farkındalık elde etmeye çalışıyorum.

Doğa ve insan arasındaki ilişkiyi fotoğraflamak ağacı sanatsal öğelikten kurtarıp onları okumanın onlara bakmanın bizi etkileyen bir sanat olduğuna inanıyorum. Bunu kitaplaştırmak için karar aldım, inceleme ve araştırmalarım devam ediyor. Birçok kaynak elde ettim aşağıda da bunla ilgili çok güzel kaynaklarlardan birini göreceksiniz.

Kısa bir süre önce yayınlanan bir kitabında Rudolf Arnheim (Algı Profesörü) algı psikolojisinin temel bazı bulgularını da kullanarak yerleşik bir dogmaya karşı çıkmış: bu dogmaya göre gözümüz sadece bir duyu organıdır ve görme duyumuz ile bütün yaptığımız, daha sonra bunları işleyecek, değerlendirecek, bunlar üzerine düşünecek olan beynimiz için görüntü verileri toplamaktır.

Hem gündelik yaklaşımlarımıza hem de bütün bir bilim ve felsefe tarihine damgasını vurmuş olsun bu mekanik modelde, duyular ile düşünceler birbirinden ayrılır, hatta karşı karşıya getirilir: Akıl tarafından işlenmedikçe duyular yanıltıcıdır ve güvenilmezdir.

Arnheim’ in düşünmenin daha ilk anda görme ile birlikte oluştuğunu, düşünmenin yapısal olarak neredeyse resimsel (fotoğrafsal çünkü en mükemmel diyebileceğimiz fotoğraf makinesi, insan gözüdür) diyebileceğimiz ölçüde görme duyumuza bağlı olduğunu, insanın bütün sanatsal ve bilimsel faaliyetlerin de problem çözme anlamındaki gerçek düşünmenin her zaman uzamın görsel algılanışı üzerinden yürüdüğünü savunuyor.

irfan_01

Çocuk resimlerinden bilim tarihindeki kâinat tasavvurlarına kadar uzanan farklı faaliyet alanlarından taşıdığı örneklerle, nasıl algıladığımızı, düşüncelerimizin duyu ve algılarımıza bağlı olarak nasıl biçimlendiğini anlatan Arnheim, görme duyusu ile düşünme arasında kurulmuş sahte ikilikten kurtulmanın bilim ve sanatlarda verimli açılımlar getireceğine işaret ediyor.

Eğitimde görselliğin önemini anlamaktan hayli uzak görünen bizimkisi gibi bir kültürde bu anlatılanların bir önemi olabilir mi?

Cevap, önümüzde. Resim ve fotoğraf eğitiminin bir hobi şeklinde ele almaktan vazgeçmek, görsel eğitimin sadece fotoğraf sanatıyla ilgili olmadığını, gözün eğitilmesinin düşüncenin yaratıcılığının geliştirmesi demek olduğunu, görselliğin yalnızca sanatlarla değil, en az onun kadar fizik ve matematik bilimlerle de ilgili olduğunu kavramaktır.

irfan_02

Ağaç okuma sanatını oluştururken hem fotoğraf sanatını, Dendroloji (ağaç bilimi) görsel düşünme, düşünsel sabitler, kavramlar, ekosistem ve çevresel faktörler sembol ve şekilleri pazılın parçalarını birleştirerek oluşturmaya çalışacağım, zaten geçmişte yayınlanan fotoğraflarıma baktığımızda ağaçların bizle konuşmak iletişim kurmak istediğini görmüyor muyuz?

Bitki örtüsü zamanı ve ısıyı ve çevresindekileri algılamakta, zamanı takip etmektedir. Şu ana kadar yaptığım fotoğraf sergilerinde ve gösterilerde de bunu algıladım internette de tarafıma yüzlerce bu görüşümü destekleyen birçok e-posta alıyorum. Bana kalan bu yapbozun parçalarını birleştirmek ve size çektiğim ve çekeceğim yeni fotoğraflarla hep beraber bir yerlere bu sanatı oluşturup oturtarak bu bilgileri paylaşmaktır. Artık dünya nüfusunun büyük çoğunluğunun fotoğraf çeken cep telefonu var ve insanlar bu iletişimi fotoğraflayabilirler.

Yazar: İrfan Yurtbahar


  Bu yazı için daha yorum yapılmamış.
  İlk yorumu siz yazmak istermisiniz?

Yorum yazmak istermisiniz?

Sorbize RSS Beslemesi    Sorbize E-Posta Aboneliği    Sorbize'yi Facebooktan Takip Edin    Sorbize'yi Twitter'dan Takip Edin    Abone

Yazılar E-Posta'na Gelsin:

Lazım Olabilir
 • Webmaster Portalı
 • Url Kısaltma Servisi
 • Sorbize.com bir çok kategoride güzel ve özgün makaleler okuyabileceğiniz güncel web 2.0 bir blogdur.
  © Tüm Hakları Saklıdır.
  Bu websitesi DMCA Protection ile lisanslanmıştır. Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.