İnci Sözlük Facebook Saldırısı!

Tarih: 29 Haziran 2010   Yazar: editor  |  20.862 kez okundu
İnci Sözlük Facebook Saldırısı!

Ek$i sözlükten sonra sözlüklere duyulan ilgi ve kullanıcıların sevecen yaklaşımı karşısında neredeyse her gün bir sözlük çıkmaya başlamıştı. Aralarında kendini belli eden kaliteli sözlükler olsa da ücretsiz sözlük sitesi açmak için kurulan sozlukspot.com aracılığı ile şu an zarar verici bir çok sözlük açılmış bulunmakta. Bunlarda birinin adını son zamanlarda sık duymaya başladık. Bahsettiğim sözlüğün adı İnci Sözlük. Bu sözlüğün adı güzelliğiyle değil küfürleriyle duyuluyor.

İlk önce Okan Bayülgen’in Disko Kralı programında telefon bağlantısı ile yapılan saldırı ile adını duyuran İnci Sözlük, saldırılarına bu hafta bir yenisini daha ekledi. Dünyaca ünlü sosyal paylaşım ağı olan Facebook’a da el atan İnci Sözlük, Türkçe çeviri için öneri kısmına erişip, bazı Facebook sayfalarına ağır inci sözlük küfürleriyle saldırmışlardı.

Durumu yeni fark eden Facebook, Türkçe çeviri için öneri sayfasına, çeviri önerileri için kısa bir süre ara verdiğine dair bir uyarı yerleştirdi. Bu önlemden sonra İnci Sözlük yine durmayıp diğer dillerle saldırıya devam etti.

Not: Aşağıdaki kaynaklar küfür içermektedir.

İnci sözlük Facebook saldırısı;

İnci sözlük Disko Kralı saldırısı;


  Bu yazı için 30 yorum yapılmış.
 1. Burak Dülgar dedi ki:

  Amaç sadece küfür etmek olmamalıydı. Çok daha iyi bir amaca hizmet edecek şekilde birşeyler yapabilirlerdi.

 2. Cem Demir dedi ki:

  Bazı insanlara göre ise çok onur ve gurur verici olabiliyor farklı bir açıdan bakılırsa.

 3. Kadir Seven dedi ki:

  doğru yada yanlış o beni ilgilendirmez ancak daha amaçlı birşeyler için birlik olabilmek gerekli diye düşünüyorum

 4. Mehmet dedi ki:

  okan bayülge’nin programını izlerken anlamıştım site saldırısı olduğunu.
  sonrada okan dede’den yola çıkarak internetde araştırıp bulmuştum siteyi saçma sapan işlerden ne zaman vazgeçecekler acaba.

 5. Can Dirgen dedi ki:

  Bizler inci sözlüğün sozlukspot.com sahibinin olduğunu düşünüyoruz. Zaten sozlukspot.com’a girdiğinizde sağ tarafa bakınca admin’in mizah anlayışını direk anlıyacaksınız :)

 6. Ramazan Özbilen dedi ki:

  Dedeler internet ortamında yapılanları asla affetmeyecekler!

 7. inciler dedi ki:

  birlik ve beraberlilk içinde adımlar atıyoruz arkadaşlar.kötü bi durummu var?

 8. incik cincik ederim burayı dedi ki:

  ccc her yerde inci var ccc

 9. crazyvelet dedi ki:

  Birlik ve beraberlik içinde olmanız tabikide çok güzel ancak doğru amaçlar için birlik olmak lazım. Mesela şu en son facebook kürtçeyi değiştirip “kahrolsun pkk” vb yazmanız çok güzeldi.

 10. ozaman sizide bekleriz aramıza.bu arada yazılan yorumlarıda mümkünse silmeyin birdaha

  Editör Notu: Terbiye sınırını aşan yorumlar onaylanmamaktadır.

 11. Kadir Seven dedi ki:

  nasıl bir geri zihniyettir bu anlayamıyorum cocuklarımız ne hale gelmişler kendini sivri göstermek adına nekadar düşürmüşler ezilmişler gercekten bu durum içler acısı.

 12. Ramazan Özbilen dedi ki:

  Aslında amaç küfür değil! Yalandan doğma şişirme rejimlere karşı inci gibi bir gelecek için inci gibi oluşumlar şart.

 13. Kadir Seven dedi ki:

  inci gibi oluşumlar olumlu amaçlar için yapıldıgı sürece şart gerekli ama burda tartısılan bu zaten

 14. Ramazan Özbilen dedi ki:

  Biz sadece insanları olanı biteni sorgulamaları için cesaretlendirmeye çalışıyoruz. Neden insanlar sokağa çıkıyor, bir şeyleri protesto etmeye, karşı çıkmaya çalışıyorlar? Bu akılsız şiddet demek değildir. Akılsızlık orada öylece oturmak, sigara içmek, MTV izlemektir. Sonra gidip bir iş bulmak, ölesiye çalışmak ve sonrasında öylesine yaşayıp gitmektir. Öğretilen gibi şiddetle kınamak, olaylara tepkisiz kalmak, amaçsızca yaşamak, düzenin kölesi olmak Bize göre ŞİDDET işte budur!

  ccc in ci we trust ccc

  http://www.neyimize.com/?p=201

 15. incici dedi ki:

  BU sözler kadir beye gelsin.İnsan aşağılamak kolay iştir kadir bey.Ama yazdıklarınızla önce kendinizi aşağılıyorsunuz.

 16. Kadir Seven dedi ki:

  tatlım siz de bu işin en kolayını seçmişsiniz işte anlatmak istediğimi sen anlatmıssın ne kadar kalbin temiz yapmaya calıstıgınız şey aşağılamak yöntem küfür ne kadar ilgi çekici…
  incicim böyle bir dayanısmayı güzel yararlı şeyler empoze ederek görmek istiyoruz ozaman emin olun herkes alkışlayacaktır.

 17. Lale dedi ki:

  Tamam kürtçeyi değiştirmeniz iyiydi. Ama Facebook hesaplarımız var bizim. Hiç mi düşünmüyorsunuz? Küfürle değil de başka bir dilde anlatsaydınız destek çıkabilirdik size, haklı olmanız durumunda tabi. Bence bunu yapmamalısınız gerçekten…

 18. ehşi dedi ki:

  ya amaç mizah belki biraz küfürlü.Ayrıca dünyada ahlanıp vahlancak son konu inci sözlüktür heralde.Bukadar takmayın ya yok çocuklarımız bu hallere düştü filan… boşuna endişe üzüntü hali.

 19. Ramazan Özbilen dedi ki:

  İnsanımız taşın altına elini koymaya erinir, biri bir şeyler yapınca da şiddetle kınar!! Neyin peşindesiniz?

 20. Kadir Seven dedi ki:

  Biri birşeyler yaparken yaptıgı şeyi düşünmeli.

 21. amac dedi ki:

  realde kendini tadmin edemeyenler sanalda arayış içine girerler ee nedemeli incik boncukla oyanayacak vakti olanlar icin birebir sanırım bb

 22. sedat erol dedi ki:

  bence çok güzel haraketler bunlar :D i nci cker poki bağcılar yavuz

 23. sergen dedi ki:

  okan bayülgen’ in programında küfür edilmedi, site ismi söylendi.
  facebook bunu çoktan haketmişti.
  ccc babadan oğula nesil heralde bunlar ccc

 24. incitir dedi ki:

  okana yapılan saldırı değil ziyarettir önce bunu anlayalım. Okan bayülgen ekşi sözlük yazarı olmakla beraber mizah anlayışı yüksek bir insandır bizim amacımız okana bir selam göndermekti.Bizim amacımız demode düzenlere karşı durmaktır.Bu ülkede demokrasi varsa ve hala insanlar demokrasi istedikleri için dövülüyorsa orada biz varız. Bir insan köle gibi çalıştırılıp bunun sefasını patronlar sürüyorsa orada biz varız. Facebook saldırısına gelince o edilen küfürler birçok insanı İNCİtebilir ama dünyanın kanunu bu sanki kimsenin etrafında küfür edilmiyor gibi lanse etmeye çalışmayın entellektüel taklidi yapmakla olmaz bu işler. Dünyanın işleyişi buysa bizde İnciyiz herkes öğrenecek adımızı cCc İNCİ SÖZLÜK cCc

 25. Halim baykuş dedi ki:

  Beyler kime ne anlatıyorsunuz bunlar inciyi küfürden ibaret sanıyor.İnciyi içinde olan o havayı solumuş adamdan başka kimse anlayamaz.Anlamamaları çok mu önemli ? Hayır.Peki inciyi anlamanız için ölüp bitiyormuyuz ? Hayır.Bizi sevmenizi desteklemenizi istiyormuyuz ? Yine hayır.Bizi kimse sevmesin zaten çünkü bizler (size göre) birkaç tane klavye delikanlısı, küfürbaz ve işsiz güçsüz adamın oluşturduğu saçma sapan bir topluluğuz.

  He tamam öyleyiz haklısınız bizler kötüyüz yaşasın kötülük ok kib bye

 26. Yusuf dedi ki:

  Ben bi dönem inci sözlük’te takılmıştım.Aslında orada çok bilgili kişiler var.Amele takımına pek fazla rastlamadım.

 27. inci taraftarî dedi ki:

  incide güzel bilgilerde var hep kotu yanlarını dusunmdyın.

 28. temmuz ayvaz dedi ki:

  bak bak ne diyom bak! siz hangi anlayışa göre yaşıyorsanız neye göre mutlu olup nasıl insanlara birşeyler öğretip empoze etmeye uğraşıyorsanız bizimde kendimizi ifade ediş şeklimizi bu denli eleştşremezsiniz.Sizin herşeyi tozpembe gösteriş tarzınızdan sıkıldık artık burda iki kelimeyi aman anlam açısından vurgu açısından iki saat düşünüp yazamaktan sıkılmadınızmı biz bunları aştık artık kırdık biz böyle özgürüz böyle kendimizi daha rahat ifade ediyoruz.Biz sizin çok şey biliyorum edasından çıkıp bakın BİZ çok şey biliyoruz toplanıyoruz yapıyoruz aman kimse İNCİnmesin diyede bundan vazgeçmicez duyrulur!

 29. samet akçay dedi ki:

  ben herkese katılıyorum sonuçta bu sizin bakış açınız bende bir inci yazarı olarak inci sözlüğü bu gibi kötü amaçlı kullananlar gün yüzüne lanse edenleride çok kınıyorum çok entellektuel konustugumn da farkındaym . bu gibi entellukltualizmin özentisinde olan bu topluma biz anarşistler sesimizi ancak bu şekilde duyurabiliriz.

 30. İnci Sözlük dedi ki:

  Bir arkadaşın dediği gibi. genellikle inci sözlükde bilgili kişiler mevcut. Adam zaten oraya günün stresini atmak için geliyo. bence iyi bir ortam. ama aşırıya kaçmamak lazım.


Yorum yazmak istermisiniz?

Sorbize RSS Beslemesi    Sorbize E-Posta Aboneliği    Sorbize'yi Facebooktan Takip Edin    Sorbize'yi Twitter'dan Takip Edin    Abone

Yazılar E-Posta'na Gelsin:

Lazım Olabilir
 • Webmaster Portalı
 • Url Kısaltma Servisi
 • Sorbize.com bir çok kategoride güzel ve özgün makaleler okuyabileceğiniz güncel web 2.0 bir blogdur.
  © Tüm Hakları Saklıdır.
  Bu websitesi DMCA Protection ile lisanslanmıştır. Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.