İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi (Konya)

Konya’nın güzel mekanlar arasına 17 Aralık 2008 tarihinde bir yapıt daha katıldı. Bu yapıt başta Konya için tüm Türkiye’ye güzel bir yapıt kazandırdı. Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan İstiklal Harbi Şehitlik Abidesinden bahsetmek ve birkaç tane beğendiğim  fotoğrafları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bayraklı Yol
Şehitliğin ana giriş kapısına yönelirken bayraklı yoldan geçilmesi gerekiyor. Bayraklı yol da iki yönlü dekoratif havuz bulunan ve 32 tane bayrak direğinden oluşan bölümdür. Bu bayraklardan 16 tanesi tarihte kurulan Türk Devletlerinin bayraklarıdır. Diğer 16 tane bayrak ise Türk bayrağıdır.

Karşılama Kubbesi
Karşılama kubbesi Selçuklu ana girişi ile bayraklı yol arasında bulunmaktadır. Kubbe özel motif taş işçiliği ile yapılmıştır. Selçuklu mimarisi tarzında yapılan kubbe Şehitlik abidesinin bir bölümüdür. Aynı zamanda yürüme yolları için toplanma noktası özelliği taşımaktadır.

Selçuklu  Giriş Kapısı
Selçuklu giriş kapısı, Konya’nın tarihi dokusuna uygun olarak Selçuklu tarzında taş kaplama, özel taş oyma desenler, kündekari ahşap işçiliği ve girişin sağ ve solunda 2 adet selsebil ana giriş kapısını oluşturmaktadır. Selçuklu Mukarnası girişin anıtsal görünümünü tamamlamaktadır. Şehitliğe 5 bin parçadan oluşan kündekari yapımı kapıdan girilmektedir. Kapıda bir tek çivi, menteşe bulunmamaktadır.

Giriş  Avlusu
Sekizgen Selçuklu kubbesinin
altında oluşan avlu mermer,
traverten ve özel alçı süsleme
sanatının ön plana çıktığı bir
alan özelliğindedir.

Alçı süsleme ve boyama işleri Özbek uzmanların titiz çalışmaları ile gerçekleştirilmiştir. Avluda bulunan 4 özel cam mozaik tabloda, Atatürk ve silah arkadaşları, Türk bayrağının doğuş kompozisyonunu, Kurtuluş Savaşı canlandırması ve Türkiye haritası bulunmaktadır. Şehit isimlerinin bulunduğu panoların bir bölümü giriş avlusunun duvarlarında bulunmaktadır.

Şehitlik  Avlusu
Şehitlerimizin isim ve kayıt bilgilerinin yazıldığı özel panoların bulunduğu avluda malzeme olarak ahşap ve taş işçiliği ön plana çıkmaktadır. El işçiliği oyma ahşap kolonların ve kaplamaların büyük bir bölümü Özbekistan’da yapılarak montajları Özbek ekiplerle gerçekleştirilmiştir. Bunun yanında Konya ile bütünleşen kündekari ahşap işçiliği asma tavanlarda özenle kullanılmıştır. Avlunun ortasında 42 metre yüksekliğinde 12 metreye 8 metre ölçülerinde Türk bayrağı bulunmaktadır. Avludan müzeye ve gaziler lokaline geçiş kapısının sağ ve sol bölümlerinde cam mozaik Türk bayrağı, panolar üzerinde İstiklal Marşı dizeleri ile Atatürk’ün Türk Gençliğine Hitabı bulunmaktadır.

Müze  Bölümü
60 metrekare kapalı alandan oluşan müze; Kurtuluş Savaşı ve savaş yıllarını anlatan özel maket ve figürlerden oluşmaktadır. Müze duvarları konularla bütünleşen yağlı boya tablolarla tamamen kaplıdır. Mekanın atmosferini tamamlayıcı ses sistemleri kurulmuş olup bu sayede ziyaretçilere kendilerini farklı bir zamanda hissetmeleri amaçlanmıştır. Müzede havalandırma, ısıtma ve soğutma sistemleri oluşturulmuştur.


Fotoğrafların büyük hallerini görmek için üzerlerine Tıklayınız…

Müze hakkında detaylı bilgi için Konya.bel.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz…

8 Yorum

  1. kamil yılmaz 30 Ocak 2010
  2. MsKcR 01 Şubat 2010
  3. konyadan şerife 09 Mayıs 2010
  4. fehime beyza kayaaalp 21 Kasım 2010
  5. konyadan fehime beyza kayaaalp 21 Kasım 2010
  6. mehmet 08 Nisan 2013
  7. abdurrahman akarsel 12 Temmuz 2014
  8. şeyma gür 30 Mayıs 2015

Yorum Yaz