İ.K.W.U.S web sitenizin istatiğini tutun

Tarih: 28 Aralık 2009   Yazar: SO  |  4.318 kez okundu
İ.K.W.U.S web sitenizin istatiğini tutun

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlerle yeni bir seriye başlıyoruz. Bu serimizin kısa başlığını ben İ.K.W.U.S olarak belirledim. Nedir bu İ.K.W.U.S hemen söyliyelim. İşimizi Kolaylaştıracak Web Uygulamaları Serisi. Başlık çok uzun olacağı için kısaltmayı tercih ettim ve bu serimizin ilk bölümünü web sayfalarımızın istatistiğini tutmamıza olanak sağlayan sistemleri tanıtmak. Sizlerinde bildiği bazı istatistik servisi var ise onlarıda yazamanız oldukça fayadalı olacaktır.

1.Footprint

Footprint canlı bir analatik servisidir yani bir blogunuz ve web siteniz var ise sizlere istatistik verileri tutmanıza olanak sağlar isminden de anlayacağınız gibi ayak izlerini tutmanızı olanak veren bu sistem google analytics tarzı bir hizmet sunar . Aşağıda siteye girdiğinizde de görebileceğiniz istatiski verileri gösteren ekran görüntüleri var. Bunlar bakarak ta bi fikir edinebilrsiniz. Footprint in diğer bir artı özelliği ise belki logoda da fark etmişsinizdir canlı analizlerden bahsediyor aynı tarz hizmet veren bir site daha vardı ülkemizde bir çok kullanıcı bu sistemi kullanıyor onuda hemen belirtelim.

Whos.amung.us yandaki resimde de logosunu görebiliyorsunuz footprint te aynı bu tarz bir hizmet sağlıyor. Peki nedir bunlar hemen belirtelim ziyaretçilerinizin hangi sayfada oldukları ülkeleri ve ne kadar süredir burada oldukları konusunda istatistiki bilgiler sunar

Footprint ile ilgili detaylı bilgiyi siteden edinebilirsiniz Footprint

2.Getclicky

Getclicky sizlere ücretli servislerin tanıdığı bütün hizmetleri ücretsiz sağlıyor en azından benim kullandığım dönemlerde öyle idi ama herhalde 30 günden sonra bazı özellikler ücrete tabi oluyormuş. Clicky ini bir özelliğ de gerçek zamanlı olması ayrıca geçmiş döneme ait istatistiki verileride oldukça rahat bir şekilde görebilmenize olanak sağlıyor. Seçenekler arasında custom date ile daha önceki dönemleri veya belli bir tarihi görebilme imkanı sunuyor. Örneğin özel bir tarih aralğı giriyorsunuz ve o tarihler arasındaki veriyi ekrana getiriyor ki bunlar arasında oldukça hoşunuza giden verilerde mevcut nedir bunlar hemen söyliyeyim sitenize ziyaretçilerin nereden geldiğini gösteriyor diyeceksiniz ki ne var bunda çoğu servis bunu yapıyor evet çoğu servis bunu yapıyor ama clicky sitenize gelen ziyaretçilerin tarayıcıya direk adres girilerek mi yoksa reklamlardan mı geldiğini gösterebiliyor ve dahası bağlantılardan mı yoksa arama motorlarından mı geliyor gibisinden istatistiki verileri bize sunabiliyor sanırım aşağıdaki resim sizlere oldukça yardımı dokunacaktır.

Sırası ile diğer özelliklerine devam edelim ziayertçilerinizin hangi ülkelerden geldini görebiliyorsunuz. Ve hatta belirli bir ülke seçip o ülkeden gelen ziyaretçilerin özelliklerine bakabiliyorsunuz bunun yanı sıra twitterden gelen ziayretçilerinizn de istatistiki verilerini gösteriri sanırım resimler daha iyi anlatır iye hemen resimlere bakıyoruz.

Bellirli bir ülke seçip onun üzerinden istatistiklere ulaşabilirsiniz.

Hemen adresimizi veriyoruz Getclicky

3. Google Analytics


Google anlitycs konusunda çok fazla girmiyorum çünkü bir çok sitede bu konu hakkında olduça çok fazla sayıda makale mevcut bulunuyor. Adresimizi verip geçelim Google Analytics

4. Reinvigorate

Bu site bizlere alışıla gelmiş istatistik servislerin dışında farklı hizmetler de sunuyor sıra ile tanıtalım öncelikle canlı ziyaretçilerimiz ve günlük ziyaretçilerimizi görebiliyoruz. Aşağıdaki resimde de görebilirsiniz.

Ziyaretçileriniz ile ilgili sayfa gösterimleri kimlerin geldiği nereden geldikleri ve hangi aralıklar la geldikleri falan filan o tarz özellikleri gösterir.

Farklı dediğim ilk özelliğimiz masa üstünüzden ziyaretçilerinizin hareketleriniz izlemenize olanak sağlaması.

Ve son olarak son günlerde adını sıkça duyduğum bir isatistiksel bilgi edinme yöntemlerinden biri olan göz hareketleri ile ilgili kısım bu yöntem sayesinde sitenize giren ziyaretçileriniz göz hareketlerini inceleyebilir ve reklamlarınız veya önemli duyurularınızı buna göre düzenleyebilirsiniz oldukça egzotik olan bu yöntem sayesinde ziyaretçileriniz hakkında ek bilgiler edinebilirsiniz. Aşağıda ki resimde bir örnek verilmiş inceleyebilirsiniz.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi göz hareketlerini gösteren ışınlar mevcut. Siteye buradan ulaşabilirsiniz Reinvigorate

5. WPstats

WPstats isminden de anlayacağınız gibi wordpress blogunuza entegre edebileceğiniz oldukça kullanışlı bir istetistik servisidir. Uzun uzadıya anlatılacak bir tarafı yok aşağıdaki resimler bu konuda sizlere yardımcı olacaktır diye umuyorum

5. Userfly

Userfly sitenize ekleyeceniz bir java&script kodu sayesinde tüm ziyaretçilerinizin davranışlarını kaydetmenize olnaka sağlayan bir istatistik servisidir. Nedir bu davranışlar diye soracak iseniz kullanıcılarınızın nerelere tıkladığını ve farelerini nerelere götürdükleri gibi bilgileri öğrenmenizei sağlar bunu sizlere artı bir faydası ne diye soracak olursanız sitenizin dizaynı noktasında tasarımın nasıl daha kolay kullanabileceğini öğrenebilir ve ona göre düzenleyebilirsiniz. Sitede bir video var onu izlerseniz sanırım bir fikir sahibi olabilirsiniz.


Site adresimiz burası   Userfly

Evet arkadaşlar bu gün yazı serimizin ilk kısmı olan istatistik servislerinden başladık aslında yazmadığım onlarca istatistik servisi var fakat çoğu aynı özellikte ben sizler bir gruplandırma yaptım ve farklı özellikleri bünyelerinde bulunduran en iyi istatistik servislerini sunduğuma inanıyorum önemli olan aynı bilgiyi veren istatistik servislerini bilmek değil farklı istatiski bilgileri veren hizmetleri tanımaktır sizde eğer bildiğiniz farklı tarzda istatistiki bilgi veren siteler varsa lütfen hiç çekinmeden yazabilirsiniz.


  Bu yazı için 4 yorum yapılmış.
 1. edurup dedi ki:

  seçtiğiniğ istatistik servisleri çok hoş teşekkür ederim anlatımınız içinde

 2. Koray dedi ki:

  güzel bir anlatım teşekkürler webmasterlar için çok faydalı.

 3. www.ehurda.net dedi ki:

  Güzel ve faydalı bir çalışma olmuş.. emeği gecenlere tesekkurler..

 4. haber dedi ki:

  Güzel Paylaşım ellerinize sağlık


Yorum yazmak istermisiniz?

Sorbize RSS Beslemesi    Sorbize E-Posta Aboneliği    Sorbize'yi Facebooktan Takip Edin    Sorbize'yi Twitter'dan Takip Edin    Abone

Yazılar E-Posta'na Gelsin:

Lazım Olabilir
 • Webmaster Portalı
 • Url Kısaltma Servisi
 • Sorbize.com bir çok kategoride güzel ve özgün makaleler okuyabileceğiniz güncel web 2.0 bir blogdur.
  © Tüm Hakları Saklıdır.
  Bu websitesi DMCA Protection ile lisanslanmıştır. Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.