Emeğe Saygı!..

Tarih: 28 Kasım 2009   Yazar: SO  |  766 kez okundu
Emeğe Saygı!..

Daha önce bloglar hakkında bazı şeyler yazmıştım ve fark ettim ki forumlar için de bir yazı yazmak lazım. Ama diğer yazılardan farklı olarak bu yazıda mizahi boyutu bir kenara bırakıp yazıyorum. Yazmadan önce forumlara baktım bazılarını gezdim, hatta daha iyi tanımak için üye bile oldum. Daha üye olurken bile tezatlıklar fark ettim. Kocaman başlıklar atılmış ve “10 saniyede ücretsiz üyelik”, ” bilmem kaçıncı üyemize bedava gold bilmem ne” falan filan uzayıp gidiyordu. Neyse bunları geçtim üye olduktan sonra gezinmeye başladım forum içinde. Bir kaç başlık dikkatimi çekti; “DVD kalitesinde son çıkan filmler”, “Son Albümler”…

Şimdi düşünebilirsiniz, başlık ile bu konu ne alaka diye. Hemen ondan da bahsedeyim. Bu başlıkları gördükten sonra içeriğine baktım ve bildiğiniz filmler ve şarkılar yüklenmiş, foruma üye olanlar da buradan indirip izliyor ya da dinliyor. Bir de tartışmalar yapıyorlar; birisi diyor ki: bunun kalitesi şöyle olmuş, şurası böyle olmuş… Öteki de cevap yazıyor: emeğe saygı duyalım lütfen diye ve peşinden yüzlerce kişi orada başlığa cevap olarak “emeğe saygı” demeye başlıyorlar. Buraya kadar herşey gayet normal gibi görünse de asıl sorun zaten burada! Yani sen gidip onca emekler verilerek, paralar harcanarak yapılan eserleri, hiçbir emek vermeden oturduğun yerden bedavaya dağıtıyor veya alıyorsun, sonra bir de bunu dağıtana teşekkür edip emeğine sağlık diyorsun. Üstelik emeğe saygı dememeyi de hakaret olarak sayıyorsun! Peki bu eseri yapabilmek için emek verenleri, para harcayanları neden düşün müyorsun? Emek vermek ve karşılık beklemek bu kadar mı ucuzladı? Sen kalkıp hırsızlık yapıp, bir çok kişinin emeğini çalıyorsun sonra da yaptıklarına saygı bekliyorsun!

Bunları düşününce insanın aklına Nasreddin Hoca’nın fıkrası geliyor:

Bir gün Nasreddin Hoca’nın eşşeği çalınmış. Can sıkıntısı içinde durumu komşularına anlatınca her kafadan bir ses çıkmaya başlamış. Birisi :
– Hocam demiş niye ahırın kapısına iyi bir kilit takmadın sanki ?
Bir başkası :
– Evine hırsız giriyor da senin nasıl haberin olmuyor ? diye konuşmuş.
Bir diğeri de :
– Hocam demiş, kusura bakma ama eşşeğin çalınmasına en büyük sebep yine sensin. Çünkü doğru dürüst bir ahırın bile yok. Nerden baksan dökülüyor. Hoca kızmış :
– Yahu demiş, iyi, güzel de kabahatin hepsi benim mi ? Hırsızın hiç mi suçu yok ?

Saatlerce yazılar yazsam da, forumlardaki arkadaşlara anlatsam da, televizyonda bas bas bağırsalar da, “müşteri herzaman haklıdır” sözü artık hayatımızda “hırsız herzaman haklıdır” olarak var olacaktır. O zaman bize de “Hırsızın emeğine sağlık(!)” demek düşüyor ve bu nedenle yazıyı kısa tutuyorum… ( Bu arada 10 saniye de ücretsiz üye olunmuyor , boşuna uğraşmayın en az 2 dakika. Mailinize gelecek onay mailini açıp bağlantıya tıklamanız gerekiyor :)

Yazar: Eyyüp Akkurt


  Bu yazı için 1 yorum yapılmış.
 1. ali demir dedi ki:

  Yazın çok güzel olmuş keyif alarak okudum ve dediklerin çok doğru. Forumlarda artık takılmamaın nedeni bu diyebilirim.


Yorum yazmak istermisiniz?

Sorbize RSS Beslemesi    Sorbize E-Posta Aboneliği    Sorbize'yi Facebooktan Takip Edin    Sorbize'yi Twitter'dan Takip Edin    Abone

Yazılar E-Posta'na Gelsin:

Lazım Olabilir
 • Webmaster Portalı
 • Url Kısaltma Servisi
 • Sorbize.com bir çok kategoride güzel ve özgün makaleler okuyabileceğiniz güncel web 2.0 bir blogdur.
  © Tüm Hakları Saklıdır.
  Bu websitesi DMCA Protection ile lisanslanmıştır. Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.