2010 Oscar Adayları

82. Oscar Ödülleri 7 Mart gecesi sahiplerini bulacak. Bu yıl gerçekten çok renkli adaylar bir arada: 3D teknolojisini etkili kullanımı ile ön plana çıkan James Cameron’un gişe rekortmeni bilim kurgu filmi Avatar, Irak Savaşının çıkmazlarını anlatan The Hurt Locker, Tarantino’nun çok konuşulan II. Dünya Savaşı fantazisi Inglorious Basterds ve ilginç bir bilim kurgu olan District 9 ilk bakışta dikkat çeken filmler arasında.

En İyi Film

Avatar
The Hurt Locker
District 9
The Blind Side
An Education
Inglorious Basterds
Precious
A Serious Man
Up
Up in the Air

En İyi Yönetmen

James Cameron – Avatar
Kathryn Bigelow – The Hurt Locker
Quentin Tarantino – Inglorious Basterds
Lee Daniels – Precious
Jason Reitman – Up in the Air

En İyi Uyarlama Senaryo

Neill Blomkamp & Terri Tatchell – District 9
Nick Hornby – An Education
Jesse Armstrong – In the Loop
Sheldon Turner & Jason Reitman – Up in the Air
Geoffrey Fletcher – Precious

En İyi Senaryo

Mark Baal – The Hurt Locker
Quentin Tarantino – Inglorious Basterds
Alessandro Camon – The Messenger
Coen Biraderler – A Serious Man
Bob Peterson – Up

En İyi Erkek Oyuncu

Jeff Bridges – Crazy Heart
George Clooney – Up in the Air
Colin Firth – A Single Man
Morgan Freeman – Invictus
Jeremy Renner – The Hurt Locker

En İyi Kadın Oyuncu

Sandra Bullock – The Blind Side
Helen Mirren – The Last Station
Carey Mulligan – An Education
Gabourey Sidibe – Precious
Meryl Streep – Julie & Julia

Yardımcı Rolde En İyi Erkek Oyuncu

Matt Damon – Invictus
Woody Harrelson – The Messenger
Christopher Plumber – The Last Station
Stanley Tucci – The Lovely Bones
Christoph Waltz – Inglorious Basterds

Yardımcı Rolde En İyi Kadın Oyuncu

Penelope Cruz – Nine
Vera Farmiga – Up in the Air
Maggie Gyllenhaal – Crazy Heart
Anna Kendrick – Up in the Air
Mo’Nique – Precious

En İyi Görüntü Yönetmeni

Mauro Fiore – Avatar
Bruno Delbonnel – Harry Potter and the Half-Blood Prince
Barry Ackroyd – The Hurt Locker
Robert Richardson – Inglorious Basterds
Christian Berger – The White Ribbon

En İyi Sanat Yönetmeni

Rick Carter & Robert Stromberg – Avatar
Dave Werren & Anastacia Massaro – The Imaginarium of Dr. Parnassus
John Myhre – Nine
Sarah Greenwood – Sherlock Holmes
Patricia Wermette – The Young Victoria

En İyi Animasyon

Coraline
Fantastic Mr. Fox
The Princess and the Frog
Up
The Secret of Kells

En İyi Yabancı Film

Ajami (İsrail)
The White Ribbon (Almanya)
Un Prophete (Fransa)
The Milk of Sorrow (Peru)
El Secreto de Sus Ojos (Arjantin)

En İyi Kostüm

Janet Patterson – Bright Star
Catherine Leterrier – Coco Before Channel
Monique Prudhomme – The Imaginarium of Dr. Parnassus
Coleen Atwood – Nine
Sandy Powell – The Young Victoria

En İyi Kurgu

Stephen Rivkin & John Refoua & James Cameron – Avatar
Julian Clarke – District 9
Bob Murawski & Chris Innis – The Hurt Locker
Sally Menke – Inglorious Basterds
Joe Clotz – Precious

En İyi Şarkı

Almost There – Princess and the Frog
Down in New Orleans – Princess and the Frog
Loin de Paname – Paris 36
Take it All – Nine
The Weary Kind – Crazy Heart

En İyi Müzik

James Horner – Avatar
Alexandre Desplat – Fantastic Mr. Fox
Buck Sanders & Marco Beltrami – The Hurt Locker
Hans Zimmer – Sherlock Holmes
Michael Giacchino – Up

En İyi Makyaj

Aldo Signoretti & Vittorio Sodano – Il Divo
Barney Burman – Star Trek
Jon Henry Gordon & Jenny Shircore – The Young Victoria

En İyi Ses

Christopher Boyes & Gwendolyn Yates Whittle – Avatar
Paul Ottosan – The Hurt Locker
Wylie Stateman – Inglorious Basterds
Mark Stoeckinger & Alan Rankin – Star Trek
Michael Silvers & Tom Meyers – Up

En İyi Ses Miksajı

Christopher Boyes & Gary Summers & Andy Nelson & Tony Johnson – Avatar
Paul Ottosan – The Hurt Locker
Michael Minkler – Inglorious Basterds
Anna Behlmer – Star Trek
Greg P. Russell & Gary Summers – Transformers: Revenge of the Fallen

En İyi Görsel Efekt

Joe Letteri – Avatar
Dan Kaufman – District 9
Roger Guyett – Star Trek

Yorum Yaz