Google Friend Connect: Websitenizi Canlandırın

Google Friend Connect: Websitenizi Canlandırın

Merhaba arkadaşlar… Bugünkü yazımda kendi blogumda da severek kullandığım; işe yaradığını ve gerçekten kullanışlı olduğunu düşündüğüm Google Friend Connect uygulamalarından bahsedeceğim. Bu uygulamalar sayesinde web sitenizin/blogunuzun daha çok ziyaretçi elde etmesini, ziyaretçilerinizn sitenize üye olup sizi takip etmelerini, sitenize yorum bırakmalarını, sitenizi puanlamalarını v.b uygulamaların kullanımına olanak sağlayabilirsiniz.

Uygulamalar:

 • Üyeler
 • Sosyal Çubuk
 • Oylama ve Yorumlar
 • İlgi Alanları Anketi
 • Önerme Tuşu ve Öneriler
 • Bülten (Duyuru v.b) Aboneliği
 • Etkinlikler

Üyeler:

Öncelikle bloglarda yaygın olarak kullanılan “üyeler” uygulamasını tanıtmak istiyorum. Bu uygulama sayesinde, ziyaretçileriniz blog/sitenize kayıt olmak için Google, Twitter veya Yahoo hesaplarıyla giriş yapabilirler. Artık giriş yapan ziyaretçi sizin üyeniz olmuş olacaktır. Bu uygulamadaki en büyük ve güzel olan amaç, eğer Google hesabımızla giriş yaptıysak bu hesaptaki tüm arkadaşlarımıza davet gönderip bu siteyi tanıması için olanak sağlayabiliyor olmamız.

Sosyal Çubuk:

(sizin seçiminize bağlı olarak) Sitenizin altında ya da üstünde bar şeklinde duran bu uygulama;

· Üyelerinizi
· Etkinliklerinizi
· Yorumlarınızı

anında göstererek ziyaretçilerinizin daha kolay bilgi edinmesini sağlar. Örnek olarak bu siteye bakabilirsiniz.

Oylama ve Yorumlar:

Sitenizdekilerin “sitenize katılarak” ya da “anonim” olarak yorum bırakması ve sitenize puan vermesi için güzel bir uygulama.

İsterseniz yazılan yorumlar onayınızdan geçmeden direk yayımlanır. Diğer bir seçenek de yorumları denetledikten sonra yayımlayabilirsiniz.

Yorumları denetlemek isterseniz Google Friend Connect hesabınızdan “Denetle” sayfasına gelerek bu işlemi yapabilirsiniz. Yorumların onayınızdan sonra yayımlanması için “Denetim Stili” ayarını “Görüntülenmeden önce onaylayın” olarak değiştirmelisiniz. Artık yorumlar siz onaylamadan görüntülenemeyecektir. Bu uygulamaya örnek olarak blogumdaki sayfaya bakabilirsiniz.

İlgi Alanları Anketi:

Bu anket uygulamasını kullanıcılarınızın nelerden hoşlandığını, yaş aralığını öğrenmek için kullanabilirsiniz. Ankete katılmak için ziyaretçinizin sitenize kayıt olması gerekiyor. Bu nedenle üye sayınızın da artmasına neden olan bir uygulamadır.

Kullanıcınız bir soruyu yanıtladığında diğer soruya otomatik olarak yönlendirilmektedir. Anketlerinizi Google Friend Connect panelinden “İlgi Alanları” sekmesinden düzenleyebilirsiniz.

Not: Kullanıcıların hangi şıklara oy verdiği herkes tarafından görülebilmektedir.

Önerme Tuşu ve Öneriler:

Önerme tuşu ile bağlantılı olan “Öneriler” uygulaması şu şekilde çalışır. Örneğin WordPress kurulu blogunuz varsa, öneri tuşunun kodunu single.php’ye eklerseniz her yazıda bir beğenme tuşu olur ve yazıların kaç kişi tarafından beğenildiğini görebilirsiniz. Daha sonra öneriler bileşenini de yan menüye eklediğinizde en beğenilen yazılar listelenir.

Bülten (Duyuru v.b) Aboneliği:

Blog ve sitenizle ilgili herhangi bir duyuruyu, özel yazıyı v.s almaları için abonelerinize özel bir duyuru yazısı yazabilirsiniz. Bunun için bülten uygulamasını kullanabilirsiniz. “Bültenler” uygulamasını sitenize ekleyip eklememek size kalmış. Bu uygulama sadece kullanıcıların sitenize abone olmasını sağlıyor. Eğer üyeler adlı uygulamayı kullanıyorsanız buna gerek kalmaz diye düşünmekteyim.

Üyelerinize bülten göndermek için Google Friend Connect hesabınızdaki “Bültenler” sekmesinden “Bülten Oluştur” bölümüne bakabilirsiniz.

Etkinlikler:

Bu uygulama sayesinde blogunuza/sitenize en son kaydolan kişiyi, üyelerinizden en son sayfa öneren kişiyi v.b etkinlikleri gösterebilirsiniz.

Adresi tekrar verelim: Google Friend Connect

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere… :)

6 Yorum

 1. admin 27 Ekim 2010
 2. Kadir Seven 28 Ekim 2010
 3. uğur can bek 28 Ekim 2010
 4. Emre 28 Ekim 2010
 5. formula 21 04 Kasım 2010
 6. utkuygun 25 Kasım 2010

Yorum Yaz