Google 12. Yaş Gününü Kutluyor!

Tarih: 27 Eylül 2010   Yazar: admin  |  3.019 kez okundu
Google 12. Yaş Gününü Kutluyor!

Popüler arama motoru google 12 yaşında! Stanford Üniversitesinde doktora yapan Larry Page ve Sergey Brin tarafından kurulan google bugün 12. yaş gününü kutluyor. Google şuan dünyanın en büyük arama motoru olarak hizmet vermekte. 12 yıl önce 1 milyon dolar yasal sermayeyle bir araba garajında kurulan google’ın şuanki değeri ise 115 milyar dolardan fazla. Şuan ise google ana sayfasındaki doğum günü pastası ile gururla 12. yaş gününü kutluyor. Nice senelere google!

Google’ın Tarihçesi:

Google Inc. bir arama motorunun ve geliştiricisi olan şirketin adıdır. Stanford’da doktora yapan iki öğrenci, Larry Page ve Sergey Brin, Google’ı 1998’in 7 Ekim gününde 25 milyon dolar yasal sermayeyle kurdu. Şirketin GooglePlex denen merkez ofisi Kaliforniya’da bulunur ve tüm dünyada 20,000 civarında kişi çalıştırır. Şirketin sermaye ortakları, Kleiner Perkins Caufield & Byers ve Sequoia Capital’ı kapsıyor. Şirket ayrıca, içerik sağlayıcı şirketlere özel web arama çözümleri de sunuyor.Google’ın piyasa değeri 2007 sonu itibariyle 219 milyar Amerikan dolarıdır. Bu rakam ABD borsalarının en büyük 5. şirketi olduğunu göstermektedir. 2005 yılı sonu ise değeri 114 milyar dolardı.

Larry Page ve Sergey Brin başlangıçta tez çalışması olarak BackRub adlı bir arama motoru üzerinde çalışmaya başladılar. Amaçları dev bir bilgi yığını olan interneti bölümlemek ve arananları daha kolay bulunabilir bir hale getirmekti. Bunun için yeni bir teknoloji geliştirirler. Bu teknoloji, interneti klasik motorlara göre daha farklı bir şekilde inceliyordu. Bu yüzden kısa sürede adları tanınmaya başladı. Google başlangıçta google.stanford.edu adresinde faaliyete geçti ve depolama için kullanacakları terabytelık diskleri Larry’nin yurt odasına koyuyorlardı. Bu arada da tasarılarını ticari hayata geçirmek için girişimci aramaya başladılar.

Yahoo’nun kurucusu David Filo ile bir görüşme ayarlanır. David onlara tasarılarını geliştirmelerini ve belirli bir noktaya geldikten sonra müşteri aramalarını tavsiye eder. Büyük şirketlerin ilgilerini çekemeyeceklerini anlayan ikili kendi başlarına devam etmeye karar alırlar. Ama bu seferde veri merkezi kurarken kullandıkları kredi kartları başlarına dert olmaya başlar.

Bu sırada Sun Microsystems’in kurucularından Andy Bechtolsheim kendileriyle görüşmek ister. Fikri beğenir ve çok acelesi olduğundan Google adlı şirkete 100.000 dolarlık bir çek yazar. Ama böyle bir şirket var olmadığından parayı bir süre tahsil edemezler. Daha sonra yakınlarından topladıkları 1 milyon dolar sermaye ile 7 Eylül 1998’de bir arkadaşlarının garajında Google’ı kurarlar. Aynı yıl PC Magazine adlı derginin Google’ı en iyi 100 site arasında göstermesi ve yılın en iyi arama motoru seçmesi arama motorunun tanınırlığını katlamıştır.

Google sözcüğünün anlamı:
Google, googol sözcüğünün üzerinde oynanmasıyla ortaya çıkmıştır. Edward Kasner  adındaki ABD’li matematikçinin yeğeni Milton Sorotta tarafından üretilmiş olan “googol” sözcüğü, 1 ve onun ardından 100 sıfırın gelmesiyle oluşan sayıyı belirten matematiksel bir terimdir.

Tarihçe Kaynak: Wikipedi


  Bu yazı için 5 yorum yapılmış.
 1. Aycan Doğanlar dedi ki:

  Nice senelere Google :)

 2. Fırat Göksel dedi ki:

  12 koca yıl of off :)

 3. saidyavuz dedi ki:

  hep yanımızda olman dileği ile google ayrıca sorbize.com’un da 12. yılını kutlarız inşaallah

 4. ALper ER dedi ki:

  98’de biz internetin daha “i” sini duymamışken adamlar daha bizim yapamadığımız internet girişimciliğini yapmışlar.Hakediyorlar abi bu kadarını…

 5. beril selvi dedi ki:

  nice mutlu senelere …:


Yorum yazmak istermisiniz?

Sorbize RSS Beslemesi    Sorbize E-Posta Aboneliği    Sorbize'yi Facebooktan Takip Edin    Sorbize'yi Twitter'dan Takip Edin    Abone

Yazılar E-Posta'na Gelsin:

Lazım Olabilir
 • Webmaster Portalı
 • Url Kısaltma Servisi
 • Sorbize.com bir çok kategoride güzel ve özgün makaleler okuyabileceğiniz güncel web 2.0 bir blogdur.
  © Tüm Hakları Saklıdır.
  Bu websitesi DMCA Protection ile lisanslanmıştır. Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.