Google’dan HTML5 ile Quake 2 Şovu!

Tarih: 27 Mayıs 2010   Yazar: admin  |  1.998 kez okundu
Google’dan HTML5 ile Quake 2 Şovu!

Google’da çalışan bir grup mühendis HTML5’in sınırlarını zorlayarak ünlü Quake 2 oyununu hiçbir eklentiye ihtiyaç duymadan bir web tarayıcısı üzerinden çalıştırdı. Google Mühendisleri, WebGL, Audio, Canvas, WebSockets ve Local Storage gibi HTML5 teknolojilerini kullanan, GWTQuake adlı projelerini yayınladılar. Quake 2 oyunu sadece tarayıcı kaynaklarını kullanarak, herhangi bir eklenti gerekmeksizin, sorunsuz bir şekilde çalışmakta.

Grafiklerin çoğu HTML5 üzerinde WebGL kullanılarak oluşturuluyor. WebGL ise JavaScript koduna 3 boyutlu grafik hesaplama sağlıyor. Javasript kodu ise Quake 2 oyununun java tabanlı versiyonu olan Jake 2’den geliyor. Burada java kodunu Javascript koduna çeviren ise Google’ın GWT’si yani Google Web Toolkit’i oluyor.

Şuan webde HTML5 desteğini tam olarak sağlayan iki adet tarayıcı bulunmakta. Bunlardan biri Google’ın Chrome’u, diğeride Mac’in Safarisi. Bu yüzden oyun sadece bu iki tarayıcıda düzgün olarak çalışmakta.

Proje hakkında daha detaylı bilgi almak için proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca aşağıda oyunun geliştiriciler tarafından hazırlanmış video’su da bulunmakta. Bu video’da oyunun Safari web tarayıcında denendiğini ve oynandığını görebiliriz.


  Bu yazı için 1 yorum yapılmış.
 1. CrazyVelet dedi ki:

  Yok artık demek istiyorum :D :D


Yorum yazmak istermisiniz?

Sorbize RSS Beslemesi    Sorbize E-Posta Aboneliği    Sorbize'yi Facebooktan Takip Edin    Sorbize'yi Twitter'dan Takip Edin    Abone

Yazılar E-Posta'na Gelsin:

Lazım Olabilir
 • Webmaster Portalı
 • Url Kısaltma Servisi
 • Sorbize.com bir çok kategoride güzel ve özgün makaleler okuyabileceğiniz güncel web 2.0 bir blogdur.
  © Tüm Hakları Saklıdır.
  Bu websitesi DMCA Protection ile lisanslanmıştır. Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.