Kendinize ait online işletim sisteminiz olsun

Merhaba arkadaşlar bu gün eye os adında bir açık kaynaklı online işletim sistemi ile karşılaştım ve biraz araştırma yaptım başka online işletim sistemi varmı diye ve sizler için en güzellerini seçtim. Öncelikle niçin eyeos ile başladım onu söyliyeyim. Yazımın başlarında da dediğim gibi açık kaynak kodlu bir işletim sistemi yani isterseniz kendi web alanınızda da yayınlayabilir size ait bir işletim sistemi olarak kullanılmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca işletim sisteminize üyelikler de alabilirsiniz ve hatta ufak bir düzenleme ile işletim sisteminin üzerinde reklamlar bile yayınlayabilirsiniz. Düşünsenize işletim sisteminizin yüzbin abonesi var kazanacağınız reklam parasının değeri oldukça fazla. Tabi bunları yapabilmek için yeterli miktarda disk alanına ihtiyacınız olacaktır. Zira adı üstünde işletim sistemi olduğu için insanlar sistemden dosya ve uygulama yüklemek isteyeceklerdir.

Sıra ile işletim sistemlerimizi tanıyalım

1.Eye Os

Kendi serverınızda rahatça yayınlayabileceğiniz kullanıcı ekleyebiliceğiz açık kaynak kodlu bir işletim sisitemi.

2.G.Ho.St

Olduça yüksek kapasite sağlayan ki bu 15 Gbyte demek oluyor bence online işletim sistemi için oldukça iyi bir seçim.

3.StartForce

Basit bir üyelikten sonra olduça geniş imkanlara sahip olmanıza imkan tanıyan bir site. Google docs, zoho, open office gibi uygulamaları çalıştırmanıza olanak sağlıyor ayrıca oldukça şık bir yapısıda var.

4.Zimdesk

Eye Os altyapısını kullanan zimdesk oldukça başarılı ki bu işletim sistemine de ücretsiz üye olabiliyorsunuz ve oyun oynama dahi bir çok uygulamaya ulaşabilmenize imkan tanıyor.

5.OOS

Windows 2000 tasarımını andıran bir yapısı var ve oldukça hoş kullanımı basit bir işletim sistemi

6.İCloud

Online işletim sistemleri içerisinde bence en gelişmişi ve oldukça bol özellik sunan sistem. Vista temalı icloud’u kullanmanızı tavsiye ediyorum.

7.jolicloud

Resimde de gördüğünüz gibi kişiselleştirme oranı oldukça yüksek bir online işletim sistemi. Oldukça fazla uygualam ve programı çalıştırabiliyor. Özellikle tasarımı bana Asus’un eepc’sinin işletim sistemini hatırlatıyor.

8.Glide

Glide kullanıcılarına 10 Gbyte lık bir web alanı sunuyor. Ve bir online işletim sisteminde olması gereken bütün özellikler mevcut.

2 Yorum

  1. Can 27 Aralık 2009
  2. achelles 14 Ocak 2010

Yorum Yaz