Kendinize ait online işletim sisteminiz olsun

Tarih: 26 Aralık 2009   Yazar: SO  |  1.676 kez okundu
Kendinize ait online işletim sisteminiz olsun

Merhaba arkadaşlar bu gün eye os adında bir açık kaynaklı online işletim sistemi ile karşılaştım ve biraz araştırma yaptım başka online işletim sistemi varmı diye ve sizler için en güzellerini seçtim. Öncelikle niçin eyeos ile başladım onu söyliyeyim. Yazımın başlarında da dediğim gibi açık kaynak kodlu bir işletim sistemi yani isterseniz kendi web alanınızda da yayınlayabilir size ait bir işletim sistemi olarak kullanılmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca işletim sisteminize üyelikler de alabilirsiniz ve hatta ufak bir düzenleme ile işletim sisteminin üzerinde reklamlar bile yayınlayabilirsiniz. Düşünsenize işletim sisteminizin yüzbin abonesi var kazanacağınız reklam parasının değeri oldukça fazla. Tabi bunları yapabilmek için yeterli miktarda disk alanına ihtiyacınız olacaktır. Zira adı üstünde işletim sistemi olduğu için insanlar sistemden dosya ve uygulama yüklemek isteyeceklerdir.

Sıra ile işletim sistemlerimizi tanıyalım

1.Eye Os

Kendi serverınızda rahatça yayınlayabileceğiniz kullanıcı ekleyebiliceğiz açık kaynak kodlu bir işletim sisitemi.

2.G.Ho.St

Olduça yüksek kapasite sağlayan ki bu 15 Gbyte demek oluyor bence online işletim sistemi için oldukça iyi bir seçim.

3.StartForce

Basit bir üyelikten sonra olduça geniş imkanlara sahip olmanıza imkan tanıyan bir site. Google docs, zoho, open office gibi uygulamaları çalıştırmanıza olanak sağlıyor ayrıca oldukça şık bir yapısıda var.

4.Zimdesk

Eye Os altyapısını kullanan zimdesk oldukça başarılı ki bu işletim sistemine de ücretsiz üye olabiliyorsunuz ve oyun oynama dahi bir çok uygulamaya ulaşabilmenize imkan tanıyor.

5.OOS

Windows 2000 tasarımını andıran bir yapısı var ve oldukça hoş kullanımı basit bir işletim sistemi

6.İCloud

Online işletim sistemleri içerisinde bence en gelişmişi ve oldukça bol özellik sunan sistem. Vista temalı icloud’u kullanmanızı tavsiye ediyorum.

7.jolicloud

Resimde de gördüğünüz gibi kişiselleştirme oranı oldukça yüksek bir online işletim sistemi. Oldukça fazla uygualam ve programı çalıştırabiliyor. Özellikle tasarımı bana Asus’un eepc’sinin işletim sistemini hatırlatıyor.

8.Glide

Glide kullanıcılarına 10 Gbyte lık bir web alanı sunuyor. Ve bir online işletim sisteminde olması gereken bütün özellikler mevcut.


  Bu yazı için 2 yorum yapılmış.
 1. Can dedi ki:

  Cloud computing.. İlerde yaygınlaştırılıp standart haline getirilmem istenen şey tam olarak bu. Ancak, workstation ya da iş yeri ağı üzerinden çalıştırılamayan hiç bir sanal işletim sisteminin bana kalırsa işlevselliği yoktur. :) Bankadan giremiyorum ben mesela.
  Belki internet browsing için proxy ikamesi olarak düşünülebilir ama tunnel’lar varken de bence angaryadan başka bir şey değil..

 2. achelles dedi ki:

  online işletim sistemlerin amaçlarını oldukça kısıtlı bir alana indirgedin zaten bu tarz uygulamalar ihtiyaç sahiplerinin kullandığı tarzda sistemler senin kullanma amacına hizmet etmiyor olabilir ama başkaları başka amaçla kullanabilir ve onlar için oldukça hoş ve gerekli olabilir


Yorum yazmak istermisiniz?

Sorbize RSS Beslemesi    Sorbize E-Posta Aboneliği    Sorbize'yi Facebooktan Takip Edin    Sorbize'yi Twitter'dan Takip Edin    Abone

Yazılar E-Posta'na Gelsin:

Lazım Olabilir
 • Webmaster Portalı
 • Url Kısaltma Servisi
 • Sorbize.com bir çok kategoride güzel ve özgün makaleler okuyabileceğiniz güncel web 2.0 bir blogdur.
  © Tüm Hakları Saklıdır.
  Bu websitesi DMCA Protection ile lisanslanmıştır. Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.