26 Şubat: Gösterime Giren Yeni Filmler

Tarih: 26 Şubat 2010   Yazar: SO  |  1.400 kez okundu
26 Şubat: Gösterime Giren Yeni Filmler

Bu hafta üç yerli üç yabancı yapım gösterime giriyor. Zülfü Livaneli’nin uzun yıllar sonra sinemaya dönmesini sağlayan “Veda” ve Peter Jackson’ın son filmi “The Lovely Bones / Cennetimden Bakarken” bu haftanın dikkat çeken filmlerinden. Ata Demirer’in senaryosunu yazdığı “Eyvah Eyvah” ise eğlenceli bir alternatif olabilir. Senaryosu Anthony Minghella ve Michael Tolkin tarafından Federico Fellini’nin 8½ filminden esinlenerek yazılan “Nine” müzikal sevenlerin dikkatini çekebilir.

Veda

Senaryo & Yönetim: Zülfü Livaneli
Oyuncular: Sinan Tuzcu, Serhat Kılıç, Özge Özpirinçci, Ezgi Mola, Dolunay Soysert

Atatürk ve Salih Bozok’un Selânik’te çocuklukta başlayan arkadaşlıkları önce silâh arkadaşlığına, sonrasında cumhuriyetle birlikte aynı ideallerin peşinde yürüyen yarım asırlık dostluğa ve ölene kadar süren kardeşliğe dönüştü.

Veda, Salih Bozok’un anlatımıyla, bu dostluğun, Atatürk’ün hayatının dönüm noktalarının, vatanı kurtarmak için ölüme meydan okuyan bir kuşağın komutanının hikâyesi.

The Lovely Bones / Cennetimden Bakarken

Senaryo: Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson
Yönetmen: Peter Jackson
Oyuncular: Saoirse Ronan, Mark Wahlberg, Rachel Weisz, Stanley Tucci, Susan Sarandon

Alice Sebold’un çok satan romanından uyarlanan filmin yönetmenliğini eter Jackson üstlendi. The Lovely Bones / Cennetimden Bakarken , bir cinayete kurban gittikten sonra ailesini ve katilini bulunduğu cennetten izleyen küçük bir kızın intikam tutkusu ile ailesinin yaşadığı korkunç olayın etkilerinden kurtulmasını istemesi arasında bocalaması anlatılır.

Eyvah Eyvah

Senaryo: Ata Demirer
Yönetim: Hakan Algül
Oyuncular: Ata Demirer, Demet Akbağ, Salih Kalyon

Hüseyin, Çanakkale’nin Geyikli Beldesi’nde ninesi ve dedesiyle yaşayan bir delikanlıdır. Hayatını müzisyenlik yaparak kazanan Hüseyin’in iki büyük aşkı vardır: Biri klarneti, diğeri de sağlık ocağında görevli hemşire Müjgan! Tam Müjgan’la da, müzikle de hayatı mutlu mesut devam ederken, hiç beklemediği bir nedenle bir yolculuğa çıkması gerekir. Bu yolculuk başta Hüseyin olmak üzere etrafındaki bütün insanların hayatını değiştirecektir. Hatta İstanbul’da şarkıcılık yapan Firuzan’ın bile!

Nine

Yönetmen: Rob Marshall
Senaryo: Anthony Minghella, Michael Tolkin
Oyuncular: Daniel Day-Lewis, Marion Cotillard, Penélope Cruz, Nicole Kidman, Sophia Loren, Kate Hudson, Judi Dench

40’lı yaşlardaki yönetmen Guido Contini orta yaş kriziyle yaratıcılığını kaybetmeye başlamıştır. Bu durum onu kadınlarla çeşitli bağlar kurmaya sürükler. Guido, son filmini bitirmeye çalışırken bir taraftan da hayatındaki kadınlar arasındaki dengeyi sağlamaya çalışıyordur. Karısı Luisa, metresi Carla, ilham perisi Claudia, yapımcısı, sırdaşı ve kıyafet tasarımcısı Lilliane, Amerikalı bir gazeteci Stephanie, çocukluğundan tanıdığı fahişe Saraghina ve annesi arasındaki dengeyi sağlamak düşündüğü kadar kolay olmayacaktır.

Deli Dumrul Kurtlar Kuşlar Aleminde

Senaryo: Fatih Yıldız
Yönetim: Oğuz Yalçın
Oyuncular: Emir Benderlioğlu, Sema Öztürk, Arzu Yanardağ, Mustafa Üstündağ

Durul aslında özü sağlam, geleneksel değerlere sahip, milliyetçi, mert, yiğit, yardımsever, içi dışı aynı olan bir delikanlıdır ama yıllar önce sokak arasında tanımadığı ağır yaralı birine yardım etmek isterken suç üstüne kalır. Cezasını doldurduğunda artık eğitim çağı geçmiş, meslek sahibi olamamış yani “hayatı ıskalamış” biridir artık. İçeride tek öğrendiği şey “Delikanlılık Raconu”dur. Adı da “Katil”e çıkmış ve bunun bedelini de peşinen ödemiştir zaten. O halde bu hayatta var olabilmek için bu sermayeyi kullanmak farz olmuştur.

Invictus / Yenilmez

Senaryo: (John Carlin’in eserinden) Anthony Peckham
Yönetmen: Clint Eastwood
Oyuncular: Morgan Freeman, Matt Damon

Nelson Mandella’nın ülkesinde birliği ve beraberliği sağlamak için Güney Afrika futbol takımı kaptanıyla yaptığı işbirliğinin hikâyesini anlatıyor. Yeni seçilen Mandela, milletinin ırk ve ekonomik nedenlerden dolayı ayrımcılığa uğradığını bilmektedir. Mandela sporun uluslararası dili sayesinde insanları birleştireceğine inandığı için, 1995 Dünya Kupası’nda Güney Afrika futbol takımını destekler.


  Bu yazı için daha yorum yapılmamış.
  İlk yorumu siz yazmak istermisiniz?

Yorum yazmak istermisiniz?

Sorbize RSS Beslemesi    Sorbize E-Posta Aboneliği    Sorbize'yi Facebooktan Takip Edin    Sorbize'yi Twitter'dan Takip Edin    Abone

Yazılar E-Posta'na Gelsin:

Lazım Olabilir
 • Webmaster Portalı
 • Url Kısaltma Servisi
 • Sorbize.com bir çok kategoride güzel ve özgün makaleler okuyabileceğiniz güncel web 2.0 bir blogdur.
  © Tüm Hakları Saklıdır.
  Bu websitesi DMCA Protection ile lisanslanmıştır. Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.