İnternet Tarayıcısı İstatistikleri {2000-2011}

Tarih: 24 Mayıs 2011   Yazar: editor  |  2.209 kez okundu
İnternet Tarayıcısı İstatistikleri {2000-2011}

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda sizlerle internette gezerken rastladığımız bir sayfadan derlenmiş “tarayıcı istatistikleri” konulu bir makale hazırladık. Bu makale, son on yılda browserlardan ölçüm yapılarak elde edilen ekran çözünürlüğü, taşınabilir aygıttan internete girme oranları,  en çok kullanılan internet tarayıcısı gibi veriler incelenerek hazırlandı. 2002 yılından günümüze kadar süren tarayıcı rekabetine son noktayı koyup gerçekleri gösteren oranları görmüş olacağız.

Not: Bu istatistikler tarayıcı istatistikleridir. Yani en çok kullanın ekran çözünürlüğü başlığından kastımız, en çok internete girilen ekran çözünürlüğüdür.

İncelemeye başlayabiliriz:

En Çok Kullanılan İnternet Tarayıcıları

İnternet Explorer devri bitti biteek. Firefox yaklaşık yarı yarıya fark atmış durumda.

En Çok Kullanılan İşletim Sistemleri

Yılların işlertim sistemi Windows XP halen kullanıcıları ile birlikte. Bir önceki tabloya bakarsak Microsoft’un IE 9 için Windows XP’ye destek vermemesini göz önünde bulunrurursak, İnternet Explorer’ın kullanım oranının düşmesinin nedenlerinden biri sayılabilir.

En Çok Kullanılan Ekran Çözünürlüğü

Bir, 1280×1024 ekran çözünürlüğü kullanıcısı olarak 800×600 zamanlarını hatırlamıyorum. Yalnız bir oyun donma yapıyordu da iistmeey istemeye 800×600 yapmıştım sorun düzelmişti. Zamane kullanıcıları 640×480’den sonra 800×600 için ne kadar sevinmişlerdir kim bilir. Ben istemeye istemeye değiştirmiştim.

En Çok Kullanılan Taşınabilir Aygıt veya Telefon

İnternette küçük bir araştırma yaptım. iPhone Ocak 2007, Android ise Kasım 2007’de resmen ilan edilmiş. iPhone hak etmiş. Apple tasarım olarak gözümde bir numara. Ama tahminimce önümüzdeki yıllarda iPad, iPhone’u geçer…

***

Tarayıcıların versiyon olarak kullanım istetistiklerine bakmak için buradan devam edebilirsiniz.

Yararlanılan Kaynak: W3 Schools


  Bu yazı için 11 yorum yapılmış.
 1. Burak Dülgar dedi ki:

  IE liderliğini artık kaybetti. Eskisine göre artık daha bilinçli bir internet kullanıcısı var. Firefox şuan açık ara önde. Chrome’da hızla büyüyor. Bakalım önümüzdeki yıllarda Chrome Firefox’u geçecekmi.

 2. Onur Genç dedi ki:

  Bence bu istatistikleri incelerken verilerin hangi sitelere göre hazırlandığını bilmekte fayda var. verdiğiniz istatistikler w3schools.com ‘ a ait. (http://www.w3schools.com/browsers/browsers_stats.asp) Bu site web tasarımcılarının ve geliştiricilerinin kullandığı bir site. Yani IE den nefret eden ve daha yeni teknolojileri kullanan insanlar. Bu durumda firefox ve Chrome un yüksek oranlara sahip olması normal.

  Bunun yanısıra http://gs.statcounter.com/ ‘da istatistiklere baktığımızda çok daha gerçekci veriler görebilirsiniz. kendi sitelerimdeki oranlarda Stat Counter verileriyle benzer.

  Kısacası “tarayıcı rekabetine son noktayı koyup gerçekleri gösteren oranları görmüş olacağız” gibi bir iddianız varsa daha detaylı araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

 3. Burak Dülgar dedi ki:

  @Onur Genç

  (The statistics above are extracted from W3Schools’ log-files, but we are also monitoring other sources around the Internet to assure the quality of these figures)

  Dediğiniz gibi bu istatistikler W3Schools’un log kayıtlarından alınmıştır ki bunuda yazımızda belirttik zaten. Ancak yine yapılan açıklamaya göre istatistikleri daha gerçekçi kılmak için diğer kaynaklarada başvurmuşlar.

  Bu istatistikler için tabikide tamamen doğru diyemeyiz. Ancak yinede şuanki durumu görüp kendimizce yorum yapmak açısından yararlı rakamlar olduğunu düşünmekteyim.

  Yorumunuz için ise teşekkürler.

 4. Fatih Tural dedi ki:

  IE bence artık bitti.Firefox ve Chrome çok daha iyi geliyor kullanıcılara.Bilgiler için teşekkürler.

 5. Yusuf KISA dedi ki:

  Önceden ben firefox’un olduğundan haberim yoktu. Sonradan gördüm, kurdum ve hiç bırakmadım. İE bilgisayarımda yüklü öyle duruyo.
  Duruma göre : Patron Firefox :)

 6. Kaya Gungor dedi ki:

  Evet,şu anda kulandığım chrome ve firefox istatikler ne olursa olsun

 7. çağrı dedi ki:

  mozillanın mükemmel başarısı

 8. Araç Takip dedi ki:

  MAClerde Chrome inanılmaz süratli çalışıyordu ama Firefox son sürümüyle Chrome’un da önüne geçmeye başardı.

 9. dekorasyon dedi ki:

  Söz gelimi İE adres satırına bir adres yapıştırmaya kalktığımda hala GİT demeliyim ENTER demeliyim. Yanlız Mozilla ve Chrome için ise Yapıştır + Git özelliği ile yine İE ‘ye göre, ortaya bir fark koydu.

 10. MuhaddiS dedi ki:

  İe liderliğini kaybetti. Niye?

  Alternatifi yoktu da ondan. Mozilla Chrome Opera bunların geliştirilmesi İE’ye büyük darbe vurdu. Ben mozilla ile chrome karışımı bir tarayıcı istiyorum.

 11. MAClerde Chrome inanılmaz süratli çalışıyordu ama Firefox son sürümüyle Chrome’un da önüne geçmeye başardı……


Yorum yazmak istermisiniz?

Sorbize RSS Beslemesi    Sorbize E-Posta Aboneliği    Sorbize'yi Facebooktan Takip Edin    Sorbize'yi Twitter'dan Takip Edin    Abone

Yazılar E-Posta'na Gelsin:

Lazım Olabilir
 • Webmaster Portalı
 • Url Kısaltma Servisi
 • Sorbize.com bir çok kategoride güzel ve özgün makaleler okuyabileceğiniz güncel web 2.0 bir blogdur.
  © Tüm Hakları Saklıdır.
  Bu websitesi DMCA Protection ile lisanslanmıştır. Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.