Suya düşen telefonunuzu nasıl kurtarırsınız?

Tarih: 24 Mayıs 2010   Yazar: admin  |  5.283 kez okundu
Suya düşen telefonunuzu nasıl kurtarırsınız?

Ne yazıkki üretici firmalar suya düşürdüğünüz telefonları garanti kapsaması dışında bırakıyor. Firmalar cep telefonun içine ve dışına yerleştirdiği gizli işaretler ile telefonun suya düşüp düşmediğinide kolaylıkla anlayabiliyor. Bu gizli işaratler su ile temas ettiklerinde hemen renk değiştiriyorlar. Bu yüzden cep telefonunuzu kurtarmak size kalıyor diyebiliriz. Bu yazımda size suya düşen cep telefonuna neler yapılmalı ve yapılmamalı ve cep telefonumuzu nasıl kurtarabiliriz onu anlatacağım.

Eğer telefonunuz tatlı suya düştüyse; İlk olarak yapmanız gereken şey cihazın pilini çıkarmak olmalı. Bu sayede cihazın kısa devre yapmasını engelleyebilirsiniz. Daha sonra yapmanız gereken diğer şeyde telefonun SIM kartını çıkarmak olmalı. Çünkü SIM kartları telefon bozulsa dahi çalışmaya devam ediyor. Pil ve SIM kartınızı çıkartıktan sonra kuru bir bezle telefonunuzu hemen siliniz.

Cep telefonunuzun içindeki nem doğal bir şekilde buharlaştıysa telefonunuzun kurtulma ihtimalı daha fazla oluyor. Doğal bir yolla cep telefonunuzu kurutmanın en iyi yolu ise elektrik süpürgesi kullanmak oluyor. Elektrik süpürgesi ile cep telefonunuzun içine hava üfleyebilir veya cep telefonunuzun içindeki nemli havayı çerekerek daha hızlı kurumasını sağlayabilirsiniz. Kurutma işlemi sırasında kesinlikle saç kurutma makinası kullanmayınız! Saç kurutma makinası soğuk modda olsa dahi içindeki sıcak hava ile telefonunuzun lehimlerini yakabilir ve telefonunuza zarar verebilir. Ayrıca telefonu direk güneş altında tutmayı ve mikrodalga fırında kurutmayı asla denemeyin!

Diğer bir doğal kurutma yöntemi ise pirinç kavanozu olacaktır. Bildiğiniz üzere pirinç taneleri ortamdaki nemi çok hızlı bir şekilde emerler. Yapmanız gereken şey ise içi pirinç dolu bir kavanoza telefonunuzu koymak ve kavanozun kapağını kapatarak en az bir gün bekletmek.

Eğer telefonunuz tuzlu suya düştüyse yapmanız gereken şey telefonunuzun pilini ve SIM kartını çıkartıkdan sonra tatlı suya bırakmak ve biraz bekletmek olmalıdır. Çünkü tuzlu su barındırdığı kristaller ile telefonunuzun bazı parçalarına zarar verebiliyor. Telefonunuzu tatlı suya bırakarak bu kristallerin tatlı suya karışmasını ve telefonuzun arınmasını sağlamalısınız. Daha sonra yukarıda belirttiğim adımları uygulamalı ve telefonuzu doğal yöntemler ile kurutmalısınız.

Eğer telefonunuz tuvalete düştüyse yine telefonunuzun pilini ve SIM kartını çıkardıktan sonra hırdavatçılardan temin edebileceğiniz denature alkol ile telefonuzu silmeli ve yabancı maddelerden arındırmalısınız. Burada küçük bir vurgu yapmak istiyorum oda telefonunuzu tuvalete düşürmediğiniz sürece alkol ile temizlememelisiniz.


  Bu yazı için 7 yorum yapılmış.
 1. CrazyVelet dedi ki:

  Suya düşen telefona ne yapılır çok güzel açıklamışsınız :) Teşekkürler…

 2. BefeGa19 dedi ki:

  Evet. Çok gerekli bir paylaşımdı. Eğer düşürürsem ALLAH’ım öyle bir dert vermesin ama haydi düştü diyelim senin yazdıkların ilk olarak aklıma gelecektir. Sağol Paylaşım için…

 3. Henry dedi ki:

  Suya düşen telefonun önce bataryası ve sim kartı çıkarılmalı ve hemen kurutulmalıdır. Aksi taktirde telefonunuzu benim gibi kaybedersiniz :)

 4. sonkale dedi ki:

  Konuya sadece telefon olarak bakmayın. Örneğin dizüstü bilgisayarınıza su döküldü ya da mp3 çalarınızı cebinizde unuttunuz ve anneniz cebinde birşey kalmış mı diye bakmadan çamaşır makinasına atmış… :))

  Tabi şaka bir yana gayet güzel bir yazı olmuş. Çünkü bu bilgiler sadece telefonlar için değil, aynı zamanda bir çok elektronik araç gereç için de geçerlidir.

  Ha unutmadan, yazının sonuna benden bir ekleme olsun:
  Eğer bütün bunlar (tatlı suda bekletme, kurutma, pirinç içinde bekletme, tuzdan arındırma…) bir işe yaramadıysa, bırakın pirinçlerin içinde kalsın. Derler ya hani “Çorbada bizim de tuzumuz olsun” diye, siz de “Pilavda bizim de telefonumuz olsun” der hava atarsınız :))

 5. fatih dedi ki:

  teşekkürler güzel bir konuya değinmişsiniz :)

 6. Osman .. dedi ki:

  Telefonum Tuvalete düştü saç kurutma makinesiyle kuruttum ( Sıcak ayarda ) sonra sobanın önüne koydum düzelirmi telefonum Lg Gb230 Lütfen yaRdımcı olun

 7. ecenaz dedi ki:

  telefonuma 2 ay öne su düştü. 2 aydır evde duruyor ne yapmalıyım. Şuan telefonu kullanamıyorum. Evde kendim düzeltebilirmiyim. Eğer düzeltemezsem tamire vericem. Lüften yardımcı olun.


Yorum yazmak istermisiniz?

Sorbize RSS Beslemesi    Sorbize E-Posta Aboneliği    Sorbize'yi Facebooktan Takip Edin    Sorbize'yi Twitter'dan Takip Edin    Abone

Yazılar E-Posta'na Gelsin:

Lazım Olabilir
 • Webmaster Portalı
 • Url Kısaltma Servisi
 • Sorbize.com bir çok kategoride güzel ve özgün makaleler okuyabileceğiniz güncel web 2.0 bir blogdur.
  © Tüm Hakları Saklıdır.
  Bu websitesi DMCA Protection ile lisanslanmıştır. Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.