Blogunuza popüler yazıları ekleme

Blog sahiplerinin en çok kullandığı içerik yönetim sistemlerinin başında gelen wordpress ile ilgili oldukça geniş kampsamlı dersler ve eklentiler mevcut. Çoğu zaman blogumuzda özel ayarlamalar yapmak istediğimizde eklenti kullanmayız. Örneğin kendi blogumda (ki popüler yazılar kodlamamıza örnek olması açısından da) default olarak bulunan eklentiler dışında harici bir eklenti eklemedim. Bunun dezavantajları olduğu kadar avantajlarıda var. Dezavantajı kodlamada yeteri kadar iyi değilseniz blogunuzun yavaş çalışmasına veya düzeninin bozulmasına yol açar. Ama kendinize güveniyor iseniz kendinize göre özelleştirme imkanı sağlıyor. Bu günde sizlere eklenti yardımı olmadan kendi blogunuza popüler yazıları göstermek için gerekli kodlamayı yapacağız. Tabi daha sonra kendinize göre özelleştirebilirsiniz ki bu konuda oldukça güzel örnekler mevcut internette.

Şimdi ilk olarak temamızda popüler yazıların gösterilmesi ile ilgili bir fonksiyon yok ise ilk aşamamızda bu fonksiyonu oluşturmamız gerekiyor.

1. Fonksiyonu oluşturma

Aslında son zamanlarda üretilen temaların çoğunda bu tarz popüler yazıları gösterme ile ilgili fonksiyon eklenmiş olarak geliyor zaten bu kodu da o tarz temaların birinden aldım. Bu kodu function.php dosyamıza <? php  ile başlayan, ?> ile biten parafın arasına ekliyoruz.


function popularPosts($num) {
global $wpdb;
$posts = $wpdb->get_results("SELECT comment_count, ID, post_title FROM $wpdb->posts ORDER BY comment_count DESC LIMIT 0 , $num");
foreach ($posts as $post) {
setup_postdata($post);
$id = $post->ID;
$title = $post->post_title;
$count = $post->comment_count;
if ($count != 0) {
$popular .= '<li>';
$popular .= '<a href="' . get_permalink($id) . '" title="' . $title . '">' . $title . '</a> ';
$popular .= '</li>';
}
}
return $popular;
}

Yukarıda kodu üreten arkadaşın css ile düzenleme açısından .popular seçicisini eklediğini de görüyoruz eğer css ile düzenleme yapmak isteyen arkadaşlar var ise ki bunları bir tablo içerisinde göstermek isteyen, arka planını veya link renklerini ayarlamak isteyenler bu seçiciyi kullanabilir.

2. Popüler yazıları yazılara ekleme

Burada devreye wordpress kod kütüphanesi devreye giriyor ki zaten ordanda ihtiyacınız olan bir çok taslak kodlamayı bulabilirsiniz. bu aşamada yapmanız gereken tek şey aşağıdaki kodu yazıların gösterilmesini istediğiniz herhangi bir yere eklemeniz bu sidebar’ınıza olabilir veya tekil yazılarınıza olabilir orası sizin kendi seçiminiz.


<?php echo popularPosts(10); ?>

Evet arkadaşlar konumuz bu kadar yapamaynlar olursa burdan haberleşiriz ayrıca gösterilecek sayı adedini on yerine beş veya dilediğinz sayıda yapabilirsiniz.

7 Yorum

  1. zeynep yıldırım 12 Haziran 2010
  2. admin 12 Haziran 2010
  3. chat 18 Eylül 2010
  4. admin 18 Eylül 2010
  5. saidyavuz 18 Eylül 2010
  6. Guven Baran 29 Ekim 2010
  7. saidyavuz 02 Kasım 2010

Yorum Yaz