En iyi 5 adet ücretsiz microblog servisi

Tarih: 24 Şubat 2010   Yazar: SO  |  1.944 kez okundu
En iyi 5 adet ücretsiz microblog servisi

Web deki hızlı gelişme bilgi paylaşımı o kadar hızlı ki eski tarz haberleşme sistemler neredeyse bizlere taş devrinden kalma gibi görünüyordu son zamanlarda oldukça yoğunlaşak bu günlük tutma tarzı bloglama siteleri sayesinde herhangi bir konudaki görüşleri ve bilgileri edinme konusunda seçeneğimiz oldukça çoğaldı araştırdığımız konular hakkında detaylı bilgileri ulaşma artık eskisi kadar zor değil kaynaklar o kadar çoğaldı ki internet furyasında neredeyse en önemli hale geldi. 

Bu bloglama işlemleri sizin yazdığınız bir konunun başka yerlere ulaşabilmesi artık nerdeyse an meselesi haline geldi bu gün sizlere bu işlemi daha da hızlandıran micro bloglama sistemlerinde bahsedeceğiz aslında oldukça fazla sayıda bu tarz sistemlerden mevcut ama gerek sistem özellikleri olsun gerek kullanım kolaylığı olsun aralarından bence en iyi beş tanesini seçip sizlerle paylaşmak istiyorum.

1.Tumblr

Tumblr yahonun geçtiğimiz sene hizmete soktuğu bir sistem bence microblog tarzı sistemler arasında en başarılı olan neredeyse komple bir sitenin sunduğu imkanları sunuyor.  Bir tane deneme amaçlı kurdum buradan bakabilirsiniz.  Tumblr sizi oldukça fazla imkan veriyor vide resim ses dosyaları yazı paylaşabilme hatta dilerseniz kendi tasaımınızı bile ekleyebilirsiniz ve emin olun oldukça basit gerçi bize sunduğu tema sayısı oldukça yeterli gibi görünüyor ama tabi karar sizlere kalmış. Aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi tumblr ana kullanım panelinin ekranı var.

Ayrıca twitter entegrasyonuda mevcuttur onuda söyliyelim.

2.Posterous

Oldukça başarılı bir micro blog servisi daha göze çarpan özellikleri arasında kendi servisinizi kurduğunuzda sizin etki alanınızı bir e-mail adına çeviriyor ve dilerseniz bu e-mail adresi ile siteye üye olabiliyorsunuz örneğin saidyavuz.posterous.com adlı servisimi kurdum bana verdikleri e-mail adreside bu şekilde olacaktır saidyavuz@posterous.com diğer göze çarpan özellikleri bookmarklar kişisel domain adresi ekleme html düzenleme bir alan adı ile birden çok etki alanı oluşturma google anlitycs ve sosyal medya bağlantıları gibi oldukça başarılı özellikleri var.

3.Soup.io

Diğersaydığım microblog servislerindeki özelliklerin hemen hemen hepsini barındırıyor o yüzden göze çarpan farklı özelliklerinden bahsetmek istiyorum bunlar arasında diğer sitelere ile etkileşimli uygulamalar sunması ve estetik arayanlara hitap eden bir servis ayrıca arkadaşlarınız ile gruplar oluşturabilirsiniz. Tabi kalsik sosyal medya araçları herzamnki gibi mevcut onu eklememize bile gerek yok bu tazr sistemler için.

4.FrienFeed

İlk microblog servislerindendir friendfeed bilenler bilir ki yakın zaman önce de facebook tarafından satın alınmıştı. Göze çarpan özellikleri video paylaşım sitelerinde video ekleme imkanının çok kolay olması ve sosyal platformun örneğin diğre friendfeed sahibi kişiler ile iletişimin diğer bloglama sistemlerinden çok daha kolay olması diyebiliriz.

5.Plurk

Tanıtacağım son servis plurk çok az göz atabilme imkanım olduk çünkü bu yazıyı yazarken vakit baya ilerlemişti sadece şunu söyliyebilirim diğerleri ile bir çok yönden ortak göze çarpan özelliği paylaşılanların bir tarih çizgisi üzerinden karma bir şekilde takip edilebilmesi ilginç bir özellik ama kullanışlı.

Sizinde bu tarz bildiğiniz microblog servisleri var ise paylaşırsanız sevinirim yalnız detaya dikkat çekeyim blog servisleri değil microblog servisleri.


  Bu yazı için daha yorum yapılmamış.
  İlk yorumu siz yazmak istermisiniz?

Yorum yazmak istermisiniz?

Sorbize RSS Beslemesi    Sorbize E-Posta Aboneliği    Sorbize'yi Facebooktan Takip Edin    Sorbize'yi Twitter'dan Takip Edin    Abone

Yazılar E-Posta'na Gelsin:

Lazım Olabilir
 • Webmaster Portalı
 • Url Kısaltma Servisi
 • Sorbize.com bir çok kategoride güzel ve özgün makaleler okuyabileceğiniz güncel web 2.0 bir blogdur.
  © Tüm Hakları Saklıdır.
  Bu websitesi DMCA Protection ile lisanslanmıştır. Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.