Neden Pnömatik Sistem Tercih Edilir?

Neden Pnömatik Sistem Tercih Edilir?

Günümüzde pnömatik sistem çoğu zaman tercih konusu olmuştur. Onu kullananların da bir sebebi var. Onu bu yüzden seçiyorlar. Biz şimdi azar azar insanların neden onu seçtiğini anlatmaya çalışacağız. Bir takım faydaları kullanıcılarına sağladığı için bu sistem tercih ediliyor. Pnömatik sistemlerin elektrikli ve hidrolik sistemlere göre çok daha fazla fayda sağlar. Bildiğimiz gibi pnömatik sistemler temel enerjiyi hava ile iletirler. Havayı da dünya üzerinde bulamayacağımız hiçbir yer yoktur. Havanın bir diğer avantajı sıcaklık değişimlerine karşı bir tepki göstermez. En azından gösterdiği tepki sert olmaz. İşte bu durum da bu sistemin yüksek sıcaklıklarda kullanılmasına olanak sağlar.

Güç kaynağı olarak havanın kullanılması emniyetlidir. Parlama, patlama ya da yanma gibi riskler söz konusu değildir. Bu sayede insanların hayatları tehlike altında kalmaz. İnsanlar sürekli tehlike altında çalışırlarsa psikolojik olarak kötü bir etki altında kalmış olurlar. Bu nedenle onlara zarar verme ihtimali sıfıra çok yakın olan pnömatik sistemlerin kullanımı tercih edilir ki bu sayede her şey yolunda gitsin.

Pnömatik sistemlerde başka bir güvenlik unsuru da aşırı yük varlığında sistemin kendini durdurmasıdır. Sistem aşırı yük altında kalırsa iş çığrından çıkmıyor. Çünkü sistem kendi kendini durduruyor. Bu da güvenlik açısından pnömatik sistemin daha iyi olduğunu gösteriyor. Böylece de pnömatik sistem kullanılası bir sitem oluyor.

Ayrıca pnömatik sistem çevreye çok saygılı bir sistem olduğu için kullanılmak isteniyor. Çevre bilinci eskiye göre insanlarda daha çok geliştiği için pnömatik sistemin kullanılması çoğu zaman daha hoş bir manzaranın ortaya çıkmasını sağlıyor.

Ayrıca pnömatik sistemlerin kullanılmasındaki bir diğer sebep kurulumlarının kolay olmasıdır. Pnömatik elemanlar hidrolik elemanlara göre hafif, oldukça ucuz, bakımları ise hidrolik sistemlere göre az maliyetli ve zahmetsizdir.

İşte pnömatik sistemlerin kullanım çokluğunu bu maddelerle açıklayabiliriz.

Yorum Yaz