USB’den Windows XP kurulumu

Tarih: 23 Aralık 2009   Yazar: admin  |  2.977 kez okundu
USB’den Windows XP kurulumu

Bazı laptoplarda optik okuyucu bulunmuyor. Bu eksiklikte beraberinde Windows XP’yi nasıl kuracağım sorusunu akıllara getiriyor. Bu yazımda size bunu nasıl yaparız onu anlatacağım.

Üzerinde optik okuyucu barındırmayan laptoplara iki şekilde windows XP işletim sistemini kurarız. Bunlardan en kolayı harici bir optik okuyucuya sahip olmak. Diğer yol ise USB portunu kullanarak kurmak. Ki yazımızın asıl amacıda bu.

Bu işlem için bize neler gerekli?

 • 2 Adet USB Bellek
 • Physdiskwrite ve MS Windows XP System Setup Disk. Bu iki dosyayı aşağıdan indirebilirsiniz.

İndir: Physdiskwrite.ve_.MS_.Windows.XP_.System.Setup_.Disk_.zip
Dosya Şifresi: www.sorbize.com

USB’den Windows XP kurulumuna başlıyoruz ::

1–) İndirdiğiniz Physdiskwrite.ve.MS.Windows.XP.System.Setup.Disk.zip dosyasının içindeki temp klasörünü C: yerel diskine çıkartın. Eğer yerel diskinizde zaten temp klasoru varsa önce bu dosyayı silin.

2–) İşletim sisteminde komut istemine girin. Buraya Başlat > Programlar > Donatılar > Komut İstemi yoluyla ulaşabilirsiniz.

3–) Komut sistemine cd C:\temp yazıp enter’a basın.

4–) Daha sonra physdiskwrite -u wxpboot.ima yazıp enter’a basın.

5–) Yukarıdaki komutu yazıp enter’a bastıktan sonra size hangi diskte işlem yapayım diye soracak. Buradan kullanacağınız birinci USB belleğin numarasını seçin ve enter’a basın.

6–)
Kullanacağınız USB belleğin boyutu 2GB’dan büyükse size eminmisiniz diye soracaktır. Y yazıp enter tuşuna basın ve devam edin ve işlemlerin bitmesini bekleyin.

7-) Bu işlem ile açılış diskimizi oluşturmuş olduk. İşlem bittikten sonra USB belleği Windows XP kuracağınız laptop’a takın.

8–) Laptop’unuzu açın ve açılırken ESC tuşuna belli aralıklarla basın ve gelen ekrandan USB belleğinizi seçin. (Bazı laptolarda bu ekranın gelmesi için ESC’den farklı bir tuş kullanılabilir. Bunu bilgisayarınız açılırken ekranın alt kısmından bulabilirsiniz. Genelde ESC veya F2 tuşu kullanılır.)

9–) Seçtikten sonra laptop bazı işlemler yapacak ve bittikten sonra devam etmek için size bir harfe basmanızı söyleyecek. Bir harfe basın ve devam edin.

10–)
Daha sonra gelen ekrana fdisk yazıp enter’a basın.

11–) fdisk ile istemediğiniz disk bölmelerini silin ve düzenleyin.

12–) Bu işlemden sonra laptop’unuzu yeniden başlatın.  Yine daha önce yaptığımız gibi ESC tuşuna basarak ekran USB belleğimizi seçiyoruz.

13–) Gelen ekrana busefer format c: /s yazıyoruz ve enter tuşuna basıyoruz. Gelen soruyuda Y harfine basarak onaylayın ve devam edin. Bu işlem ile C: diskiniz biçimlendirelecek yani ingilizceden bildiğimiz şekilde format atacağız.

14–)
Sizden disk için isim seçmenizi isteyecektir. Bir isim bulun ve yazın. Canınız ne isterse yazabilirsiniz.

15–) İşlem bitiğinde bu sefer ekranımıza fdisk /mbr yazıyoruz ve enter’a basıyoruz.

16–) Tekrar ekrana dönecek. Bu sefer ekrana md C:\i386 yazarak C’de i386 adında bir klasör oluşturuyoruz.

17–) Daha sonra Windows XP cdmizin içindeki XP kurulum dosyalarını ikinci USB belleğe atıyoruz. Bu bizim Windows XP kurulum USB’miz olacak.

18–)
Daha sonra XP kurulum USB’mizi laptop’umuza takıyoruz ve laptop’u yeniden başlatıyoruz.

19–)
Yine ESC tuşuna basarak birinci USB’mizi seçiyoruz ve ekranımıza geliyoruz.

20–) Ekrana geldiğimizde buraya xcopy D:\i386 C:\i386 /E yazarak XP kurulum dosyalarını ikinci USB’den daha önce oluşturduğumuz i386 dosyasına kopyalamış oluyoruz. Burada yazdığımız D: harfi yerine başka bir harf gelebilir. D yerine B ve E harflerini deneyebiliriz.

21–) Kopyalama işlemi bitince c: yazıyoruz ve enter tuşuna basıyoruz.

22–)
Gelen ekrana cd i386 yazıyoruz ve enter tuşuna basıyoruz.

23–)
Daha sonra winnt.exe yazıyoruz ve enter tuşuna basıyoruz.

24–) Ve tamamdır! Bundan sonrası normal Windows XP kurulumu ile aynıdır. Hepinize kolay gelsin. Umarım yardımcı olabilmişimdir.


  Bu yazı için 2 yorum yapılmış.
 1. melih tek dedi ki:

  hocam herseyi harfiyen yapiyorum fakat fdisk /mbr ye gelince takiliyorum. dediginiz gibi olmuyor. geri donuste olmuyor laptop hic calismiyor. ya eri donusu anlatin yada devem edebilmem icin daha aciklayici yazin. valla laptopta win 7 vardi artik oda acilmiyor. baska usb de kabul etmiyor. rica ediyorum ya email gonderin yada burda tekrar ayrintili anlatin. bekliyorum…

 2. MESUT DOGAN dedi ki:

  Fujitsu siemens amilio mini 3520 netbook bilgisayarım var.Bu yazdığınız usb den kurulum ile yeniden kurabilir miyim?Bu bilgisayar için başka dikkat edeceğimiz ayrıntılar var mıdır?E mail olarak gönderirseniz memnun olurum.Şimdiden teşekkürler…


Yorum yazmak istermisiniz?

Sorbize RSS Beslemesi    Sorbize E-Posta Aboneliği    Sorbize'yi Facebooktan Takip Edin    Sorbize'yi Twitter'dan Takip Edin    Abone

Yazılar E-Posta'na Gelsin:

Lazım Olabilir
 • Webmaster Portalı
 • Url Kısaltma Servisi
 • Sorbize.com bir çok kategoride güzel ve özgün makaleler okuyabileceğiniz güncel web 2.0 bir blogdur.
  © Tüm Hakları Saklıdır.
  Bu websitesi DMCA Protection ile lisanslanmıştır. Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.