Google Görsel Arama Yenilendi!

2001 yılından beri görsel arama sayfasında köklü bir değişikliğe gitmeyen google, geçtiğimiz salı günü yeni görsel arama sayfasını denemek üzere yayına aldı. Google’ın böyle bir değişikliğe gitmesinin en büyük nedeni resim arama sonuçlarının arasına resim tabanlı reklamlar almak istemesi. Bu sayede reklamların daha anlamlı ve ilgi çekici olması sağlanacak ve reklamverenler daha çok trafik alabilecekler. Daha çok tıklanan reklamlar ilede google daha fazla gelir elde edebilecek.

Yeni görünüm ve tasarım sayesinde eskisine göre daha az tık ve zaman ile aradığımızı bulabileceğiz. Arama yapıldığında ilk görsel arama sayfasına aramamız ile en alakalı 1000 adet sonuç sığdırılmış. Tabi bu sonuçların hepsi bir anda bize gösterilmiyor. Sonsuz kaydırma yöntemi ile resimler aşağıya indikçe görünmeye başlıyor. Buda gerek hız gerekse internet kotası bakımından bize bir zararın dokunmamasını sağlıyor.

Google’ın bu yeni görsel arama sayfası açıkçası bana bing’in görsel arama sayfasını andırdı. Tabi her zaman herşeyi google icat edecek değil. Birazda onlar diğer sistemlerden esinlensinler ancak yinede bing’in görsel arama sayfasını daha hızlı ve yaratıcı buluyorum.

Google’ın yeni görsel arama sayfasını buraya tıklayarak test edebilirsiniz. Yeni görsel arama deneme aşamasında olduğu için şuan için sadece google.com’da aktif durumda. Eğer bir aksilik çıkmazsa yakında bütün ülkelere uygulanacak.

Yeni görsel aramadan birkaç ekran görüntüsü:

7 Yorum

  1. Çağrı 23 Temmuz 2010
  2. Serkan 23 Temmuz 2010
  3. Aycan Doğanlar 23 Temmuz 2010
  4. ismail 23 Temmuz 2010
  5. Emre Doğan 24 Temmuz 2010
  6. metin 28 Temmuz 2010
  7. gökhan 23 Aralık 2010

Yorum Yaz