Yaratıcı USB Bellek Tasarımları

Merhabalar uzun bir süreden sonra tekrar aranızda olmaktan mutluluk duyuyorum. Bu seferki yazımın konusu USB bellekler ve bunların ilginç tasarımları hakkında. USB 2.0 yaşadığımız teknoloji dünyasına girdiğinden beri; gün geçtikçe ağırlığını daha fazla hissettirmektedir. USB’ nin tarihine kısaca bir bakacak olursak, öncelikle USB ailesinin ilk ismi USB 1.0 ve 1.1 sürümlerini görüyoruz. Yıllar geçtikçe USB’ nin kullanım alanlarının artmasıyla beraber sürümü 2.0’a kadar çıktı.

Günümüz döneminde ise USB 3.0 USB 4.0 versiyonlarını görmekteyiz. Fakat hala bazı bilgisayar kullanıcıların ellerinde olduğu bellekler 2.0 versiyonunu desteklemekte, zaten  günümüzde en fazla kullanılan usb 2.0 versiyonu.

Bilgisayarlarımızın ana kartlarının çoğunda 4 adet USB girişi bulunmakta. Fakat tabiki 4 giriş’ te bazen yetmeyebiliyor. Bunun içinde USB bellek çoklayıcılar yani bir diğer adıyla USB Hub’lar günümüzde kullanılmakta. Fakat ben USB’ nin teknik özelliklerini bir yana bırakarak, sadece dizayn konusunu işlemek istiyorum bu yazımda. Bildiğiniz gibi USB insanların hayatına girdiğinden beri çeşitli şekillerde çeşitli renk tonlarıyla karşımıza çıkabiliyor. Üretici firmalar insanlar üzerindeki USB kullanma anlayışını biraz daha çözümlemek için bu tür üretimlere yöneldiler. Günümüzde erkekler için farklı bayanlar için farklı hatta ve hatta çocuklar için bile farklı şekillerde USB bellekler bulunuyor.

Bu bellekler tabiki dizayn konusunda güzel fakat bazı meslektaşlarımız bu tür malzemelerden şikayetçi. Geçen gün okulumuzdaki Copy Center’ a yardıma gittim. USB’den çıktı almak için bilgisayarın önüne geçtim. Bir bayan öğrenci elime ayıcıklı bir USB verdi,  biliyorum dizayn konusunda çok iyi fakat benim o an sinirlerimi bozmayı başardı diyebilirim. Fakat buna rağmen hala geliştirilmekte bu tür USB bellekler, hatta değişik ses fonksiyonları bile konulabiliyor. Neyse sözü fazla uzatmak istemiyorum. Size bu tür USB bellek örneklerinden bir kaç tanesini galeriye koymak istedim. İyi eğlenceler dilerim.

5 Yorum

  1. EMRE ULAM 23 Mayıs 2010
  2. admin 23 Mayıs 2010
  3. saidyavuz 24 Mayıs 2010
  4. adem karakaş 27 Ağustos 2011
  5. gelincik 09 Kasım 2011

Yorum Yaz