Aile İçi İletişim

Aile İçi İletişim

Günümüzde oldukça sık duyduğumuz, iletişim becerilerini artık hayatın her aşamasında gerekli ve her birey için edinilmesi gereken bir özellik haline getirmiştir. İnsanlar arasında hatta hayvanlar dünyasında dahi var olan hiyerarşinin sen – ben kavramları, ekip çalışmasının gerekli olduğu hallerde biz kavramıyla yer değiştirmektedir. Ancak bir kişinin biz kavramına uygun hareket ederek bulunduğu ekipte faydalı olabilmesi için öncelikle ben duygusunu hazmetmiş olması gerekir.
Her kurum ve kuruluşun elemanlarında görmek istediği bu yüce ruh halinin ve becerilerin temellerinin atıldığı yegane yer aile ocağıdır. Eğitimciler ve öğretmenler ise bu ocağı destekleyen önemli unsurlardandır.

Anne-babalar biyolojik ebeveyn olmalarının dışında mutlak suretle çocuklarının yaşam kalitelerini yaşam performanslarını ve yaşam becerilerini artırıcı şekilde onlara koçluk yapmalıdırlar.

Örneğin balık avına çıkmak isteyen bir ailenin her bireyinin bir görevi olması gereklidir. Baba olta alıp yola koyuluyorsa bir diğer aile bireyi ise olta makineleri ile arkasında yer almalıdır.

Anne-babalar, kendisinin bu takımın bir üyesi olduğunu bilerek gelişmelidir. Böylece aile etkin bir güç konumuna gelecektir. Ekip ruhu ile hareket eden bir aile güçlü ve başarılı bir aile demektir. Futbol maçlarında yıldızlar topluluğundan oluşan birçok takımın, sıradan olduğu öne sürülen takımlar karşısında boyun eğdiğine defalarca şahit olmuşuzdur.

Bunun sırrı, tüm oyuncularının ekip ruhuyla hareket ederek gücü ve performansı en etkili şekilde sahaya yansıtan takımlar haline gelmesidir. Bunda da en büyük pay o takımın başındaki koç’lar. Etkili bir ekip olmak için ekip üyelerinin gelişmiş iletişim becerilerine de sahip olmaları başta gelen bir özelliktir. Her anne-baba da çocuklarını bir koç gibi yetiştirebilir ve hayat liginin üst sıralarında yer alan, bir aile oluşturabilir.

Aile içinde çocuğa takım – ekip ruhu ve iletişim becerileri kazandırmada çocuğun yetenekleri, ahlâki olgunluk dereceleri önemli bir rol oynamaktadır.
Anne ve baba gerektiğinde profesyonel yardım alarak işbirliği içerisinde hem kendilerinde hem de çocuklarında takım – ekip ruhunu, onları eğitmelidir.

Yorum Yaz