Vatikan’ın Önemi Nedir?

Vatikan’ın Önemi Nedir?

Roma sınırları içerisine bulunan Vatikan çok önemli bir şehir devletidir. Birçok önemi vardır, anca biz sadece turistik açıdan önemini inceleyeceğiz. Vatikan dünyanın en küçük ülkesidir. Hatta bu nedenle şehir devleti denir. Nüfusu aslında ülke demeyi bırakın şehir demeye bile yeterli değildir, anca bazı değerlerden dolayı dünyada ülke olarak kendini kabul ettirmeyi başarabilmiş bir topluluktur. Vatikan’ın nüfusu 930’dur. Yani 1000 kişi bile değil. Bu nüfus zaman zaman turistlerle 1500’ü bulabiliyor.

Vatikan’a Roma turu ile gidebilir ve oradaki güzellikleri görebilirsiniz. İşin en ilginç yanını da görmeniz mümkündür. 930 kişilik bir devlet işin en ilginç yanıdır. Çok tenha bir şehri düşünün. Zaten sınırları da çok küçük olduğundan kolayca gezebileceğiniz bir yerdir. Eğer Roma turları ile giderseniz kısa zamanda rehberlerin yardımını da alarak birçok bilgi toplayabilirsiniz. Vatikan dünyaya kendini bu kadar kolay kabul ettirebildiyse çok önemli demektir. Vatikan’ın önemi dinidir. Dünyada küresel bir etkiye sahiptir. Yakın zaman önce haberlerde de görmüşsünüz. Vatikan’ın Papa’sı değişti. Hatta ilk olarak sınırları dışından bir Papa seçildi. Bizim ülkemizden bir şehirdeki haber İtalya kanallarında gösteriliyor mu? Tabi ki hayır. Çünkü biz bırakın bir şehri ülke olarak bile Vatikan kadar ilgi çekmiyoruz.

Vatikan’daki dini mimariyi mutlaka görmek isteyeceksiniz. Çünkü Vatikan yüzlerce yıldır Vatikan’dır. Bu değişmemiştir. Bu kadar eski bir tarihe sahip olması ve manevi açıdan güçlü olması onun mimarisinin hiç tahrip edilmeden günümüze gelmesini sağlamıştır. Bizler de bu tahrip olmadan günümüze kadar gelen Mimari’yi görmek için İtalya’nın sınırları içinde bulunan Vatikan’a gidebiliriz. Orada göreceğimiz eserler bizi yüzlerce yıl geriye götürecek ve estetik zevkimizi canlandıracaktır.

Bir ülkenin nüfusunun az olması tarihi eserlerinin olmayacağının ya da kötü olacağının işaretçisi değildir. Vatikan’ın nüfusu bir kasaba kadar anca var, ama bakıyorsunuz ki birçok gezilip görülecek yeri var. kesinlikle gitmeniz gereken yerlerden bir tanesi.

Yorum Yaz