19 Mart: Gösterime Giren Yeni Filmler

Tarih: 19 Mart 2010   Yazar: SO  |  1.476 kez okundu
19 Mart: Gösterime Giren Yeni Filmler

Bu hafta üçü yerli ikisi yabancı beş yeni yapım gösterime giriyor. Aslı Özge’nin başarısı festivallerde tescillenmiş filmi “Köprüdekiler” uzun bir süre sonra gösterime giriyor. Bahadır Boysal’ın çizgi-kahramanını sinemaya aynı adlı taşıyan “Büşra” bu haftanın en dikkat çeken filmi. “Dersimiz Atatürk”, “Veda”dan sonra bu yıl gösterime giren yeni bir Atatürk filmi. “Özel Kuvvetler” komedi, savaş ve macera türlerinini harmanlarken “Sevgili John” romantik saatler vaad ediyor.

Köprüdekiler

Yazan & Yöneten: Aslı Özge
Oynayanlar: Fikret Portakal, Murat Tokgöz, Umut İlker, Cemile İlker

Uzunca saçları, tek küpesi ve yüzüğüyle Don Juan havasındaki Fikret , Boğaz Köprüsü trafiğinde gizlice gül satarak hayatını kazanır. Bir yandan da Eminönü civarindaki çeşitli dükkanları dolaşarak daha iyi bir iş arar. Umut, Taksim-Bostancı hattında işleyen bir dolmuşta şoför olarak çalışmaktadır. Televizyon dizilerindeki hayatlardan etkilenen karısı Cemile’yi memnun etmek için, birlikte emlakçıları dolaşırlar, kiralık daha iyi bir ev ararlar. Kayseri’den Boğaz Köprüsü’ne trafik polisi olarak atanmış olan Murat ise milyonlarca arabanın arasında kendini yalnız hisseder. Akşamları, bir polis arkadaşıyla paylaştığı evde bilgisayarının başına oturur ve internet üzerinden kız arkadaş arar.Şehrin varoşlarında yaşayan, şehrin merkezinde ise varoluş mücadelesi veren Fikret, Umut ve Murat’in hayalleri, birbirlerinden habersiz, her gün Boğaz Köprüsü üzerindeki sonsuz trafikte milyonlarca Istanbulluyla birlikte kesişir. Film, kendilerini oynayan ana karakterlerin yaşam hikayelerinden esinlenerek geliştirilmiş ve gerçek mekanlarda çekilmiştir.

Büşra

Yöneten: Alper Çağlar
Yazan: Bahadır Boysal, Alper Çağlar
Oynayanlar: Mine Kılıç, Tayanç Ayaydın, Çiğdem Batur, Coşku Cem Akkaya

Bahadır Boysal’ın uzun yıllar yazıp-çizdiği karakteri sinemada seyircisiyle buluşuyor. Büşra’nın hikayesi dört yalnız insanın, dört farklı bakış açısının ve dört trajik öykünün düğümlenmesiyle vücuda geliyor. Fiyaskoya dönüşen türban defilelerinden, gençlerin çılgınca eğlendiği maskeli balolara, ara sokaklardan mahalle kavgalarına kadar İstanbul’un en güzel ve en kirli yerlerinin varolduğu, sevginin, baskının ve en önemlisi yalnızlığın sorgulandığı bir dram Büşra. Türkiye’nin ve Türklerin birbirlerini kırmaya ve birbirlerinden uzaklaşmaya meyilli olduğu bir dönemde, en insancıl ve doğal duyguların imkansız mücadelesi. Sonunda ortaya çıkan kaçınılmaz trajedi ise, yaşadıkları toplumun en üzücü gerçeğini onlara mutlak bir biçimde anlatacak: Hoşgörü olmayan toplumlarda, insanlar yalnızlığa mahkumdur.

Dersimiz Atatürk

Yöneten: Hamdi Alkan
Yazan: Turgut Özakman
Oynayanlar: Halit Ergenç, Çetin Tekindor, Batuhan Karacakaya

“Veda” ya göre daha didaktik duran bir Atatürk filmi: “Dersimiz Atatürk”. İlkokul 5. sınıfta okuyan bir grup çocuğa, Atatürk’ü daha iyi anlamaları için ödev verilir. Onlar için öğretici olan bu yolculukta önderleri tarihçi “Dede”dir. Çocuklara Mustafa Kemal’in çocukluğunu, okul hayatını, askerlik kariyerini anlatır. Onları Kurtuluş Savaşı’nın en önemli ephelerine götürür, Türk halkının eşsiz kahramanlarıyla tanıştırır.

The Men Who Stare at Goats / Özel Kuvvetler

Yöneten: Grant Heslov
Yazan: Peter Straughan (Jon Ronson’ın kitabından)
Oynayanlar: George Clooney, Ewan McGregor, Jeff Bridges, Kevin Spacey

Gazeteci Bob Wilton gizemli bir kişilik olan ve Amerikan ordusunun deneysel bir birimine ait olduğunu öne süren Lyn Cassady ile tanıştığında, kendisine büyük bir çıkış sağlayacak güçlü bir haberin peşindedir. Cassady’ye göre, ‘Yeni Dünya Ordusu farklı savaş yöntemleriyle gelmektedir. ‘Savaşçı Rahiple’ adlı birlik eşi benzeri bulunmayan psişik güçlere sahip kişilerden oluşmaktadır. Programın yaratıcısı Bill Django ortadan kaybolmuştur ve Cassady’nin görevi de onu bulmaktır. Yeni tanıştığı Lyn’in inanılması güç hikayeleriyle aklı karışan ve merakı uyanan Bob, birdenbire Lyn’in peşi sıra gitmeye karar verir. İkili Django’nun kaçak medyum Larry Hooper tarafından yönetilen gizli kampına yol alırken, Bob da Django’nun Yeni Dünya Ordusu ve Hooper’ın mükemmel askerlerden oluşan kişisel ordusu arasında kalır. Bu zorlu maceradan kurtulmak için hiç ummadığı bir düşmanı altetmek zorunda kalacaktır.

Dear John / Sevgili John

Yöneten: Lasse Hallström
Yazan: Jamie Linden (Nicholas Sparks’ın kitabından)
Oynayanlar: Amanda Seyfried, Channing Tatum

Romantik filmleriyle tanınmış Lasse Hallström’ün son filmi: John Tyree, orduya yazılır ve evden ayrılır. Gitmeden önce, hayır kurumlarında çalışan üniversite öğrencisi Savannah ile tanışır. Tesadüfler onları hep karşı karşıya getirir. Aralarındaki ilişki kıskançlık nedeniyle bozulur gibi olsa da, John genç kızın kalbini kazanmayı başarır. Ancak 11 Eylül’den sonra John orduya çağrılmıştır. Aralarındaki ilişki artık mektuplarla ilerleyecektir.


  Bu yazı için 4 yorum yapılmış.
 1. saidyavuz dedi ki:

  Büşra filmi için güzel diyorlar ama bakalım bekleyip göreceğiz

 2. ashg dedi ki:

  Seyredip görelim:)

 3. Burak Dülgar dedi ki:

  Dersimiz Atatürk daha bir güzel diyorlar :)

 4. Aycan Doğanlar dedi ki:

  İzlememiş olsakta Dersimiz Atatürk iyidir diye düşünüyorum. Sonuçta bir Turgut Özakman eseri…


Yorum yazmak istermisiniz?

Sorbize RSS Beslemesi    Sorbize E-Posta Aboneliği    Sorbize'yi Facebooktan Takip Edin    Sorbize'yi Twitter'dan Takip Edin    Abone

Yazılar E-Posta'na Gelsin:

Lazım Olabilir
 • Webmaster Portalı
 • Url Kısaltma Servisi
 • Sorbize.com bir çok kategoride güzel ve özgün makaleler okuyabileceğiniz güncel web 2.0 bir blogdur.
  © Tüm Hakları Saklıdır.
  Bu websitesi DMCA Protection ile lisanslanmıştır. Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.