LightShot ile Ekran Görüntüsü Almak

İnternette ve ya bilgisayarımız da uğraşırken bir görüntüyü beğendiğimiz zaman onu almanın en kısa yolu ekran görüntüsü çekerek almaktır. Bunu herkes sıklıkla kullanmakatadır. Bunun için klavyemizde ki Print Screen tuşunu kullanmak ve ya bunun için yazılmış ücretsiz/ücretli yazılım programları vardır. Arkadaşlar ben genelde Print Screen tuşunu kullanarak alırdım. Ama intertte bu yazılımı (Adı: LightShot) görünce çok hoşuma gitti.

Yazılımın üç ayrı kullanımı vardır;

İnternet Explorer Eklentisi
Mozilla Firefox Eklentisi ve
Bilgisayara kurulabilen bir yazılımdır.

LightShot kullanımı çok kolay ?
LightShot bilgisayarınızın sağ-alt köşesinde (system tray) çalışarak hazırda beklemektedir. Siz kalvyenizden Print Screen tuşuna bastığınız da ekran siyahımsı bir renk alarak kararacak. Sizde görüntü alınması intenen yeri mouse ile seçmenizi bekleyecektir. Siz seçtikten sonra resmin sag alt kısmında simgeler belirecektir.

Bu simgeleri (butonları) kullanarak;

  1. Resimin kaç pixsel olduğunu göstermektedir.
  2. Pixlr Editor yardımıyla online düzenleyebilirsiniz.
  3. Aldığınız görüntüyü direkt olarak ImageShack servisine yükleyip size resim linkini vermektedir. (En güzel yanı burası :) )
  4. Seçimi genişletip bütün ekranın görüntüsünü alabilirsiniz.
  5. Alınan resimi windows panosuna kopyalayabilirsiniz.
  6. Bilgisayarınıza resimi PNG, JPEG, BMP formatlarında kayıt edebilirsiniz.
  7. Görüntü alma işini kapatabilmenize yarıyor.

Sonucumuz;
Arkadaşlar yazılımı bilgisayarıma yükledim denedim ve oldukça da memnun kaldım. Neden derseniz önceden Print Sreen tuşu ile ugraşıp duruyordum. Ama bu yazılım sayesinde uğraşma derdi bitti. Bir güzelliği de şurada alacağınız görüntünün sağ üst köşesinde pizsel boyutlarını göstermesi çok hoşuma gitti. Ayrıca otomatik kendisi upload sitesine yükleyip size kodunu verip kullamanızı istiyor :)

3 Yorum

  1. Yiit 20 Ocak 2010
  2. MsKcR 20 Ocak 2010
  3. Çağrı Durak 03 Nisan 2010

Yorum Yaz