Ve WordPress 3.0 Çıktı!

Ve sonunda WordPress’in beklenen versiyonu 3.0 çıktı! WordPress kullanıcıları bugün yönetici panellerinde “WordPress 3.0 sürümü çıkmış! Lütfen güncelleyin.” şeklinde bir bildiri görebilirler. Bu bağlantıdan WordPress’inizi yeni sürüme güncelleyebilirsiniz ancak şuan için 3.0 versiyonun türkçe dil paketi bulunmamakta. Bununla birlikte eğer WordPress’inizi yeni versiyona güncellerseniz blogunuzun bazı yerleri ingilizce olabilir. Tabi bu güncellememize engel değil.

Sadece WordPress 3.0 ile birlikte gelen yeni özellikler eski dil dosyasında tanımlı olmadığı için ingilizce olarak görünüyor ve kullanımı zorlandıracak bir engel teşkil etmiyor.

Yeni WordPress 3.0 ile birçok özellik geliyor. Bunlardan ilk olarak göze çarpan admin panelinin yeni teması. Renk olarak daha açık gri tonları kullanılmış ve panel daha da sadeleştirilmiş. Eski yönetici panelininin temasına alışık olanlar yeni temayı biraz karışık bulabilirler ancak zamanla gözünüz alışacaktır. Değişiklik sadece gri temada yapılmış. Mavi temada bir değişikliğe gidilmemiş.

Yine yeni sürümle birlikte “Başlangıç” menüsüne Updates yani Güncellemeler adından yeni bir menü eklenmiş. Bu menü altında WordPress’inizin, kullandığınız temanın veya eklentilerin eğer yeni sürümleri varsa buradan güncelleştirebiliyorsunuz.

Yine “Görünüm” menüsü altına “Menus” adında yeni bir menü daha eklenmiş. Bu menü altından tamamen kişiselleştirilebilir menüler oluşturabiliyorsunuz. Ayrıca oluşturduğunuz menüleri bileşenler sayfasından sidebar’ınızada ekleme imkanınız var. Bu yeni özelliği kullanabilmeniz için temanız bu özelliğe destek vermesi gerekiyor.

Yeni WordPress 3.0 ile WordPress’in varsayılan olarak gelen eski teması Kubrick değişmiş ve yerine çok daha sade ve şık bir tema olan Twenty Ten teması gelmiş. Yine bu tema “Menus” ve WordPress’in diğer yeni gelen bütün özelliklerine tam destek veriyor.

Yine yeni WordPress 3.0 ile resimlerinizi artık hiç bir eklentiye ihtiyaç duymadan kesip kırpabilir, döndürüp çevirebilir ve kaydedebilirsiniz. Yine bu özelliği kullanmak için resmi düzenle demeniz yeterli olacaktır.

Yeni WordPress ile daha bizim burada yazamayacağımız bir çok özellik geldi, bir çok hata düzeltildi (1217 adet) ve WordPress çok daha stabil hale sokuldu. Ayrıca yeni sürüm ile birlikte WordPress, WordPress Mu ile birleştirildi.

Bizim size tavsiyemiz yeni versiyon birazcık daha oturana kadar eski versiyonda kalmanız olacaktır. Yine kullandığınız eklentilerin ve temanızın güncellemeleri aktif hale geldiği zaman (ki bazı eklentiler ve temalar 3.0 çıkmadan önce 3.0’a destek verdiklerini açıkladılar) WordPress 3.0’a geçmek çok daha mantıklı olacaktır.

Ayrıca aşağıdaki video’dan wordpress’e yeni eklenen özellikleri izleyebilirsiniz:

[HTML1]

9 Yorum

  1. Aycan Doğanlar 18 Haziran 2010
  2. crazyvelet 18 Haziran 2010
  3. cavid 18 Haziran 2010
  4. EMRE 18 Haziran 2010
  5. A. S. Hakan GÖK 18 Haziran 2010
  6. Habibullah Kebiri 01 Temmuz 2010
  7. admin 01 Temmuz 2010
  8. Habibullah Kebiri 01 Temmuz 2010
  9. lida 09 Temmuz 2010

Yorum Yaz