Gmail “https” protokolüne geçiyor!

Tarih: 18 Ocak 2010   Yazar: admin  |  1.161 kez okundu
Gmail “https” protokolüne geçiyor!

Gmail’ın son günlerde aşırı saldırı almasını ve yavaşlamasını göz önünde bulunduran Google, http protokolünden https protokolüne zorunlu geçiş yapıyor. Google bu protokol seçimini daha önceki yıllarda kullanıcılarına bırakmıştı. Kullanıcılar kendi isteklerine göre http veya https protokollerini kullanabiliyorlardı. Ancak gmail’ın aşırı saldırı almaya başlaması ve yavaşlaması, Google’ın https protokolünü bütün gmail kullanıcıları için standart hale getirilmesine karar vermesini sağladı.

Öncelikle http ve https protokollerine aşina olmayanlar için küçük bir bilgi verelim:

Http “Hyper Text Transfer Protocol” yani “Hiper Metin Transferi Protokolü” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Http, internette sunucular ve son kullanıcılar arasında bilgilerin nasıl aktarılacağına dair kurallar ve yöntemleri düzenleyen bir sistemdir.

Https ise “Hyper Text Transfer Protocol Secure” yani “Hiper Metin Transferi Protokolü Güvenli” kelimerinin baş harflerinden oluşur. Bu protokolün http’den farkı ise bilgilerin şifrenelerek taşınmasıdır. Yani internette sunucular ve son kullanıcılar arasında bilgilerin başkaları tarafından okunamayacak şekilde şifrenelerek nasıl aktarılacağına dair kurallar ve yöntemleri düzenleyen bir sistemdir.

Gmail’a https’nin gelmesi ile birlikte halka açık ağlarda kullanıcıların daha fazla güvende olmaları sağlanacak. Ancak https, http’ye göre daha ağır işleyen bir sistemdir. Ancak Google güvenliğe daha çok önem verdiği için bu protokole kesin geçiş yapma kararı aldı.

Gmail’in mühendislik direktörü Sam Schillace konu hakkında şu şekilde bir açıklama yaptı:

2008’de https kullanma seçeneğini sunduk. Https ile e-postalar kullanıcının internet tarayıcısı ile sunucularımız arasında şifreli olarak iletiliyor. Https kullanımı, verilerin üçüncü partiler tarafından okunmasına karşı güvenlik sunuyor.

Google şuanda etkin olmayan sorunları gidermeye çalışıyor. Https ise en kısa zamanda gmail’da kullanılmaya başlanacak. Ayrıca google konu hakkında bir yardım sayfası hazırlayacağınıda belirtti.


  Bu yazı için daha yorum yapılmamış.
  İlk yorumu siz yazmak istermisiniz?

Yorum yazmak istermisiniz?

Sorbize RSS Beslemesi    Sorbize E-Posta Aboneliği    Sorbize'yi Facebooktan Takip Edin    Sorbize'yi Twitter'dan Takip Edin    Abone

Yazılar E-Posta'na Gelsin:

Lazım Olabilir
 • Webmaster Portalı
 • Url Kısaltma Servisi
 • Sorbize.com bir çok kategoride güzel ve özgün makaleler okuyabileceğiniz güncel web 2.0 bir blogdur.
  © Tüm Hakları Saklıdır.
  Bu websitesi DMCA Protection ile lisanslanmıştır. Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.