CSS ile sayfayı ortalamak

Bir web sayfası oluşturdunuz ve yazılar, resimler sağa veya sola dayalı. Peki bunları nasıl ortalarız? Bu yazımda size css kullanarak web sayfanızı nasıl ortalarsınız onu anlatacağım.

Öncelikle bir CSS dosyası oluşturun, adlandırın ve sayfanızın bulunduğu dizine atın.  Örnek olarak style.css dosyası oluşturabilirsiniz. Daha sonra web sayfanızda bu CSS dosyanıza link verin.

Bunu yapmak için şağıdaki kodu sayafanızın <head> tagları arasına yapıştırmanız yeterli.

<link media=”screen” type=”text/css” href=”style.css” rel=”stylesheet”>

Daha sonra oluşturduğunuz CSS dosyasına aşağıdaki kodları ekleyin. Bu kodlar tarayıcınıza sayfanızı ortalamak için gerekli olan talimatları verecektir. Yalnız Firefox ve İnternet Explorer’da ortalamak için gereken kodlar farklı işliyor. Bu yüzden aşağıdaki iki koduda CSS dosyanıza eklemenizi tavsiye ederiz ki her iki tarayıcının kullanıcılarıda sayfanızı ortalı olarak görsün.

İnternet Explorer İçin ::

body{
text-align: center;
}

Firefox için ::

#container{
margin: 0 auto;
}

Bu kodları CSS dosyanıza ekledikten sonra son olarak CSS dosyasına eklediğimiz  #container ‘ı sayfamızda belirtmemiz gerekiyor. Bunun içinde aşağıdaki kodu sayfamızın <body> tagları arasına eklememiz lazım. Kodu <body>’den hemen sonra eklemeniz daha iyi olacaktır.

<div id="container"> buraya sayfanızın içeriği gelecek </div>

İşe bu kadar. Bu tag içinde yer alan her şey bundan sonra tarayıcılarınızda ortalanmış bir halde görünecektir. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Hertürlü sorunuz için aşağıdaki yorum sistemini kullanabilirsiniz. En kısa zamanda cevaplamaya çalışacağım.

5 Yorum

  1. sinan 24 Mayıs 2010
  2. admin 24 Mayıs 2010
  3. nil soydan 31 Ekim 2010
  4. tugay 03 Şubat 2011
  5. Zehra 07 Mart 2012

Yorum Yaz