Google Seo İçin Anahtar Kelime Bulma Aracı

Google Seo İçin Anahtar Kelime Bulma Aracı

Anahtar kelime araştırmasına başlamak, ilk aşamada gözünüzü korkutabilir. Müşterileri sitenize çekmek, dönüş oranınızı arttırmak ve motorların sizi bir uzman olarak görmesini sağlamak için en muhteşem kelime kombinasyonlarını bulmaya çalışmak telaşa kapılmanıza sebep olabilir. İşin sırrı, işleri biraz ağırdan almakta yatıyor. Bu süreçteki ilk adım, potansiyel anahtar kelimelerin bir listesini çıkarmaktır. Sizi bulmaya çalışırken müşterilerin arama çubuğuna girebilecekleri her türlü kelimeyi düşünmeye çalışın. Bunlar genel anlamlı ve hedeflenmiş, satın alma ve araştırma amaçlı, bir veya birden fazla kelimeden oluşan her türlü terimi düşünmek anlamına geliyor. Sitenizin amacı veya geliştirmek istediği şey ne? Sitenizin sunduğu tüm hizmetleri kapsayacak yeterlikte kelime bulun. “Ayakkabılar” veya “kıyafetler” gibi fazlasıyla jenerik terimlerden kaçının. Bu tür kelimelerle üst sıralarda yer alabilmek oldukça zordur ve site trafiği açısından da bir yararı olmaz. Daha ziyade sitenizle ilgili olan ama çok fazla kullanılmayan kelimelere yoğunlaşın. Kelimeleri bulmaya çalışırken biraz yardım almak isterseniz, arkadaşlarınıza, meslektaşlarınıza veya eski müşterilerinize danışın. Sitenizi sizden daha farklı bir şekilde algılama ve yorumlama ihtimalleri var. Rakiplerinizi araştırmaktan da çekinmeyin. Hangi kelimeleri hedeflemişler? Daha iyi olabilmek için onların anahtar kelime lis telerine nasıl ekiemelerde bulunabilirsiniz? Burada biraz sinsice davranmaktan kimseye zarar gelmez. Aşkta ve arama motoru sıralamalarında her şey mübahtır.

Anahtar Kelime Araştırma Aracıyla Aranıza Açmayan

Artık listeniz hazır olduğuna göre, sırada önerilen her bir kelimenin etkinhiğini belirlemek var. Listenizi sitenize en nitelikli trafiği getirecek şekilde erişilebilir ve çok rağbet gören kelimelerle sınırlı tutmaya çalışın. seo’nun ilk zamanlarında, arama kelimelerinizin “popülerliğini” değerlendirme işi farklı motorlardan birini kullanarak o kelimeyle arama yapıp çıkan sonuç sayısını değerlendirerek yapılıyordu. Tahmin edebileceğiniz gibi anahtar kelime araştırmasında oldukça meşakkatli ve pek etkili olmayan bir yöntemdi bu, Neyse ki teknoloji ilerledi ve artık bu yorucu kısmı bizim için yapan araçlar var.
Önerilen anahtar kelimelerinizi bir anahtar kelime araştırma aracına girerek, o terimi bir günde kaç kişinin araştırdığını, bu araştırmalardan kaçının dönüşe fayda sağladığını ve diğer önemli analitik bilgileri kolayca elde edebilirsiniz. Bu, aynı zamanda unuttuğunuz kelimeler veya eş anlamlıları fark etmenize yardımcı olabilir.

Anahtar kelimelerinizin etkinliği gösteren birçok yararlı araç var, işte bunlardan bazıları:
Wordtracker: Wordtracker popüler anahtar kelimeleri bulup bunların rakipleriniz arasındaki etkinhiğini ve popülerliğini görmenizi sağlar. Rakip Araştırma seçeneği her bir kelimenin rekabet edebihirliğini belirleyebilecek önemli bilgiyi sağlarken, top 1000 raporları da en çok aranan terimleri listeler. Bu, bir terim için üst sıralarda yer almanızın ne kadar zor veya kolay olacağını göstermesi açısından çok faydalıdır. Aynı zamanda rekabet oranı düşük olup da sitenizle fazlasıyla ilgili olan gizli cevherlerin açığa çıkmasına da yardımcı olabilir.

Google AdWords Anahtar Kelime Aracı: Herkesin kullanması gereken ücretsiz araçlardan biri.
Google Suggest: Google Suggest ilk hazırladığınız listeyi genişletebilmeniz için size faydalı olabilecek eş anlamlı ve ilgili olabilecek kelimeleri bulmanıza yardımcı olur. Yapmanız gereken sadece arayacağınız terimi yazmak! İlgili kehimelerin bir listesi zaten kendiliğinden oluşuverecektir.

Thesaurus.com: Bu da unutmuş olabileceğiniz eşanlamlıları size gösterebilecek bir başka faydalı yöntem sunan bir web sitesidir. Sadece belirli bir terimin kaç kişi tarafından arandığını öğrenmeye değil, o kelimenin sıralamalardaki rekabet etme gücünü de belirlemeye çalıştığınızı unutmayın. Rekabeti kavramak, o terim için üst sıralarda yer alabilmeniz adına yatırım yaparken ne kadar çaba harcamanız gerektiğini de kavramanızı sağlar. Bu kararı verirken dik kat etmeniz gereken iki önemli husus var: Aynı kelime için rekabette olan kaç tane site var ve bu sitelerin listelerdeki yerleri nasıl (yani, onlar için link veren başka kaç tane site var, listelendikleri kaç sayfa var)? Kısacası, o kelime veya kelime öbeğine vakit ayırmak bir kayıp mı? Öyleyse, hiç durmayın, kelimeden vazgeçin.

Yeni terimlerinizi test ederken sitenizin halihazırda hedeflendiği anahtar kelimelerin etkinliği için önişlemler yapmak ve bunu test etmek isteyebilirsiniz. İşe yarayanları alıp geri kalanı silin.

Hazırladığanız Listeyi Sonlandırın
Listenizin ilk hali elinizde olduğuna ve bunların etkinliğini de test ettiğinize göre, yapmanız gereken şey, kelime alanlarını sınırlandırıp muhteşem nihai listenize hangi terimlerin gireceğine karar vermek.

Her bir kelimenin dönüşüm oranını, aranma hacmini ve rekabet oranını kolayca görmenizi sağlayacak (yukarıda bahsettiğimiz araçlar sayesinde) bir elektronik tablo veya benzeri bir tablo hazırlamanız yararlı olacaktır. Bu üç oranı gösteren rakamlar o terimin siteniz için ne kadar erişilebilir Olduğunu görmenizi sağlayacak ve listenizi sınırlandırmaya çalışırken de size çok büyük faydası dokunacaktır.
Listenizi daraltırken yapacağınız ilk şey, sitenizi hedefleme kapasitesi yüksek konu ve temaların altını çizmek olmalıdır. Bunlar bağlı kalmak istediğiniz terimlerdir. Sitenizle ilgili olmayan veya destekleyecek yeterli içeriğe sahip olmadığınız (onunla ilgili içerik eklemeyi düşünmüyorsanız) tüm terimleri çöpe atın, İçeriğinizde yer almayan kelimelerin optimizasyonu mümkün değildir. Hem genel anlamlı hem de hedeflenmiş anahtar kelimelerin karışımından oluşan bir liste oluşturun. Üst sıralarda yer almak istiyorsanız ikisinden de vazgeçemezsiniz. Genel anlamlı kehmeler, sitenizin ne ile ilgili olduğunu belirttikleri için çok önemlidirler ancak sitenizde oluşacak nitelikli trafiği arttırmak konusunda pek katkıları dokunmayacaktır.

Örneğin, çizme üreten bir şirketiniz var diyelim. Sitenizin “çizmeler” veya “bayan çizmeleri” gibi genel anlamlı terimlere yoğunlaşmış olması oldukça doğaldır. Bu kelimeler arama motorlarına sitenizin ne üzerine olduğunu gösterdiği ve ziyaretçi sayınızı da arttırabileceği için önemlidir, ancak gelecek trafiğin büyük çoğunluğu nitelikli olmayacaktır. Müşteriler sitenize tam olarak ne tür çizmeler sattığınızı bilmeden girerler. Geleneksel çizmeleri mi, ince topuklu çizme mi, çocuklar için kovboy çizmeleri mi, süet çizmeleri mi satıyorsunuz? Hedeflenmiş kelimeleriniz sadece genel anlamlı terimler olursa müşterilerin sitenize girene kadar ne yaptığınızla ilgili kesin bir kanaati olmayacaktır. Hedeflenmiş terimlerle üst sıralarda listelenmeniz ve sitenizde nitelikli trafik yaratmanız daha kolaydır. Hedeflenmiş terimler daha genel anlamlı kelimelerle oluşturulmuş temayı güçlendirdiği için arama motorlarında üstlerde yer almanızı da sağlar. Aynı örnekten devam edecek olursak, çizmeler satan siteniz için seçilebilecek hedeflenmiş terimler “erkek çizmeleri”, “mavi süet çizmeler”, “rahat kadın çizmeleri” vb. olabilir. Genel terimler sayesinde trafiğiniz çok yoğunlaşabilir geri dönüşün artmasını sağlayan, satın almayla ilgili özel terimlerdir.

Saldırınızı Planlayın
10-20 anahtar kelimeyle sınırlandırdığınız listeniz hazır, peki şimdi ne yapacaksınız? İşe koyulmaya hazırlanın!
Anahtar kelime araştırmanızı doğru yaptıysanız listenizdeki kelimelerin en azından bazıları içeriğinizde de yer alıyordur, fakat yer almayanlar da olabilir. Bu yeni kelimeleri desteklemek için kaç tane daha yeni sayfa oluşturmanız gerektiğini ve anahtar kelimelerinizin nerede nasıl kullanılacağını düşünmeye başlayın. Biz sayfa başına üç veya dört tane (düzenli bir şekilde dengeleyebilecekseniz beş de olabilir) anahtar kelime koymanızı öneririz. Çünkü bundan fazlası hiçbir şey için üst sıralarda yer alamayacağınız bir sayfa oluşturmuş olma riskini almak demektir. Anahtar kelimelerinizi içeriğinize doğru şekilde yerleştirdiğinizden emin olun ve spam olarak algılanmaması için de çok fazla tekrar yapmaktan kaçının. İçeriğiniz zorlama
Sayfa içeriğiniz anahtar kelimeleri girebileceğiniz tek yer değildir, sitenizdeki başka yerlerde de bu kelimelerin geçmesi gerekir:

Başlık Etiketi
Meta Tanım Etiketleri
• Başlıklar
• Alt Metin
• Metin Tanımlama/ Navigasyonal Linkler
Anahtar kelimelerinizi biçimlendirmek için çok vakit harcamış olabilirsiniz, ama maksimum kr için bu kelimelerin uygun olan her yerde kullanıldığından emin olun.
İşlemleri Tekrarlayın

Yorum Yaz