6 Adet Facebook Alternatifi

Hayatımızın neredeyse olmazsa olmazlarından biri olmaya başladı facebook gibi klasik bir cümle ile yazıma başlamak istiyorum. Çünkü neredeyse dünya nüfusunun %10’nunu içerisine alan bir çeşit ikincil dünya. Kültürümüzde bu durumu yansıtacak çok güzel bir deyim var nerde çokluk diye başlayan,  özellikle de facebook’ta sayısı her geçen gün artan ki geçenlerde kürtçe yayına bile başlayan dil sayısı ile facebook artık tüm dünyanın ortak kullanım alanı oldu.

Sadece dostlarımız ile iletişime geçmek için açtığımız profillere hiç tanımadığımız veya daha önceleri gıcık olduğumuz insanların bizim profillerimize veya hatta resimlerimize bile ulaşma imkanına sahip olabiliyor. Özellikle de google ile yaptıkları anlaşmadan sonra burdaki yazımda bu konuya değinmiştim ki daha önce gerçi gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra profilleriniz yeterince güvende olabiliyor ama eğer sizde benim gibi bu kargaşadan sıkıldıysanız ve sadece gerkçek dostlarınız ile daha rahat ve müdahalesiz bir iletişime geçmek istiyor iseniz bu yazımı mutlaka okuyunuz.

1. Bebo

AOL tarafından piyasaya sürülen bebo ABD de oldukça popüler bir sosya ağ sitesinden beklediğiniz her şeyi karşılayabiliyor eminim türkiyede de bu siteyi duyanınız olmuştur.

2. Friendster

Asya ve ABD de oldukça popüler facebookta bulabileceğiniz bir çok özelliği bulabileceksiniz ve gerçekten oldukça kullanışlı uygulamalara sahip

Friendster

3. Orkut

Türkiye de oldukça popüler fakat google tarafında pek te umduklarını vermeyen bir proje oldu ki zaten uzun zamadır beta sürümünde olması bunun bir açıklaması olsa gerek ama gizlilik noktasında oldukça başarılı ve zaten gmailiniz var ise direk orkut üyesisiniz.

orkut

4. FriendFeed

Twitter vari yapısı ile fakat paylaşım noktasında twitter gibi ek uygulamalara ihtiyaç duymayacağınız oldukça güzel bir sosyal ağ gerçi geçen sene facebook tarafından satın alaındı ama olsun

FriendFeed

5. Ning

Ning aslında bu grup içerisind oldukça farklı bir yeri var çünkü kendi sosyal ağınızı kurabilirsiniz bu sayede sadece dostlarınız ile birlikte bu ağı kullanabilirsiniz.

Ning

6. Gerçek Hayat

En iyi sosyal ağ hiç şüphesiz ki gerçek hayattır çünkü hiç bir sosyal ağın veremeyeceği kucaklaşmayı tokalaşmayı ve yüz yüze canlı olarak sohbet etmeyi ve yaşamayı sağlıyor.

7 Yorum

  1. admin 16 Mayıs 2010
  2. crazyvelet 16 Mayıs 2010
  3. saidyavuz 16 Mayıs 2010
  4. MsKcR 16 Mayıs 2010
  5. saidyavuz 17 Mayıs 2010
  6. beşparasız 18 Mayıs 2010
  7. sohbet 10 Şubat 2013

Yorum Yaz