6 Adet Facebook Alternatifi

Tarih: 16 Mayıs 2010   Yazar: SO  |  2.826 kez okundu
6 Adet Facebook Alternatifi

Hayatımızın neredeyse olmazsa olmazlarından biri olmaya başladı facebook gibi klasik bir cümle ile yazıma başlamak istiyorum. Çünkü neredeyse dünya nüfusunun %10’nunu içerisine alan bir çeşit ikincil dünya. Kültürümüzde bu durumu yansıtacak çok güzel bir deyim var nerde çokluk diye başlayan,  özellikle de facebook’ta sayısı her geçen gün artan ki geçenlerde kürtçe yayına bile başlayan dil sayısı ile facebook artık tüm dünyanın ortak kullanım alanı oldu.

Sadece dostlarımız ile iletişime geçmek için açtığımız profillere hiç tanımadığımız veya daha önceleri gıcık olduğumuz insanların bizim profillerimize veya hatta resimlerimize bile ulaşma imkanına sahip olabiliyor. Özellikle de google ile yaptıkları anlaşmadan sonra burdaki yazımda bu konuya değinmiştim ki daha önce gerçi gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra profilleriniz yeterince güvende olabiliyor ama eğer sizde benim gibi bu kargaşadan sıkıldıysanız ve sadece gerkçek dostlarınız ile daha rahat ve müdahalesiz bir iletişime geçmek istiyor iseniz bu yazımı mutlaka okuyunuz.

1. Bebo

AOL tarafından piyasaya sürülen bebo ABD de oldukça popüler bir sosya ağ sitesinden beklediğiniz her şeyi karşılayabiliyor eminim türkiyede de bu siteyi duyanınız olmuştur.

2. Friendster

Asya ve ABD de oldukça popüler facebookta bulabileceğiniz bir çok özelliği bulabileceksiniz ve gerçekten oldukça kullanışlı uygulamalara sahip

Friendster

3. Orkut

Türkiye de oldukça popüler fakat google tarafında pek te umduklarını vermeyen bir proje oldu ki zaten uzun zamadır beta sürümünde olması bunun bir açıklaması olsa gerek ama gizlilik noktasında oldukça başarılı ve zaten gmailiniz var ise direk orkut üyesisiniz.

orkut

4. FriendFeed

Twitter vari yapısı ile fakat paylaşım noktasında twitter gibi ek uygulamalara ihtiyaç duymayacağınız oldukça güzel bir sosyal ağ gerçi geçen sene facebook tarafından satın alaındı ama olsun

FriendFeed

5. Ning

Ning aslında bu grup içerisind oldukça farklı bir yeri var çünkü kendi sosyal ağınızı kurabilirsiniz bu sayede sadece dostlarınız ile birlikte bu ağı kullanabilirsiniz.

Ning

6. Gerçek Hayat

En iyi sosyal ağ hiç şüphesiz ki gerçek hayattır çünkü hiç bir sosyal ağın veremeyeceği kucaklaşmayı tokalaşmayı ve yüz yüze canlı olarak sohbet etmeyi ve yaşamayı sağlıyor.


  Bu yazı için 6 yorum yapılmış.
 1. Burak Dülgar dedi ki:

  Varmı gerçek hayattan başka daha iyi bir sosyal ağ? :)

 2. crazyvelet dedi ki:

  Bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler…

 3. saidyavuz dedi ki:

  resim cuk oturmuş burak benim aklıma gelmemişti

 4. MsKcR dedi ki:

  Vallahi said gerçek hayat gibisi yoktur ve resimde tam yerine oturmuş:):):):) Ellerine sağlık…

 5. saidyavuz dedi ki:

  tşk ederim musa kesinlikle sana katılıyorum

 6. beşparasız dedi ki:

  Çoğunda üyeliğim olmasına rağmen hiç ilgimi çekmiyorlar nedense.Facebook takıldığım. Ondada 5 dakika kalırım belki.Asosyal’miyim neyim:)


Yorum yazmak istermisiniz?

Sorbize RSS Beslemesi    Sorbize E-Posta Aboneliği    Sorbize'yi Facebooktan Takip Edin    Sorbize'yi Twitter'dan Takip Edin    Abone

Yazılar E-Posta'na Gelsin:

Lazım Olabilir
 • Webmaster Portalı
 • Url Kısaltma Servisi
 • Sorbize.com bir çok kategoride güzel ve özgün makaleler okuyabileceğiniz güncel web 2.0 bir blogdur.
  © Tüm Hakları Saklıdır.
  Bu websitesi DMCA Protection ile lisanslanmıştır. Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.