SQLDumpspliter ile Database Parçalamak

Merhaba sevgili sorbize okuyucuları. Uzun bir aradan sonra sizlere bugün bir program hakkında nasıl kullanılacağını resimli  olarak anlatmaya çalışacağım. Bu program webmaster arkadaşlar için gerekli bir program olacaktır diye düşünüyorum. Çünkü sitesi olan bir kişi db kayıtlarının yedeklerini alıyordur. Yedekleri aldığımız zaman sitemizin yedekleri çok büyük boyutta olabiliyor. Örneğin sitemizin db yedeğinin 45-50-100 MB olduklarını düşünün.

Ama phpadmin de içeri aktarma en az 5 MB diye biliyorum. Onun için çok büyük db dosyası olan arkadaşlar bu program sayesinde istedikleri boyutlarda db sini parçalayarak sitelerini kolayca yükleyebilirler.

1. Step 1: Chose file ( Manualy or Drag & Drop)
Burada Browse diyerek parçalamak istediğiniz dbyi seçmenizi istiyor.
2.
Step 2: Set maximum filesize
Buradan ise arkadaşlar parçalanacak dosyalarınız boyutunun ne kadar olmasını belirleyebilirsiniz. (Bytes – KBytes – MBytes ) hangi boyuttan olmasını istiyorsanız kutucuktan seçebilirsiniz.
3.
Step 3: Chose target – directory
Bu alanda ise arkadaşlar parçalanacak dosyalarınızın bilgisayarınız da hangi alandaki klasöre toplanmasını istiyorsanız belirlemek istediğiniz klasörü Browse diyerek seçebilirsiniz.Seçtiğiniz klasör içine SQLDumpSplitterResult  isminde yeni bir klasör adında dosyalarınız  kayıt edecektir.
4.
Step 4: Options and execute
Buradan arkadaşlar Execute tuşuna basarak dosyalarımızın parçalanmasını bekleyelim. İşlem bitince bittiğine dair uyarı gelecektir. Uyarıyı onaylayıp dosyanıza gidebilirsiniz.
5. Arkadaşlar parçalama işlemi bittikten sonra klasöre gidip parçalanan dosyalarınıza bakabilirsiniz. Klasör içinde (database adınız_ DataStructure) isimli bir klasör olacaktır. Bu klasör veri tabanı dosyalarımızın bulunduğu db’dir. Phpadmin’den ilk önce bu dosyayı yüklemeniz gerekecektir. Başka dosyayı ilk önce yüklemeye çalışırsanız hata alacaksınızdır. Tablo olan dosyanızı ilk önce attıktan sonra diğer dosyaları teker teker veri tabanınıza yükleyebilirsiniz.

…:::Programı indirmek için Tıklayınız:::…

5 Yorum

  1. admin 15 Eylül 2010
  2. MsKcR 15 Eylül 2010
  3. Fırat Göksel 16 Eylül 2010
  4. Aycan Doğanlar 17 Eylül 2010
  5. Serkan 18 Eylül 2010

Yorum Yaz