SQLDumpspliter ile Database Parçalamak

Tarih: 15 Eylül 2010   Yazar: SO  |  1.582 kez okundu
SQLDumpspliter ile Database Parçalamak

Merhaba sevgili sorbize okuyucuları. Uzun bir aradan sonra sizlere bugün bir program hakkında nasıl kullanılacağını resimli  olarak anlatmaya çalışacağım. Bu program webmaster arkadaşlar için gerekli bir program olacaktır diye düşünüyorum. Çünkü sitesi olan bir kişi db kayıtlarının yedeklerini alıyordur. Yedekleri aldığımız zaman sitemizin yedekleri çok büyük boyutta olabiliyor. Örneğin sitemizin db yedeğinin 45-50-100 MB olduklarını düşünün.

Ama phpadmin de içeri aktarma en az 5 MB diye biliyorum. Onun için çok büyük db dosyası olan arkadaşlar bu program sayesinde istedikleri boyutlarda db sini parçalayarak sitelerini kolayca yükleyebilirler.

1. Step 1: Chose file ( Manualy or Drag & Drop)
Burada Browse diyerek parçalamak istediğiniz dbyi seçmenizi istiyor.
2.
Step 2: Set maximum filesize
Buradan ise arkadaşlar parçalanacak dosyalarınız boyutunun ne kadar olmasını belirleyebilirsiniz. (Bytes – KBytes – MBytes ) hangi boyuttan olmasını istiyorsanız kutucuktan seçebilirsiniz.
3.
Step 3: Chose target – directory
Bu alanda ise arkadaşlar parçalanacak dosyalarınızın bilgisayarınız da hangi alandaki klasöre toplanmasını istiyorsanız belirlemek istediğiniz klasörü Browse diyerek seçebilirsiniz.Seçtiğiniz klasör içine SQLDumpSplitterResult  isminde yeni bir klasör adında dosyalarınız  kayıt edecektir.
4.
Step 4: Options and execute
Buradan arkadaşlar Execute tuşuna basarak dosyalarımızın parçalanmasını bekleyelim. İşlem bitince bittiğine dair uyarı gelecektir. Uyarıyı onaylayıp dosyanıza gidebilirsiniz.
5. Arkadaşlar parçalama işlemi bittikten sonra klasöre gidip parçalanan dosyalarınıza bakabilirsiniz. Klasör içinde (database adınız_ DataStructure) isimli bir klasör olacaktır. Bu klasör veri tabanı dosyalarımızın bulunduğu db’dir. Phpadmin’den ilk önce bu dosyayı yüklemeniz gerekecektir. Başka dosyayı ilk önce yüklemeye çalışırsanız hata alacaksınızdır. Tablo olan dosyanızı ilk önce attıktan sonra diğer dosyaları teker teker veri tabanınıza yükleyebilirsiniz.

…:::Programı indirmek için Tıklayınız:::…


  Bu yazı için 5 yorum yapılmış.
 1. Burak Dülgar dedi ki:

  Güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş Musa teşekkürler :)

 2. MsKcR dedi ki:

  Rica ederim @Burak. Benim için bu sorun oluşturdu bende internetten bu sorunumu nasıl gideririm diye ararken bu program sayesinde kolayca olabileceğini gördüm ve sorunumu bu program sayesinde çözdüm. Boş durmayalım bilgipaylaştıkça güzeldir, başka bilmeyene de lazım olur diye buraya yazdım…:):):)

 3. Fırat Göksel dedi ki:

  İşime yarayacaktır teşekkürler. Arşive ekledim :)

 4. Aycan Doğanlar dedi ki:

  Çok yararlı bir bilgi olmuş teşekkürler Musa :)

 5. Serkan dedi ki:

  teşekkürler yararlı bir bilgi olmuş :) elbet bir gün işime yarayacaktır :D tabi db o boyutlara ne zaman ulaşacak bilmiyorum :D


Yorum yazmak istermisiniz?

Sorbize RSS Beslemesi    Sorbize E-Posta Aboneliği    Sorbize'yi Facebooktan Takip Edin    Sorbize'yi Twitter'dan Takip Edin    Abone

Yazılar E-Posta'na Gelsin:

Lazım Olabilir
 • Webmaster Portalı
 • Url Kısaltma Servisi
 • Sorbize.com bir çok kategoride güzel ve özgün makaleler okuyabileceğiniz güncel web 2.0 bir blogdur.
  © Tüm Hakları Saklıdır.
  Bu websitesi DMCA Protection ile lisanslanmıştır. Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.