Windows 8 Açılışı (İnceleme)

Windows 8 Açılışı (İnceleme)

Windows 8’i nasıl temin edeceğiniz konusunda bilgi verdik. Oldukça avantajlı yollar vardı. Bu yollarla Windows 8 kullanmayan kalmayacak herhalde. Şimdi inceleme sıralamamız Windows 8’in açılışına geldi.

Aslına bakacak olursak Windows 8’in açılışı tıpkı Windows 7’ye benziyor. Hatta değişik pek bir şey yok. Aynısı. Görüntü olarak aynı. Değişik olan sadece metro ara yüzü var. Bu metro ara yüzü çoğu kişinin hoşuna gidecektir. Buna eminim. Çünkü metro ara yüzünde birçok özellik var. Oraya kısa yol arşivi olarak da bakabilirsiniz. O kadar çok kısa yol var ki adeta bilgisayarı buradan kullanıyorsunuz. Windows 8 hakkında yapılan yorumlara bakılırsa Metro ara yüzü gereksizmiş. Siz de en az bir defa kullansanız Metro ara yüzünün gereksiz olmadığını göreceksiniz. Burası bir kısa yol deposudur. Bilgisayarda yoğun olarak kullandığınız programlar, uygulamalar ya da dosyaları kısa yolları hep buraya toplanır. Siz de buradan her türlü dosyanıza kolaylıkla ulaşabilirsiniz. İşte Metro ara yüzü bize bu kadar çok avantaj sağlarken ona nasıl gereksiz diyebilirler ki? Toplu olarak bir arşiv bu özellikle bizlere sunuluyor. Hepsi bir arada. Bu özelliği Google Chrome’daki gibi düşünebilirsiniz. Tarayıcıyı açtığınız zaman karşınıza yeni sekme sayfası çıkar ve orada bir sürü kısa yol vardır. En çok kullandığımız web sayfaları.

Windows 8’in açılış süresine sıra geldiğinde oldukça gelişme olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Kesinlikle açılış süresi kısalmış.  Windows 8’in geçen yıl çıkan deneme versiyonunu da yüklemiştim. Açılış süresi onda da oldukça iyiydi. Tabi bu durum bilgisayardan bilgisayara değişebilecek bir özellik gösterir. Bilgisayarınızın performansı iyiyse o zaman açılış süreniz biraz daha kısalacaktır. Ama bilgisayarınızın performansı Windows 8’i çalıştırmaya ancak yetiyorsa hız açısından aynı şeyi söyleyemeyeceğim.

Windows 8 incelemelerimiz devam etmektedir.

Yorum Yaz