Macera Kitabı Nasıl Yazılır?

Macera Kitabı Nasıl Yazılır?

Macera kitabı aksiyon, heyecan ve hatta gizem gibi birçok türün çevresinde gelişebilir. Kitap, tıpkı bir hız trenin yakından uzağa birçok bölgeye yaptığı nefes kesici bir sürüş gibi büyüleyici ve yoğun, sanki o anı bizzat kendiniz yaşıyormuşsunuz ve her an bir şey olacakmış gibi diken üstünde durduğunuz anlarla dolu bir kurgu yaratabilir.  Aklındaki ve kalbindeki macerayı ortaya çıkaran kitap, okuyucuyu da beraberinde maceralara sürükleyecektir.

Yazdığınız kitapta, okuyucuyu karakterlerinizle şaşırtın. Kitabın ana karakterini güçlü bir kabadayı ya da Indiana Jones gibi bir karakter oluşturma eğiliminde olabilirsiniz. Onun yerine kitabınız için çocuklar ya da beceriksiz biri gibi alışılmadık kahramanlar yaratın.

Karakterlerinizin iç dünyasıyla çok fazla zaman harcamayın ve onların geçmişine derinlemesine inmeyin. Macera kitabı yazmayı sürdürmeyi istiyorsanız, maceranın kitabın yıldızı olmasına izin verin. Macera kitabı, macera hakkında olmalı, karakterlerin tek bir yönü ön planda olmamalı ama aynı zamanda maceraya gölge düşürülmemelidir.

Kitabınızı yazarken aklınızda bir arayış olsun. Maceralar genellikle bir şeyi aramanın, kayıp bir hazine ya da bir hastalığa çare gibi, etrafında gelişir. Eğer bir arayış olursa hikaye onun etrafında doğar ve en büyük ihtimalle maceracı olur.

Kitabınıza birçok aksiyon ekleyin. Aksiyon ve macera sık sık birlikte kullanılır. Çünkü macera kitapları aksiyonlarla dolu olur. Aksiyon, macerayı zorlayan etkendir. Bu sizin, iyi diyaloglar yazmamanız anlamına gelmez, ancak diyalog kitabınızın odaklanmasını istediğiniz yer değildir. Kitabınız yoğun aksiyona, her sahnesi karakterlerinizin hikayenin amacına doğru adım atması ile bağlı olmalıdır.

Yorum Yaz