Microsoft’un Yeni Projesi: Project Natal

Tarih: 14 Şubat 2010   Yazar: SO  |  1.772 kez okundu
Microsoft’un Yeni Projesi: Project Natal

Microsoft  “Proje Natal”  isimli yeni projesini piyasa duyurmaya hazırlanıyor.  Xbox 360 oyun konsolu için tasarlanan ve vücut hareketleri ile kontrol sağlanan Proje Natal oyun piyasasına farklık getirecek türde bir devrim. Microsoft projenin çıkış tarihi için hala net bir zaman belirtmiyor. Project Natal halen geliştirme aşamasında olan teknolojidir. Natal proje hedefinde kullanıcıların oyunlarla birebir etkileşime girmesini sağlamak.

Sistemin sadece insan yüzünü ya da belli bir bölümünü tanımadığını tüm vücudu tanıma prensibi üzerine çalıştığı açıklanırken, oyunlarda etkileşimli bir iletişimin de kapılarının açıldığı belirtildi.

Yarış oyunlarından, kişisel oyunlara, futboldan bire bir iletişime kadar farklı alanlarda kullanılabilen etkileşim teknolojisi yardımı ile oyunlardan alınan zevki artıracak türde bir proje. Rivayete göre çıkacak olan Halo Reach (Proje Natal)  destekli olacakmış. Bekleyelim ve Görelim.

Proje, Microsoft’un CES 2010 elektronik fuarı için hazırladığı sitede yayınlanan bir video aracılığıyla duyuruldu. Video ile beraber şirketin önemli isimlerinden Peter Moyneux ve Don Mattrick’in konuşmalarına yer verildi. Mattrick Natal’ı, “muhteşem bir partiye bilet” olarak değerlendirdi.

Yazar: Murat Bekler


  Bu yazı için 3 yorum yapılmış.
 1. saidyavuz dedi ki:

  kavga ederken hadi neyse de diğer oyunları oynarken insanın elinde bişi olmaması pek te güzel değil örneğin bir direksiyonu tumanın vereceği haz çok daha fazla veya savaş oyununda elinde bir silah olması oyunu daha gerçekçi kılıyor bence bunu göz ardı etmemeleri gerek

 2. ali onurhan dedi ki:

  teknolojinin gelişmesi güzel birşey ancak kötü olan tekelcilik :)

 3. Murat Bekler dedi ki:

  teknolijinin her yeniliği güzeldir. proje natal ilerleyen safalarda kontrol mantığını daha ilerletir. “yaşasın kontrolsuz kontrol!…”


Yorum yazmak istermisiniz?

Sorbize RSS Beslemesi    Sorbize E-Posta Aboneliği    Sorbize'yi Facebooktan Takip Edin    Sorbize'yi Twitter'dan Takip Edin    Abone

Yazılar E-Posta'na Gelsin:

Lazım Olabilir
 • Webmaster Portalı
 • Url Kısaltma Servisi
 • Sorbize.com bir çok kategoride güzel ve özgün makaleler okuyabileceğiniz güncel web 2.0 bir blogdur.
  © Tüm Hakları Saklıdır.
  Bu websitesi DMCA Protection ile lisanslanmıştır. Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.