Microsoft’un Yeni Projesi: Project Natal

Microsoft  “Proje Natal”  isimli yeni projesini piyasa duyurmaya hazırlanıyor.  Xbox 360 oyun konsolu için tasarlanan ve vücut hareketleri ile kontrol sağlanan Proje Natal oyun piyasasına farklık getirecek türde bir devrim. Microsoft projenin çıkış tarihi için hala net bir zaman belirtmiyor. Project Natal halen geliştirme aşamasında olan teknolojidir. Natal proje hedefinde kullanıcıların oyunlarla birebir etkileşime girmesini sağlamak.

Sistemin sadece insan yüzünü ya da belli bir bölümünü tanımadığını tüm vücudu tanıma prensibi üzerine çalıştığı açıklanırken, oyunlarda etkileşimli bir iletişimin de kapılarının açıldığı belirtildi.

Yarış oyunlarından, kişisel oyunlara, futboldan bire bir iletişime kadar farklı alanlarda kullanılabilen etkileşim teknolojisi yardımı ile oyunlardan alınan zevki artıracak türde bir proje. Rivayete göre çıkacak olan Halo Reach (Proje Natal)  destekli olacakmış. Bekleyelim ve Görelim.

Proje, Microsoft’un CES 2010 elektronik fuarı için hazırladığı sitede yayınlanan bir video aracılığıyla duyuruldu. Video ile beraber şirketin önemli isimlerinden Peter Moyneux ve Don Mattrick’in konuşmalarına yer verildi. Mattrick Natal’ı, “muhteşem bir partiye bilet” olarak değerlendirdi.

Yazar: Murat Bekler

3 Yorum

  1. saidyavuz 14 Şubat 2010
  2. ali onurhan 16 Şubat 2010
  3. Murat Bekler 16 Şubat 2010

Yorum Yaz