Bir Uygarlığın Çöküşü: Pompeii

Tarih: 13 Ocak 2010   Yazar: admin  |  15.792 kez okundu

Bu yazımda yüzyıllar önce varolan bir imparatorluk ve bu imparatorluğun tek bir eyaletinin akıllara durgunluk veren acı sonunu hazırlayan Vezüv yanardağının patlaması sonuncu yüz binlerce insana mezar olan bir şehiri anlatacağım. Hikayemize en başından başlamak isterim. Aslında bu bir hikaye veya destan değil, bu gerçekte olan bir acı son. Tarihi, yüzyıllar öncesine dayanan bu gerçek olay; şuanki İtalya’ da bulunan Napoli şehri civarındaki Pompeii kasabasında geçiyor.

Pompeii hikayesi ise gerçekte şöyle: M.S 75 yılında Roma İmparatorluğuna bağlı olan Pompeii şehirinin halkı  sözü edilen zamanda çok sıradışı olaylar yapmışlar. Özellikle çocuklara cinsel istismar yapılmış ve halk olaylara eşcinsel yönüyle yaklaşmışlardır. Ayrıca çok kötümser olan bu şehrin üst yöneticilerinin yaptığı katliamlar ve Pompeii halkına hunharca  yaklaştıkları, kölelerini her gün hiç acıma hissi duymadan katlettikleri haberleri tarihe yansımıştır.

Bazı kesimlere göre bu yaklaşımları sonucunda Tanrı onlara bir ceza vermiş ve bu cize Pompei halkı ve üst yöneticilerinin sonu olmuştur. Bu felaketten söz edecek olursak; felaketin ilk nedenleri arasında volkanik depremler ve volkanik çöküntüler yer almaktadır. Bu felakete ana sebep olan Vezüv Yanardağının patlaması ve sonucunda büyük bir katliamın olması. Vezüv volkanına sadece 5 km uzaklıkta olan Pompei halkı kaçınılmaz sona hiç direnmeden teslim olmuştur. Tarihteki bilgilere göre yanlız 2-3 kişi kurtulmuştur. Kurtulanların ise su kanallarını kullanarak kaçtıkları öğrenildi. Birde şanssız olanlarda vardı tabiiki. Vezün yanardağının patlamasının ardından denizlere doğru kaçanlar, denizlerdeki kendi filolarından yardım isteyenlerin tümü, azgın lav bulutları arasında kimi kaybolmuş kimide olduğu gibi kül olmuştur.

Pompei halkının ölen kısmının çoğu küle dönüşmüş ve nerdeyse canlıymış gibi oracakta kalmışlar. Herhallerinden belli olan Pompei halkının acı sonu bir yanardağ patlaması sonucu gerçekleşmiştir. Kuran-ı kerimin bir ayetinde şu sözleri kullanılmıştır “(Onlara) Yalnızca bir tek çığlık (yetti); anında sönüverdiler.” Ayrıca sapık bir toplumun ibret verici sonu olarakta başlıklandırılmıştır.

İsterseniz birazda şuanki Pompei’nin durumuna göz gezdirelim. Şuan Napoli kentiyle iç içe bulunan Pompeii kenti Vezüv dağının eteklerinde yer alıyor. İnanılmayacak gibi ama 2000 yıl önce patlayan bu sönmüş volkanik dağ yeniden kontrolden çıkabilir. Eğer çıkarsa şuanki durumdan dahada büyük bir katliam olacaktır. Yaklaşım 5 milyon kişiden bahsediyorum. Napoli halkının ise şuanki en büyük korkusu  yanardağın yeniden faaliyete geçmesidir.

Şimdi size izleteceğim bu video’da Pompeii kalıntılarını görebilirsiniz…


  Bu yazı için 5 yorum yapılmış.
 1. FERİHA KORKUSUZ diyor ki:

  Tebrik ederim olayları çok güzel aktarmışsınız,açıkçası okurken çok zevk aldım çok güzel olmuş…

 2. namık yılmaz diyor ki:

  video için teşekkür ederim, fakat bununla ilgili seyrettiğim belgeselde burdaki insan vucutları taşların içine alçı enjekte edilerek elde edilmiş diyor.yani insanların taş olduğu kısmı doğru olmayabilir?

 3. boş ver diyor ki:

  tarihi öğrendikçe insan pes diyor

 4. fırat karataş diyor ki:

  allah kimseyi bu duruma düşürmesin

 5. Sedef & Fatma diyor ki:

  Allah herkesi böyle gazaplardan korusun. Her ne kadar acı bi son olsada bizce bunları hak edenler var(SEZAR).


Yorum yazmak istermisiniz?

Sorbize RSS Beslemesi    Sorbize E-Posta Aboneliği    Sorbize'yi Facebooktan Takip Edin    Sorbize'yi Twitter'dan Takip Edin    Abone

Yazılar E-Posta'na Gelsin:

durmaplay sanalsaray

Son BlogMark Paylaşımları

   Fatal error: Call to undefined function seo() in /home/sorbize/public_html/imlearticles.php on line 49