TinEye – Elinizdeki Resmin Benzerini Arayın

TinEye: Bilgisayarınızda ya da internete yüklediğiniz bir resimin sizin sitenizden başka nerede kullanıldığını öğrenmek, ya da bu resme benzer diğer resimleri görmek için kullanılan bir resim arama motorudur. Görsel tanıma sistemi kullanan TinEyeUzun zaman önce Beta şeklinde açılan bu sistem şimdi çok fazla değişikliğe uğradı. Bu yeniliklerle birlikte 2 yıl önce aramasını 480 milyon resim içinden yapan TinEye şimdi 1,572,822,693 tane resmi index almış durumda.

Tanıtım videosu;

[HTML1]

Bir örnek;
Kendi blogum için üzerinde blog yazan bir elma resmi lazım. Bir resim bulup düzenleyip üzerine Blog yazdım. Orjinal resim kayboldu ve nereden bulup indirdiğimi unuttum. Bana resmin düzeltilmeden önceki hali lazım. Şimdi TinEye’yi kullanıp buradaki resmin eski halini ya da benzerini arayacağım.

URL ile arama yaptığımızda buradaki sonuçlar çıkıyor. Resmin orjinalini bulduk :)

Eklentileri
TinEye’nin Firefox, Chrome, IE.. gibi en çok kullanılan internet tarayıcılarına eklentileri de mevcut. Bu eklentiler sayesinde internette gördüğünüz herhangi bir resmin benzerini ya da başka nerede kullanıldığını görmek için sağ tuşla tıklayıp “Search İmge on TinEye” seçeneğine tıklayarak kolay ve hızlıca aramanızı yapabilirsiniz. Eklentiler hakkındaki ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

En iyi sonuçlar
Ayrıca en iyi arama sonuçlarını görmek için bu linke bakabilirsiniz.

Site Adresi: Tineye.com

4 Yorum

  1. admin 11 Temmuz 2010
  2. WebeGe 11 Temmuz 2010
  3. Umut 11 Temmuz 2010
  4. Düses moda 13 Temmuz 2010

Yorum Yaz