5 Adet Harika Online HTML Editörü

Tarih: 11 Mayıs 2010   Yazar: SO  |  2.333 kez okundu
5 Adet Harika Online HTML Editörü

Merhaba arkadaşlar. Bugün kullandığımız çoğu web tarayıcısının üzerinde gelen bir editör zaten mevcut. Özellikle google bu konuda oldukça iyi bir noktada. Google Chrome’un editörü sayesinde girdiğiniz web sitesinin neredeyse tüm dosyalarını görme imkanına sahip olabiliyorsunuz. Fakat şimdi de bu sistemin oldukça gelişmişleri internet üzerinden online olarak hizmet veriyor ve bende size bu editörleri tanıtmak istiyorum.

Bunların sizlere ne tür bir faydası dokunur hemen söyliyeyim. Eğer nobil çalışan biri iseniz ve bazı zamanlarda bilgisayarınızdan uzaklaşıyorsanız veya aynı proje üzerinde iki kişi çalışıyorsanız bu uygulamlar tam sizlere göre çünkü online olarak scriptinizi veya uygulamanızı düzenleyebilir paylaşabilir ve yardım alabilirsiniz.

1. CodeRun

Oldukça başarılı bir sistem başkalarının yaptıkları uygulamaları inceleme olanağına da ulaşabilirsiniz. Bir çok tasarım ve kodlama dilini tanımlayabiliyor ayrıca bir kod kütüphanesi de mevcut renklendirme de oldukça iyi.

♦Desteklediği diller arasında C# / ASP.NET, C# / WPF, C# / Silverlight, PHP, Javascript, HTML ve CSS

♦Veritabanı desteği SQL Server 2005 ve Kaynak SimpleDB içerir.

♦Kopyala yapıştıra gerek bırakmayan şablon kodlar.

♦Kod tamamlama sadece C # / ASP.NET, C # / WPF, C # / Silverlight için çalışıyor.

Güvenlik noktasında sizlere kodun paylaşılması noktasında herhangi bir garanti vermiyor sadece ortak modda iseniz başkaları kodlarınıza bakabilir ve düzenleyebilir.

2. Bespin

Mozilla labs tabanlı açık kaynaklı bir online kod editörüdür. HTML 5 tabanını kullanabilir dilerseniz kendi sunucularınızda kurma imkanı tanıyor. Kod editörü diğerlerine göre biraz karmaşık ama zamanla aşinalığınız olacaktır. Özelliklerine gelince apple textmate yi örnek almış deneyip görebilirsiniz

Son olarak ta html 5 özelliklerini internet explorer düzgün yansıtamadığı için diğer tarayıcıları denemenizi öneririm.

3. PHPanywhere

PHPanywhere ücretsiz web tabanlı olarak programcılara kendi uygulamalarını düzenlemelerine olanak sağlıyan bir web editörüdür sağladığı ftp alanı ile kendi uygulamlarınızı düzenlemeniz için gerekli tüm imkanı sağlayan oldukça başarılı bir sistemdir.

 • Syntax highlighting
 • Akıllı girinti
 • İşleminizin günlüğü
 • Aynı anda birden fazla dosya görüntüleme için Sekmeler görünümü
 • Editör düzeni için Skins (farklı renk şemaları)
 • Dizin içi Programı (farklı renk şemaları)

Güvenlik

Sürüm üç te, PHPanywhere SSL kullanıcıların FTP ile bağlanmalerı için kullanır. Bu yeni özellik web uygulamalarının güvenliği için geliştirildi.

4. Ecoder

Tam özellikli bir javascript editörüdür. İE 6 hariç diğer bütün tarayıcılarda çalıştırabilrsiniz açık kaynak kodlu bir uygulama olduğu için sourceforge den indirebilirsiniz.

5. NotaPad

Notapad oldukça basit bir web editörüdür. Çok fazla özelliğe sahip değil ama elinizin altında bulunması gereken sistemlerdendir. Göze çarpan bir kaç özelliğ var bunlar arasında klavyeden kısayol tuşları gibi.


  Bu yazı için 2 yorum yapılmış.
 1. Samet dedi ki:

  Teşekkürler, çok işe yarayan küçük editörler. Heryerde kendi bilgisayarında olamayabiliyorsun

 2. crazyvelet dedi ki:

  Özellikle PHPanywhere’i çok beğendim. Bilgilendirici bir yazı olmuş. Teşekkürler…


Yorum yazmak istermisiniz?

Sorbize RSS Beslemesi    Sorbize E-Posta Aboneliği    Sorbize'yi Facebooktan Takip Edin    Sorbize'yi Twitter'dan Takip Edin    Abone

Yazılar E-Posta'na Gelsin:

Lazım Olabilir
 • Webmaster Portalı
 • Url Kısaltma Servisi
 • Sorbize.com bir çok kategoride güzel ve özgün makaleler okuyabileceğiniz güncel web 2.0 bir blogdur.
  © Tüm Hakları Saklıdır.
  Bu websitesi DMCA Protection ile lisanslanmıştır. Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.