Google’ın yeni servisi: Google Buzz

Tarih: 11 Şubat 2010   Yazar: admin  |  1.620 kez okundu
Google’ın yeni servisi: Google Buzz

Son günlerde Google’ın heycanla beklenen yeni servisi Google Buzz sonunda tanıtıldı ve hizmete girdi. Gmail’a eklenti olarak gelen buzz, sosyal medayının yeni paylaşım alanı olacak. Friendfeed’e oldukça benzeyen bir yapıya sahip olan Google Buzz bir çok Google servisi ile entegre olarak çalışmakta. Peki buzz’ın bize sunduğu özellikler ve varsa yenilikler neler? Hepsi bu yazımızda.

Buzz ile Gmail’da daha önce e-posta gönderdiğiniz ve sohbet ettiğiniz kişileri otomatik olarak takip edebilmektesiniz. Ayrıca buzz’ın Twitter, Flickr, Blogger, YouTube, Google Maps, Google Reader gibi sosyal medya’nın popüler araçları ile entegrasyonu bulunmakta. Bu sayede bu servisler içersinden buzz’a kolaylıkla içerik gönderebilirsiniz veya içeriklerinizde bu servisleri kullanabilirsiniz.

Yine Google Buzz ile friendfeed’deki gibi fotoğraf, video, metin gibi içerik paylaşımları yapabilirsiniz. Arkadaşlarınızın paylaştıklarına yorum yazabilir ve beğenebilirsiniz. Paylaşımlarınız genel yani public veya özel yani private olarak ayarlayabilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınızın paylaştıklarınız hakkında gelen yorumlarını ve beğenmelerini sayfayı yenilemeye ihtiyaç duymadan gerçek zamanlı bir şekilde takip edebilirsiniz.

Ayrıca API desteğide sunan buzz’ın API sayfasına “http://code.google.com/intl/tr-TR/apis/buzz/” adresinden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca mobil cihazlar üzerinden Buzz’ı rahatlıkla kullanabilir ve paylaşımlarınızı yapabilirsiniz. Mobil cihazalardan buzz’a “http://buzz.google.com” adresini kullanarak ulaşabilirsiniz.

Şuan tüm Gmail kullanıcı için aktif olan sistem ileride bütün kullanıcılar için hizmete açılacak.

Google’ın Buzz için hazırladığı tanıtım videosu:


  Bu yazı için 5 yorum yapılmış.
 1. mehmet dedi ki:

  güzel bir hizmet

 2. Lime dedi ki:

  Atı alan üsküdarı geçti.Bence bunu daha önceden düşünmeleri lazımdı.Şuan rakip olarak karşında Facebook, Friendfeed gibi adı duyulmuş servisler var, bakalım sonuç neyi göstericek.Ama bu “Google” ne yapacağı da belli olmaz =)

 3. saidyavuz dedi ki:

  gmail kullanıcı sayılarını düşününce ilgisinin beklenen düzeyde olacağını düşünüyorum ayrıca gmail kullanıcı sayılarınıda artıracağı kesin gibi görünüyor bence tek eksik tarafı sosyal platform imkanlarının kısıtlı olması eğer bunuda aşarsa zaten feedburner ve friendfeed i geçmesi muhtemelken belkide twitter ı bile geçebilir.

 4. […] Buzz ile Gmail’da daha önce e-posta gönderdiğiniz ve sohbet ettiğiniz kişileri otomatik olarak takip edebilmektesiniz. Ayrıca buzz’ın Twitter, Flickr, Blogger, YouTube, Google Maps, Google Reader gibi sosyal medya’nın popüler araçları ile entegrasyonu bulunmakta. Bu sayede bu servisler içersinden buzz’a kolaylıkla içerik gönderebilirsiniz veya içeriklerinizde bu servisleri kullanabilirsiniz. (kaynak) […]

 5. Buzz ile ayrıntılı açıklamayı ilk burda okudum.Teşekkürler paylaşıma…


Yorum yazmak istermisiniz?

Sorbize RSS Beslemesi    Sorbize E-Posta Aboneliği    Sorbize'yi Facebooktan Takip Edin    Sorbize'yi Twitter'dan Takip Edin    Abone

Yazılar E-Posta'na Gelsin:

Lazım Olabilir
 • Webmaster Portalı
 • Url Kısaltma Servisi
 • Sorbize.com bir çok kategoride güzel ve özgün makaleler okuyabileceğiniz güncel web 2.0 bir blogdur.
  © Tüm Hakları Saklıdır.
  Bu websitesi DMCA Protection ile lisanslanmıştır. Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.