Google’ın yeni servisi: Google Buzz

Son günlerde Google’ın heycanla beklenen yeni servisi Google Buzz sonunda tanıtıldı ve hizmete girdi. Gmail’a eklenti olarak gelen buzz, sosyal medayının yeni paylaşım alanı olacak. Friendfeed’e oldukça benzeyen bir yapıya sahip olan Google Buzz bir çok Google servisi ile entegre olarak çalışmakta. Peki buzz’ın bize sunduğu özellikler ve varsa yenilikler neler? Hepsi bu yazımızda.

Buzz ile Gmail’da daha önce e-posta gönderdiğiniz ve sohbet ettiğiniz kişileri otomatik olarak takip edebilmektesiniz. Ayrıca buzz’ın Twitter, Flickr, Blogger, YouTube, Google Maps, Google Reader gibi sosyal medya’nın popüler araçları ile entegrasyonu bulunmakta. Bu sayede bu servisler içersinden buzz’a kolaylıkla içerik gönderebilirsiniz veya içeriklerinizde bu servisleri kullanabilirsiniz.

Yine Google Buzz ile friendfeed’deki gibi fotoğraf, video, metin gibi içerik paylaşımları yapabilirsiniz. Arkadaşlarınızın paylaştıklarına yorum yazabilir ve beğenebilirsiniz. Paylaşımlarınız genel yani public veya özel yani private olarak ayarlayabilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınızın paylaştıklarınız hakkında gelen yorumlarını ve beğenmelerini sayfayı yenilemeye ihtiyaç duymadan gerçek zamanlı bir şekilde takip edebilirsiniz.

Ayrıca API desteğide sunan buzz’ın API sayfasına “http://code.google.com/intl/tr-TR/apis/buzz/” adresinden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca mobil cihazlar üzerinden Buzz’ı rahatlıkla kullanabilir ve paylaşımlarınızı yapabilirsiniz. Mobil cihazalardan buzz’a “http://buzz.google.com” adresini kullanarak ulaşabilirsiniz.

Şuan tüm Gmail kullanıcı için aktif olan sistem ileride bütün kullanıcılar için hizmete açılacak.

Google’ın Buzz için hazırladığı tanıtım videosu:

[HTML1]

4 Yorum

  1. mehmet 11 Şubat 2010
  2. Lime 12 Şubat 2010
  3. saidyavuz 14 Şubat 2010
  4. muhittin tellioğlu 05 Mart 2011

Yorum Yaz