Otobüs Firmaları Rekabeti Bırakırsa Ne Olur?

Otobüs Firmaları Rekabeti Bırakırsa Ne Olur?

Kara yolu ulaşımı en çok tercih edilen ulaşım şeklidir. Otobüs firmaları bu işin bel kemiğidir. Onlar olmasa ulaşım sektörü çok önemli bir kaynağını kaybeder. Bu işte otobüs firmaları rekabet ettikçe işler yolculuk yapanlar için daha da iyileşiyor. Ancak ya rekabet olmasa o zaman ne olurdu? Rekabet olmasa yolcular nasıl ulaşım ihtiyaçlarını karşılayabilirlerdi? Şimdi sizlere rekabetin ortadan kalkması sonucunda ne olacağını anlatacağız.

Otobüs firmaları birbirleriyle kıyasıya rekabet ediyorlar. Çünkü onlar daha çok müşteriyi birbirlerine çekmeye çalışıyorlar. Bu sayede daha çok para kazanabilmeleri mümkün oluyor. Ancak rekabet bit gün ortadan kalkıyor. Bu durum otobüs firmaları için iyi biz ulaşım ihtiyacını karşılamaya çalışanlar için kötüdür. Bizler rekabet sayesinde ucuza ulaşım ihtiyacımızı karşılıyoruz. Eğer otobüs firmaları arasındaki rekabet olmasa bizler hava yolu ulaşımı gibi pahalı bir şekilde seyahat etmeye başlarız. Böyle olursa istediğimiz yere istediğimiz zaman gidemeyiz. Dolayısıyla o zaman eskiden alıştığımız seyahat şeklimizi değiştirdiğimiz için sıkılırız.

Eğer rekabet ortadan kalkarsa aldığımız hizmetler de olmaz. Çünkü otobüs firmaları aldıkları ücretleri bu hizmetlere denk görmüyor. Aldıkları ücretler az, ancak verdikleri hizmetler fazla. Ancak rekabet ortamında bu duruma katlanmak zorunda kaldıkları için mecburen bu hizmetleri veriyorlar. Eğer rekabeti ortadan kaldırsalar bizler ot gibi yolculuk yaparız. Her şey çok sıkıcı olur. Muavinlerden duyduğumuz o güzel sözler bir anda yok olur.

Otobüslerde artık her koltuğun arkasında mini TV bulunuyor. Bu TV’lerin hepsinde kulaklıklar var. Herkes oradan istediğini izleyebiliyor. Sadece kendi izlediğinin sesini duyarak bunu yapıyor. Size bu zamana kadar verilen en iyi hizmetlerden bir tanesini anlattık. Otobüslerde can sıkıntısını önleyen bu hizmet gerçekten çok iyiydi. Şu an her otobüs firmasında bulunmaktadır.

Şimdi tüm bu anlattıklarımı harmanlayarak bir düşünün. Acaba rekabet olmasa tüm bunlar olacak mıydı? Cevap olmayacaktı olur. Bu nedenle rekabet çok önemlidir.

5 Yorum

  1. murat 16 Mart 2013
  2. Aslı Karataş 18 Mart 2013
  3. Otobüs biletleri 27 Mart 2013
  4. Ahmet Kalyoncu 24 Mayıs 2013
  5. Otobus Sitesi 17 Temmuz 2015

Yorum Yaz