2010 Oscar Ödülleri Açıklandı!

82. Oscar ödülleri sahiplerini buldu. Oscar gecesinin en karlı filmi En İyi Yönetmen ve En İyi Film dahil toplam altı kategoride ödül kazanan film  The Hurt Locker (Ölümcül Tuzak) oldu. James Cameron’nun epik filmi Avatar üç teknik ödülle The Hurt Locker’ın takipçilerinden oldu. Oyuncu ödüllerinde favori gösterilen isimler Oscar’ı kucakladı. En İyi Erkek Oyuncu dalında ödül kazanan isim Jeff Bridges olurken, En İyi Kadın Oyuncu dalında The Blind Side filmi ile Sandra Bullock seçildi.

Kazananlar – Adaylar:

En İyi Film

  • Avatar
  • The Hurt Locker (Kazanan)
  • District 9
  • The Blind Side
  • An Education
  • Inglorious Basterds
  • Precious
  • A Serious Man
  • Up
  • Up in the Air

En İyi Yönetmen

  • James Cameron – Avatar
  • Kathryn Bigelow – The Hurt Locker (Kazanan)
  • Quentin Tarantino – Inglorious Basterds
  • Lee Daniels – Precious
  • Jason Reitman – Up in the Air

En İyi Uyarlama Senaryo

  • Neill Blomkamp & Terri Tatchell – District 9
  • Nick Hornby – An Education
  • Jesse Armstrong – In the Loop
  • Sheldon Turner & Jason Reitman – Up in the Air
  • Geoffrey Fletcher – Precious (Kazanan)

En İyi Senaryo

  • Mark Baal – The Hurt Locker (Kazanan)
  • Quentin Tarantino – Inglorious Basterds
  • Alessandro Camon – The Messenger
  • Coen Biraderler – A Serious Man
  • Bob Peterson – Up

En İyi Erkek Oyuncu

  • Jeff Bridges – Crazy Heart (Kazanan)
  • George Clooney – Up in the Air
  • Colin Firth – A Single Man
  • Morgan Freeman – Invictus
  • Jeremy Renner – The Hurt Locker

En İyi Kadın Oyuncu

  • Sandra Bullock – The Blind Side (Kazanan)
  • Helen Mirren – The Last Station
  • Carey Mulligan – An Education
  • Gabourey Sidibe – Precious
  • Meryl Streep – Julie & Julia

Yardımcı Rolde En İyi Erkek Oyuncu

  • Matt Damon – Invictus
  • Woody Harrelson – The Messenger
  • Christopher Plumber – The Last Station
  • Stanley Tucci – The Lovely Bones
  • Christoph Waltz – Inglorious Basterds (Kazanan)

Yardımcı Rolde En İyi Kadın Oyuncu

  • Penelope Cruz – Nine
  • Vera Farmiga – Up in the Air
  • Maggie Gyllenhaal – Crazy Heart
  • Anna Kendrick – Up in the Air
  • Mo’Nique – Precious (Kazanan)

En İyi Görüntü Yönetmeni

  • Mauro Fiore – Avatar (Kazanan)
  • Bruno Delbonnel – Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Barry Ackroyd – The Hurt Locker
  • Robert Richardson – Inglorious Basterds
  • Christian Berger – The White Ribbon

En İyi Sanat Yönetmeni

  • Rick Carter & Robert Stromberg – Avatar (Kazanan)
  • Dave Werren & Anastacia Massaro – The Imaginarium of Dr. Parnassus
  • John Myhre – Nine
  • Sarah Greenwood – Sherlock Holmes
  • Patricia Wermette – The Young Victoria

En İyi Animasyon

  • Coraline
  • Fantastic Mr. Fox
  • The Princess and the Frog
  • Up (Kazanan)
  • The Secret of Kells

En İyi Yabancı Film

  • Ajami (İsrail)
  • The White Ribbon (Almanya)
  • Un Prophete (Fransa)
  • The Milk of Sorrow (Peru)
  • El Secreto de Sus Ojos (Arjantin) (Kazanan)

En İyi Kostüm

  • Janet Patterson – Bright Star
  • Catherine Leterrier – Coco Before Channel
  • Monique Prudhomme – The Imaginarium of Dr. Parnassus
  • Coleen Atwood – Nine
  • Sandy Powell – The Young Victoria (Kazanan)

En İyi Kurgu

  • Stephen Rivkin & John Refoua & James Cameron – Avatar
  • Julian Clarke – District 9
  • Bob Murawski & Chris Innis – The Hurt Locker (Kazanan)
  • Sally Menke – Inglorious Basterds
  • Joe Clotz – Precious

En İyi Şarkı

  • Almost There – Princess and the Frog
  • Down in New Orleans – Princess and the Frog
  • Loin de Paname – Paris 36
  • Take it All – Nine
  • The Weary Kind – Crazy Heart (Kazanan)

En İyi Müzik

  • James Horner – Avatar
  • Alexandre Desplat – Fantastic Mr. Fox
  • Buck Sanders & Marco Beltrami – The Hurt Locker
  • Hans Zimmer – Sherlock Holmes
  • Michael Giacchino – Up (Kazanan)

En İyi Makyaj

  • Aldo Signoretti & Vittorio Sodano – Il Divo
  • Barney Burman – Star Trek (Kazanan)
  • Jon Henry Gordon & Jenny Shircore – The Young Victoria

En İyi Ses

  • Christopher Boyes & Gwendolyn Yates Whittle – Avatar
  • Paul Ottosan – The Hurt Locker (Kazanan)
  • Wylie Stateman – Inglorious Basterds
  • Mark Stoeckinger & Alan Rankin – Star Trek
  • Michael Silvers & Tom Meyers – Up

En İyi Ses Miksajı

  • Christopher Boyes & Gary Summers & Andy Nelson & Tony Johnson – Avatar
  • Paul Ottosan – The Hurt Locker (Kazanan)
  • Michael Minkler – Inglorious Basterds
  • Anna Behlmer – Star Trek
  • Greg P. Russell & Gary Summers – Transformers: Revenge of the Fallen

En İyi Görsel Efekt

  • Joe Letteri – Avatar (Kazanan)
  • Dan Kaufman – District 9
  • Roger Guyett – Star Trek

En İyi Belgesel

  • Burma VJ – Anders Østergaard ve Lise Lense-Møller
  • The Cove – Louie Psihoyos ve Fisher Stevens (Kazanan)
  • Food, Inc. – Robert Kenner ve Elise Pearlstein
  • The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers – Judith Ehrlich ve Rick Goldsmith
  • Which Way Home – Rebecca Cammisa

En İyi Kısafilm

  • The New Tenants -Joachim Back ve Tivi Magnusson (Kazanan)
  • Miracle Fish – Luke Doolan ve Drew Bailey
  • Kavi – Gregg Helvey
  • Instead of Abracadabra – Patrik Eklund ve Mathias Fjellström
  • The Door – Juanita Wilson ve James Flynn

En İyi Kısafilm – Animasyon

  • French Roast – Fabrice O. Joubert
  • Granny O’Grimm’s Sleeping Beauty – Nicky Phelan ve Darragh O’Connell
  • The Lady and the Reaper (La Dama y la Muerte) – Javier Recio Gracia
  • Logorama – Nicolas Schmerkin
  • A Matter of Loaf and Death – Nick Park (Kazanan)

En İyi Kısafilm – Belgesel

  • Rabbit à la Berlin – Bartek Konopka ve Anna Wydra
  • Music by Prudence – Roger Ross Williams ve Elinor Burkett (Kazanan)
  • The Last Truck: Closing of a GM Plant – Steven Bognar ve Julia Reichert
  • The Last Campaign of Governor Booth Gardner – Daniel Junge ve Henry Ansbacher
  • China’s Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province – Jon Alpert ve Matthew O’Neill

Yorum Yaz