En iyi 10 Açık Kaynak Web Tasarım Programı

Tarih: 8 Şubat 2010   Yazar: admin  |  8.169 kez okundu
En iyi 10 Açık Kaynak Web Tasarım Programı

Web tasarımcılar için geliştirilmiş bir çok tasarım programı bulunmakta. Ancak bunların çoğu ücretli olarak sunulmakta. Özellikle Adobe’un tasarım programları cep yakıyor. Ancak illa Adobe’un veya diğer ücretli tasarım programlarını kullanmak zorunda değiliz. Bunlara alternatif olarak open source yani açık kaynak kodlu programları kullanabiliriz. Açık kaynak kodlu programlar ücretsiz olarak yayınlanır ve program kaynak kodları hiçbir karşılık istenmeden ücretsiz olarak dağıtılır.

Bu yüzden birçok yazılımcı açık kaynak programları tercih etmektedir. Çünkü program üzerinde kendi kişisel isteğine göre birçok değişiklik yapabilir, özellikler ekleyebilir. Ve yine bir çok yazılımcı yazdığı bu özellikleride diğer kullanıcılar ile ücretsiz bir şekilde paylaşmaktadır. Bu yüzden açık kaynak kodlu programlar kullanıcılarının isteklerine göre daha rahat şekil alır ve gelişir.

Bende bu yazımda sizlerle internette ücretsiz olarak dağıtılan açık kaynak kodlu en iyi 10 web tasarım aracını paylaşmak istedim. Neyse lafı fazla uzatmadan bu 10 programın tanıtımına geçelim.

1. Aptana Studio

Açıklama: Aptana studio HTML, CSS ve javascript desteği bulunan gelişmiş bir web editörüdür. Ayrıca Aptana’nın sevenleri tarafından oluşturulan yüzlerce eklentisi bulunmaktadır.

2. Quanta Plus

Açıklama: Quanta bir görsel CSS editörüdür. Ayrıca yazdığınız script’leri çalıştırma yeteneğinede sahiptir.

3. jEdit

Açıklama: jEdit gelişmiş bir kod editörüdür. HTML, XML, CSS, JavaScript kodlarını sorunsuz bir şekilde tanır ve renklendirir. Mac, Windows ve Linux üzerinde çalıştırılabilir.

4. GIMP

Açıklama: GIMP dünyanın en popüler açık kaynak kodlu programıdır. Gelişmiş bir resim editörü olan GIMP, işleyiş ve görünüm yönünden photoshop’a benzer.

5. Krita

Açıklama: Krita KOffice için yazılan ücretsiz bir gelişmiş resim düzenleme programıdır.

6. WinSCP

Açıklama: WinSCP programı Windows kullanıcıları için yazılan ücretsiz bir FTP programıdır. Kolay kullanımı ve gelişmiş özellikleriyle dikkat çeker.

7. KompoZer

Açıklama: KompoZer gelişmiş bir web yönetim aracıdır. Programa entegre FTP ve WYSIWYG editörü bulunmaktadır.

8. CSSED

Açıklama: CSSED gelişmiş bir kod editörüdür. HTML, XML, Javascript, Java, PHP, JSP, C, C++, Apache ayar dosyaları, .htaccess, Python, Perl, SQL, SH gibi daha birçok dili desteklemektedir.

9. Open Bexi HTML Builder

Açıklama: Open Bexi HTML Builder gelişmiş bir görsel HTML sayfa oluşturucudur. Ayrıca programın CSS desteğide bulunmaktadır.

10. CamStudio

Açıklama: CamStudip açık kaynak kodlu popüler bir ekran yakalama programıdır.


  Bu yazı için 2 yorum yapılmış.
 1. saidyavuz dedi ki:

  aptana ve gimp benim favorim kesinlikle bakılması gereken sistemler

 2. Burak Dülgar dedi ki:

  Evet özellikle gimp photoshop’a tam bir alternatif. Tavsiye ederim :)


Yorum yazmak istermisiniz?

Sorbize RSS Beslemesi    Sorbize E-Posta Aboneliği    Sorbize'yi Facebooktan Takip Edin    Sorbize'yi Twitter'dan Takip Edin    Abone

Yazılar E-Posta'na Gelsin:

Lazım Olabilir
 • Webmaster Portalı
 • Url Kısaltma Servisi
 • Sorbize.com bir çok kategoride güzel ve özgün makaleler okuyabileceğiniz güncel web 2.0 bir blogdur.
  © Tüm Hakları Saklıdır.
  Bu websitesi DMCA Protection ile lisanslanmıştır. Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.