WordPress Cache Eklentileri

WordPress Cache Eklentileri

WordPress te yazıp yayınladığınız içeriğe post denilir.Wordpress postları gösterebilmek için her defasında sql sorgusu gönderir ve sonuç olarak post ekrana yansımış olur.Sadece bir post için veritabanına neredeyse 200 sql sorgusu gönderilir ki bu işlem bir hayli zaman alır,ayrıca server a yük bindirir.

Caching plugin yani ara belleğe alma eklentileri kullanarak zaman kaybından ve aşırı yüklemeden kaçınabilirsiniz.Bu eklentiler postların görünen şeklini  basit html dosyaları şeklinde depolar.Kullanıcılar postlara baktığında sql sorgusu yapılmadan depolanmış html sayfasını görürler ve bu işlem hızlı gerçekleşir.

Depolanan sayfalarda herhangi bir değişiklik yaptığınızda eklenti bu değişikliği algılayarak yeni html sayfasını oluşturur.Bu işlem için depolanan html sayfalarının yenilenme periyotlarını seçebilirsiniz.

Hyper Cache Eklentisi

Bu eklenti pda lar için de uyumludur.Normal türde resimleri açarken g-zip formatında ki resimleri de açabilmektedir.Oluşacak html sayfalarının yenilenme zamanını seçebilirsiniz.Eklenti post ta yaptığınız değişiklikleri otomatik olarak fark edebilir,buna göre html sayfasını yenileyebilir.

2010 yılında yapılan performans testine göre eklenti kullanan wordpress sistemi eklentisiz sisteme göre %837 oranında daha hızlı çıkmıştır.

Wp Super Cache

Bu eklenti ise .htaccess dosyasında yapılan bir değişiklik ile postların sql sorgusu ile değil de kayıtlanmış html dosyaları ile görüntülenmesini sağlıyor.Bu işlem ile php motorunun çalışmasına gerek kalmadığından server da ki yük azaltılıyor.

.htacces dosyasında değişikliğe izin vermeyen server sistemlerinde ise postlar php dosyası olarak kayıt ediliyor.

2010 yılında yapılan performans testine göre bu eklenti  %747 oranında hız artışı sağlamaktadır.

Diğer Cache Eklentileri

WordPress in hızını arttıracak bir çok cache eklentisi mevcuttur.Wp Widget Cache sadece yan menülerde bulunan araçları cache ederken,DB Cache eklentisi sql sorgusunda elde edilen sonuçları cache eder.W3 Total Cache eklentisi ise deneyimli wordpress yöneticileri için bir çok cache etme seçeneği sunan bir eklentidir.

Tüm bu eklentilere wordpress e yönetici olarak giriş yaptıktan sonra eklentiler kısmından arama yaparak ulaşabilirsiniz.

10 Yorum

  1. Erdem 08 Aralık 2013
  2. Güncel Blog 19 Ocak 2014
  3. Astropay Kart 12 Mayıs 2015
  4. Colontox damla 12 Haziran 2015
  5. Paykasa al 11 Aralık 2015
  6. Astropay Bozdurma 17 Aralık 2015
  7. Astropay 27 Aralık 2015
  8. Cashixir 29 Ocak 2016
  9. paykasa Bozdurma 10 Şubat 2016
  10. TapuPortal 22 Mart 2016

Yorum Yaz