Internet Explorer’a CSS3 Desteği Getirin

Bütün tasarımcıların, kodlama yapanların baş belasıdır IE. Hiçbir zaman web standartlarına uymaz ve hep kendi standartlarını çizer. Ki buda artık IE9 ile son bulacak ancak ne yazıkki internet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu hala IE6 ve IE7 kullanmakta ısrar ediyor. İşte bu yazımda sizinle paylaşacağım CSS3Pie (progressive internet explorer) adındaki bu dosya ile IE6, IE7 ve IE8’e CSS3 yetenekleri kazandırabilirsiniz. Bu küçük programcık ile oldukça tatmin edici bir sonuç almak mümkün.

Sadece küçük bir dosyadan oluşan bu programcık ile IE’ye birçok yeni özellik kazandırabiliyoruz. CSS3Pie ile IE tarayıcımıza gelen bazı CSS3 özellikleri ise şunlar:

  • border-radius
  • box-shadow
  • border-image
  • -pie-background
  • -pie-watch-ancestors

Ayrıca diğer gelen bütün özelliklere buradan bakabilirsiniz. Uygulamanın ana sayfasına buradan ve demolara ise buradaki sayfadan ulaşabilirsiniz.

Not: Tabi şunuda belirtmek lazım. Tarayıcısını işletim sisteminden, işletim sistemine değiştiren, diğer modern tarayıcılardan bir haber olan ve güncelleme nedir bilmeyen kullanıcılar bu küçük uygulamadanda haberleri olmayacak  ve kurmak gibi bir düşünceye kapılmayacaklardır. Bu küçük uygulama internet explorer’dan sıkılan, yeter artık diyen ve yinede vazgeçemeyen (!) tasarımcılar için yapılmış.

Yorum Yaz