Engellenen Google Servislerine Girmenin Yolu

Tarih: 6 Haziran 2010   Yazar: admin  |  1.552 kez okundu
Engellenen Google Servislerine Girmenin Yolu

Daha önceki yazımda engellenen YouTube IP adresleri yüzünden aynı IP adreslerine sahip google’ın diğer servislerine erişimin sağlanamamasından bahsetmiştim. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının böyle bir karar almasının sebebi aslında Youtube’a erişimi tamamen engellemek. Ancak bilmiyorlarki hiçbir zaman engelleme ve yasaklama ile birşeyi çözemezler. İşte bu yazımda sizinle Google’ın engellenen bu servislerine erişmenin bir diğer yolunu anlatacağım.

Daha önceleri mahkeme kararı ile engellenen sitelere DNS adreslerimizi değiştirerek rahatlıkla ulaşabiliyorduk. Ancak Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının direkt olarak youtube’a ait IP adreslerini engellemesi bu yöntemimizi artık geçersiz kılıyor.

Ama tabikide demokraside çare tükenmez. Bu sefer yapmamız gereken şey hem DNS adreslerimizi değiştirmek, hemde “hosts” dosyamızda Google’ın engellenen IP adreslerini tanımlamak olacak. Bu sayede engellenen IP adreslerine rahatlıkla ulaşabiliriz.

Peki bunu nasıl yaparız hemen anlatayım:

1- Öncelikle buradaki yazımda anlattığım gibi DNS adreslerimizi Google’ın DNS adresleri olan “8.8.8.8, 8.8.4.4” ile değiştiriyoruz.

2- Daha sonra “Windows/system32/drivers/etc” klasörü içerisindeki host dosyasını not defteri ile açıyoruz.

3- Açtığımız dosyaya aşağıdaki engellenen IP adresleri ve alan adları yazıyoruz.


74.125.43.103    youtube.com
74.125.43.103    docs.google.com
74.125.43.103    clients1.google.com.tr
74.125.43.103    translate.google.com.tr
74.125.43.105    google-analytics.com

4- Ve son olarak dosyamızı kaydediyoruz. Ayrıca yine bu yolla girmek istediğiniz diğer google servislerinide bu dosyaya yazıp girebilirsiniz.

İşte bütün yapmamız gereken bu. Yine bu şekilde Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının engellediği diğer sitelerede rahatlıkla girebiliriz. Tek yapmamız gereken engellenen IP adresini ve alan adını hosts dosyasına girmemiz olacaktır.


  Bu yazı için 3 yorum yapılmış.
 1. Onurhan dedi ki:

  kusura bakmayın bu konularda pek bilgi sahibi sayılmam.İzninizle birşey sormak istiyorum. Not defteri ile açtığımız host dosyasına engellenen IP adresleri ve alan adlarını yazarken oradaki verileri silmemiz mi gerekiyor yada satır başına # işareti getirerek metinin altına devam mı etmemiz gerekiyor anlıyamadım bu konuda yarımcı olursanız sevinirim.

 2. Burak Dülgar dedi ki:

  Dosyayı not defteri ile açtıktan sonra “127.0.0.1 localhost” şeklinde bir tanım göreceksiniz. Hemen bunun altına yine bunun gibi yukarıdaki ip adreslerini yapıştırmanız yeterli.

 3. Fırat Göksel dedi ki:

  Bende işe yaradı :) Yalnız bende host dosyasının adı hosts1 olarak kayıtlı. Yani değişiklik gösterebiliyor.


Yorum yazmak istermisiniz?

Sorbize RSS Beslemesi    Sorbize E-Posta Aboneliği    Sorbize'yi Facebooktan Takip Edin    Sorbize'yi Twitter'dan Takip Edin    Abone

Yazılar E-Posta'na Gelsin:

Lazım Olabilir
 • Webmaster Portalı
 • Url Kısaltma Servisi
 • Sorbize.com bir çok kategoride güzel ve özgün makaleler okuyabileceğiniz güncel web 2.0 bir blogdur.
  © Tüm Hakları Saklıdır.
  Bu websitesi DMCA Protection ile lisanslanmıştır. Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.