Lenovo IdeaPad U1 Hybrid

Lenovo firması, CES 2010’da tanıttığı üç ekstra taşınabilir dizüstü bilgisayar teknolojisiyle (özellikle de IdeaPad U1 Hybrid modelleriyle) etkin olduğu pazarda büyük bir başarı gösterdi. IdeaPad U1 Hybrid modeliyle, etkileyici modern bir fikir sonucu ortaya çıkmıştır. Model olarak yuvarlak bir yapıya sahip olan bu şık ve modern dizüstü bilgisayarlar, yıllar önceki istiridye biçimindeki iBook’ları hatırlatıyor.

Kasa bölümünde kullanılan desenler ve yakut rengindeki parlak kapak, bilgisayarı mümkün olduğunca çekici hale getirmiş. Yeni model ve sistemdeki bilgisayarlardaki en öncemli özellik ise; 11.6 inç büyüklüğündeki ekranın bilgisayardan tamamen çıkartılarak bir tablet PC olarak kullanılabilmesidir. Ekran ana bilgisayara takılıyken Windows 7 çalışıyor ; bilgisayardan ayrılınca ise Lenovo’nun Skylight Linux tabanlı bir işletim sistemi devreye giriyor.

Benim fikrime göre bir Tablet PC ile bir dizüstü bilgisayarı birleştirmek gerçekten bilgisayar kullanıcılarının ilgisini çekebilecek bir fikir olma özelliğini koruyor. Fakat iki aygıtın birbiriyle iyi bir şekilde senkronize olup olmadığı ise merak konusu. Şimdilik pil ömrü yeterlimi gibi sorulara cevap bulmak imkansız.

Teknik özelliklerine bir göz gezdirirsek, hem dizüstü kısmında hemde ekranda iki ayrı bağlantı girişleri ve pillerin olduğu kısım rahatça görülebiliyor. Ayrıca Windows 7 çalıştırırken ekranın bilgisayardan kaza sonucu ayrılması ve işlerinizin yarım kalması türden durumlar bu bilgisayarlarla sorun olmaktan çıkıyor. Çünkü ekran yerine gerçekten iyi oturuyor. Ekranda ayrıca Bluetooth kartı, 3G modülü, hoparlör kısımları ve bir adet web kamerası bulunuyor. Ekran ayrı bir şekilde kullanılırken dikey ve yatay bir şekilde e-kitap okumayı mümkün kılmaktadır.

4 Yorum

  1. crazyvelet 06 Şubat 2010
  2. saidyavuz 06 Şubat 2010
  3. Eren 06 Şubat 2010
  4. Kadir Seven 07 Şubat 2010

Yorum Yaz