Android İçin AntiVirüs Programı

Android İçin AntiVirüs Programı

Android’in ilk çıktığı zamandan beri en büyük sorunlarından birisi olan virüsler, Android işletim sisteminin başını ağrıtmaya devam ediyor. Son günlerde açıklanan verilere göre Android 1.6 ve üzeri işletim sistemlerinin hepsinde bir açık bulunuyormuş. Bu konu üzerinde araştırma yapan Bluebox firmasının açıklamalarına göre bu açık sebebiyle onaysız olarak uygulamalar kendilerini onaylı göstererek telefonunuzda veya tabletinizde istediğiniz bölüme ulaşım sağlayabiliyor. Bu açıkla birlikte de telefonunuzda yaptığınız aramaları, mesajlaşmaları veya çekmiş olduğunuz fotoğrafları virüs üçüncü kişilerle paylaşabiliyor.

Bu verilerin ortaya çıkmasından sonra Google, Android’in uygulama marketi olan Play Store üzerinde büyük bir çalışma yapmaya başladı. Bu çalışma ile birlikte bu açığı kullanan virüsler bulunacak ve Play Store üzerinden kaldırılacak. Belki de Google, Android 1.6 ve üzeri işletim sistemine sahip Android tablet ve telefonlar için küçük bir güncelleme sunarak açığı kapatmayı da sağlayabilir. Bu konu hakkında şimdilik Google camiasından hiçbir açıklama yapılmazken bu açığın kısa sürede kapatılacağını düşünüyoruz. Eğer sizlerde bu açıklar aracılığıyla Android cihazınıza virüs bulaştırmak istemiyorsanız Play Store haricinde hiçbir uygulama mağazasından uygulama indirmeyin. Örneğin, Androidsistem.net sitesi üzerinde yer alan Android oyun ve uygulamaların tümü Google Play Store üzerine yönlendirilmektedir. Böyle siteler sayesinde bilgi sahibi olmanın yanı sıra Android cihazınızı da yabancı yazılımlara karşı koruyabilirsiniz.

 

Unutmadan hatırlatmak isterim ki arada bir Android virüs programı kullanarak cihazınızı virüslere karşı taratabilirsiniz.

Yorum Yaz