Firefox’un Yeni Numarası: Personas

Masaüstü arka planına sevdiğiniz insanların fotoğraflarını koyma devri kapanıyor. Açık kaynak kodlu olması ile rakiplerine sürekli fark atan Mozilla’nın Firefox’u 3.6 versiyonu ile yep yeni bir çehreye büründü. İlk yükleme yapıldığında pek bir fark yok gibi gözükse de yep yeni eklentisi Personas ile çok uzun süredir beklenen kişiselleştirme özelliğini standartlaştırıyor. Peki nedir bu Firefox’un yeni Personas eklentisi?

Firefox uzun zamandır beklenen internet tarayıcısı kişiselleştirme özelliğini Personas gibi güçlü ve çok hızlı bir yapı ile tamamlamış oldu. Şuradaki adresten girdiğimiz Personas sayfasında başka kullanıcılar tarafından yapılmış temalar bulunuyor. Ancak Personas’ı Firefox temalarından ayıran en büyük özelliği hızlı, basit ve sadece tarayıcının arka yüzüne ekleniyor olması. Personas’ı kullanmak için öncelikle Firefox adresinden Firefox 3.6’yı indirmeniz gerekiyor. Bu işlemden sonra Personas sayfasına girerek galerilerden (ki oldukça güzel tasarımlar var) bir tasarım seçebilir ya da Creat Your Own bölümündeki adımları takip ederek kendi Personas’ınızı yapabilirsiniz. Yaptığınız bu tasarımları Personas sitesinde bir hesap açarak sosyal ağ sitelerinde, Personas galerilerinde paylaşabilir ve bu paylaşıma çeşitli gizlilik ayarları ekleyebilirsiniz.

Bir tasarım oluşturma işlemi oldukça basit;

Üst bölüm için 3000X200 pixel boyutlarında, alt bölüm için 3000X100 pixel boyutlarında ve 300K’ı geçmeyecek PNG veya JPG formatında iki adet dosya. Hepsi bu!

Tasarımlarınızı diğer kullanıcılarla paylaşmak için siteye eklediğinizde tasarımlarınız incelemeye alınıyor, gerekli incelemenden sonra (benim tasarımların ortalama 13 saat sonra onaylandı) hesabınızın My Designs bölümünde listeleniyor. Tasarımınız onaylandıktan sonra düzenleyebilir veya ilgili tasarımı silebilirsiniz.

Firefox 3.6 için buraya, Personas için buraya, Personas hakkında bolca bilgi için buraya, Popüler tasarımlar için buraya, yapmış olduğum tasarım için de şuraya bakmanız yeterli.

Yazar: Ozan Öztürk

3 Yorum

  1. Mali 05 Şubat 2010
  2. crazyvelet 06 Şubat 2010
  3. Ozan Öztürk 08 Şubat 2010

Yorum Yaz