Google’dan yeni bir hizmet: Public DNS

Tarih: 4 Aralık 2009   Yazar: admin  |  710 kez okundu
Google’dan yeni bir hizmet: Public DNS

Birçoğumuz youtube gibi telekomünasyon kurumu tarafından engellenmiş sitelere ulaşmak için DNS servislerini kullanıyoruz. Bu servislerin başında güvenilir ve hızlı olan OpenDNS geliyor. Google ise büyük bir alternatif sunarak yeni DNS servisi Google Public DNS’yi açmış bulunmakta. Servisi test ettim ve şunu söyleyebilirim ki gerçekten ip adreslerini çok hızlı çözümlüyor.

Öncelikle bilmeyenler için DNS adresi nedir ve nasıl çalışır onu anlatayım. İnternetteki bütün sitelere sunucularının sahip oldukları ip adresleri ile ulaşırız. Ancak bu ip adreslerini herzaman aklımızda tutmak mümkün değildir. Bu yüzden “www.sorbize.com” gibi domain adlarını yani  alan adlarını kullanırız. DNS servisleride bu yazdığımız alan adlarını çözümleyerek ip adreslerine çevirirler ve siteye bağlanmamızı sağlarlar.

Google’ın yeni DNS hizmetide bize hız ve güvenlik vaad ediyor. Servisi bizzat denedim ve gerçekten çok beğendim. Sizde hemen kullanmaya başlamak için aşağıdaki adresleri kullanabilirsiniz.

– 8.8.8.8
– 8.8.4.4

Ayrıca aşağıdaki adresten Google Public DNS hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
>> http://code.google.com/intl/tr/speed/public-dns/


  Bu yazı için daha yorum yapılmamış.
  İlk yorumu siz yazmak istermisiniz?

Yorum yazmak istermisiniz?

Sorbize RSS Beslemesi    Sorbize E-Posta Aboneliği    Sorbize'yi Facebooktan Takip Edin    Sorbize'yi Twitter'dan Takip Edin    Abone

Yazılar E-Posta'na Gelsin:

Lazım Olabilir
 • Webmaster Portalı
 • Url Kısaltma Servisi
 • Sorbize.com bir çok kategoride güzel ve özgün makaleler okuyabileceğiniz güncel web 2.0 bir blogdur.
  © Tüm Hakları Saklıdır.
  Bu websitesi DMCA Protection ile lisanslanmıştır. Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.