Google’a ait bazı IP adresleri engelleniyor!

Tarih: 4 Haziran 2010   Yazar: admin  |  1.679 kez okundu
Google’a ait bazı IP adresleri engelleniyor!

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının (TİB) aldığı bir karar ile Google’a ait bazı IP adresleri hukuksal nedenlerden dolayı engellenmeye başlandı. Bu IP adreslerinin engellemesinden dolayı Google’ın birçok servisine erişim tamamen engellenmiş veya oldukça yavaşlamış durumda. Google Analytics, Google Maps, Google Docs, Feedburner ve Google Toolbar kullanıcıları bu engellemeden en çok etkilenenler.

Bazı ADSL firmalarının abonelerine gönderdiği bilgilendirmeye göre, Google’a ait bu IP adreslerinin engellemesinden dolayı google’ın bazı uygulamalarına erişememe ve erişim hızında yavaşlık yaşanması bekleniyor.

Google Analytics, Google Maps, Google Docs ve Feedburner bu engellemeden en çok etkilenen servisler. Ayrıca google toolbar yüklü bilgisayarlarda yapılan aramalarda yavaşlık olabilir ve yine bu engellemeden dolayı google’ın arama kutusundaki otomatik tanımlama özelliğinin yavaş veya hiç çalışmama durumu olabiliyor.

Ayrıca çıkan bazı söylentilere göre bu engellenen IP adreslerinin youtube’a ait eski IP adresleri olabileceği ve TİB’în youtube’a erişimi tamamen engellemek için bu IP adreslerini engellediği yönünde.

Şuan için hala net bir açıklama yapılmamış durumda. Ancak hissedilir bir yavaşlığın olduğu kesin. Umuyoruz TİB en kısa zamanda resmi bir açıklama yapar ve durumu bildirir. Yaşanan bu olay resmen utanç verici …


  Bu yazı için 6 yorum yapılmış.
 1. A. S. Hakan GÖK dedi ki:

  Kapatın hepsini tam olsun!

 2. Burak Dülgar dedi ki:

  Bu gidişle onuda yaparlar. Utanç verici resmen…

  Ekşi Sözlüğün copyright bölümünde çok sevdiğim şöyle bir yazı var. Tam bu durum için yazılmış:

  “devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.”

 3. eyasin dedi ki:

  kıçıkırık bikaç video izlenmesin diye türk halkına yaşatılan bu saçma sapan uygulamalar halkımızı alternatif çözümler üretmeye yöneltiyor. son bikaç gündür twitterda okuduklarım çoğunlukla google yasakları hakkında. aralarından şöle bir çözüm önerisi de vardı…

  http://www.navige.com/navige-kullanmaya-basla

  bu arada yöntemin denenip denenmesi ile alakalı herhangibir yorum okumadım. illa ben youtube olmadan yapamıyorum diyenlerdenseniz deneyin.

 4. Fırat Göksel dedi ki:

  İşte bu çok kötü oldu :(

 5. crazyvelet dedi ki:

  Bizim telekominasyon başkanlığı internetten anlamayan cahil tiplerden oluşuyor. O kuruma atama yapan bizim hükümetde babasının ilkokul mezunu arkadaşını atarmış gibi atama yaparsa durum bu olur işte…

 6. Fırat Göksel dedi ki:

  Google ve servislerinin neden yavaş olduğunu bu açıklıyor işte :)


Yorum yazmak istermisiniz?

Sorbize RSS Beslemesi    Sorbize E-Posta Aboneliği    Sorbize'yi Facebooktan Takip Edin    Sorbize'yi Twitter'dan Takip Edin    Abone

Yazılar E-Posta'na Gelsin:

Lazım Olabilir
 • Webmaster Portalı
 • Url Kısaltma Servisi
 • Sorbize.com bir çok kategoride güzel ve özgün makaleler okuyabileceğiniz güncel web 2.0 bir blogdur.
  © Tüm Hakları Saklıdır.
  Bu websitesi DMCA Protection ile lisanslanmıştır. Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.