Facebooktaki değişim ve gelecek yenilikler

Tarih: 3 Eylül 2010   Yazar: SO  |  1.910 kez okundu
Facebooktaki değişim ve gelecek yenilikler

Son zamanlarda fark etmişsinizdir facebooktaki ufak değişiklikleri. Aslında ufak diyoruz ama ufak ufak komple bir değişikliğe uğruyor neredeyse facebook. Aslında gerekli de çünkü kullanıcı sayısı her geçen gün artıyor ve şu anda tam emin değilim ama yarım milyar kullanıcıyı geçmiş durumda. Facebook popülerliliğini korumak ve kullanıcılarını diğer sosyal paylaşım sitelerine kaptırmamak için bir takım yenilikler ekliyor.

Örnek olarak şöyle başlayabiliriz;  Facebook resim galerinizin eskiye göre biraz farklı olduğunu görebilirsiniz bunun gibi küçük küçük değişiklikler mevcut.

Örneğin birisine arkadaşı olmak için arkadaş olarak ekle butonuna tıkladığınızda spam tarzı bir mesaj ile kaşınıza aşağıdaki iletim kutusu çıkıyor.

Yada yeni eklenen facebook ta beğen butonu gibi hala sayfanız için buton oluşturmadıysanız burdan oluşturabilirsiniz. Bir diğer uygulama özelliği ise bir çeşit facebook son yazılar eklentisi dünyaca ünlü haber sitelerinin son zamanlarda kullandığı bir özellik burdan kendinize bir tane oluşturabilirsiniz. Örnek olarak webrazzi dekini verebiliriz.

Facebook’un diğer yeniliklerinden biride not defteri bir çeşit günlük tutma gibi kendi not defterinizi oluşturabiliyorsunuz aşağıdaki resimde yazı ekleme kısmının bir resmi var

Facebook taki ufak değişiklikleri daha yakından takip etmek istiyorsanız burdan takip edebilirsiniz.

Şimdi gelelim bizi bekleyen facebook özelliklerine aslında çoğu şehir efsanesi tarzında olsa da bunlar arasında güvenilir kaynaklardan edindiğim bir iki özellikten bahsedeyim öncelikle şu anda deneme aşamasında olan facebook Questions henüz hazır değil ama uygulama resimleri yayınlanmış durumda aşağıda bulduğum örnek resmi koyayım burdan facebook blogda daha detaylı bir yazı var bakabilirsiniz.

Diğer bizi bekleyen bir yenilik daha çok bir çeşit takip mekanizması facebook taki kişileri özel bir noktada takip edebilmenizi sağlayan bir yenilik bir çeşit rss abonesi gibi henüz yenilik gelmediği için tam detaylı bir kullanım avantajından bahsedemiyoruz ama aşağıdaki resim size bir miktar bilgi verebilir.

Diğer yeni gelecek bir yenilik ise multimedya paylaşımda daha çok resim galerisi kısmında olacak resim galerisini daha da özelleştirmeyi planlıyor  facebook aşağıda örnek bir resim var. Bir çeşit lightbox eklenmiş durumda bence şık bir özellik ama gereksiz de olabilir zaten çoğu zaman bu lightboxları resim boyutunda bir değişiklik söz konusu değilse gereksiz bulmuşumdur.

Anlayacağınız facebook yeniliklerinin ardı arkası kesilmeyecek gibi diğer sosyal paylaşım sitelerinin allah yardımcısı olsun facebook piyasayı neredeyse tekelleştirecek gibi.


  Bu yazı için 2 yorum yapılmış.
 1. Burak Dülgar dedi ki:

  Evet facebook son zamanlarda bir çok değişiklik ve yenilik yaptı. Yine dediğin gibi bunun ardı arkadası kesilmez :)

 2. Fırat Göksel dedi ki:

  Eminim facebook daha çok gelişecektir :D Büyük güç büyük sorumluluk ister :)


Yorum yazmak istermisiniz?

Sorbize RSS Beslemesi    Sorbize E-Posta Aboneliği    Sorbize'yi Facebooktan Takip Edin    Sorbize'yi Twitter'dan Takip Edin    Abone

Yazılar E-Posta'na Gelsin:

Lazım Olabilir
 • Webmaster Portalı
 • Url Kısaltma Servisi
 • Sorbize.com bir çok kategoride güzel ve özgün makaleler okuyabileceğiniz güncel web 2.0 bir blogdur.
  © Tüm Hakları Saklıdır.
  Bu websitesi DMCA Protection ile lisanslanmıştır. Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.